RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Mısırlılar Tiran Ve Sanafir Adalarını Vermek İstemiyor

Mısırlılar Tiran Ve Sanafir Adalarını Vermek İstemiyor
03.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Kızıldeniz’deki Mısıra’a ait 2 adanın Suudi Arabistan’a devrini öngören anlaşmayı protesto eden eylemciler, başkent Kahire’de bir araya geldi.

Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçişini sağlayan Kızıldeniz Sınır Antlaşması’nı protesto eden ve “Ablukayı kaldırın” ve “Bu toprakların sahibi biziz” sloganları atan göstericilere müdahale eden polis, bazılarını gözaltına aldı.Eylemin gerçekleştirildiği Gazeteciler Sendikası binasına çıkan tüm cadde ve sokaklar trafiğe kapatılırken, sadece yaya geçişine izin verildi.

Mısır, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in geçen nisan ayında yaptığı ziyaret esnasında iki ülke arasında imzalanan Kızıldeniz Sınır Antlaşması gereği Tiran ve Sanafir adalarını devretmişti.

Mısırlı avukatlar Halid Ali ve Ali Eyyub’un antlaşmanın iptali için 10 Nisan’da açtığı davanın ilk duruşması 17 Nisan’da görülürken; 21 Haziran’da ise devletin taraf olduğu davalara bakan İdari Mahkeme, antlaşmanın iptaline karar vermişti.

Davada hükümeti temsil eden savunma heyeti ise kararı, Yüksek İdari Mahkeme’ye taşırken; Kahire Acil İşler İstinaf Mahkemesi, Mısır ile Suudi Arabistan arasında imzalanan Kızıldeniz Sınır Antlaşması’nın iptaliyle ilgili Kahire Acil İşler Mahkemesi’nin eylül ayında aldığı ‘geçici durdurma kararını’ 31 Aralık’ta onayladı.

İptal ile ilgili nihai kararın Yüksek İdari Mahkeme tarafından 16 Ocak’ta verilmesi bekleniyor.

Adaların Suudi Arabistan’a devredilmesine ülkenin değişik kesimlerinden sert tepkiler gelmekle beraber Sisi destekçileride karara tepki göstermişti.

Ülkenin birçok şehrinde kararla ilgili gösteriler ve yürüyüşler yapılmış, gösterilere polis sert şekilde müdahale etmişti.

Tiran ve Senafir adalarının Suudi Arabistan’a devredilmesine karşı çıkan ve protesto yapan birçok Mısırlı ise polis tarafından gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz aylarda Tiran ve Senafir adalarının devredilmesine karşı çıkmaktan tutuklanan 7 Mısırlı’ya sekizer yıl hapis cezası verilmişti.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER