RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Moskova Zirvesi Amerika’nın Olmadığı Bir Dönemin Başlangıcı

Moskova Zirvesi Amerika’nın Olmadığı Bir Dönemin Başlangıcı
22.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Basın Danışmanı, Buseyna Şaban, Türkiye’nin Suriye hakkındaki söylemlerinin değişmesi ile ilgili olarak; “Bu konu Ankara’yı çıkmaza sürükleyen iç durum ve yanlış politikalardan kaynaklanmaktadır” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Basın Danışmanı Buseyna Şaban, Şam ve müttefikleri arasındaki koordinasyonun günlük ve rutin olduğunu söyledi.

Buseyna Şaban Moskova’da İran, Rusya ve Türkiye arasında gerçekleşen üçlü zirve ile ilgili olarak, “Suriye ordusunun, halkının ve müttefiklerinin fedakârlıkları bu zirvenin böyle sonuçlanmasına neden olmuştur ve Suriye de çıkan bu sonuçla hem fikirdir. Bu sonuç, bir dönemin bittiğini ve özellikle bütün çözüm yollarının kendi elinde olduğunu düşünen Amerika’nın olmadığı yeni bir dönemin başladığını haber vermektedir” dedi.

Buseyna Şaban El-Meyadin kanalına verdiği röportajda, “Acaba Suriye Moskova zirvesinden ve müzakerelerden sonra siyasi bir çözüm yolu sürecine mi gidiyor?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Moskova zirvesinde bazı ihtilafların bulunmasına rağmen, bu zirveden birkaç saat sonra Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Stephan De Mistura’nın müzakere daveti ve Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump’ın ekibiyle koordinasyon halinde olduklarını açıklaması, bu zirveden önce olayların başlangıcını elinde bulunduran tarafların eğer bir eylemde bulunmazlarsa zaman kaybedeceklerini hissettiklerini göstermektedir.”

Beşar Esad’ın danışmanı, Moskova zirvesinden sonra yeni bir aşamanın başladığını vurgulayarak, Halep zaferi hakkında da, bu zaferin teröristlerin destekçilerinin endişe ve üzüntü derecelerini gösterdiğini söyledi.

Buseyna Şaban Güvenlik Konseyi’nin 2328 kararı hakkında şunları söyledi: “Bu kararda da gözlemcilerin Halep’e gönderilmesinden bahsetmiyor ama Birleşmiş Milletler personelleri orada bulunuyor ve insani yardım dağıtıyorlar. Bu karar, süreci düzenledi ve Suriye hükümetinin onayı dışında hiçbir şey olmadı.”

Buseyna Şaban Suriye hükümetinin, Suriye hükümeti tarafından belirlenen siyasi çözüm isteyen önemli taraflarla müzakereye hazır olduğuna değinerek, “Şam bütün dünya ülkeleriyle dost olmak istiyor ve Siyonist rejim dışında hiçbir millete karşı düşmanlığı yok. Çünkü bu rejim Suriye topraklarını işgal etmiştir” açıklamasında bulundu.

Şaban, Şam ve Washington arasında doğrudan temas hattının olduğuna dair haberleri yalanlayıp, Ankara ve Riyad’ın Suriye karşısındaki söylemlerini değiştirdiğini vurgulayarak, “Bu konu Ankara’yı çıkmaza sürükleyen yanlış politikalardan kaynaklanmaktadır” dedi.

Buseyna Şaban Suriye’nin Türk yetkililerle görüşmeye hazır olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu konu onların fiili davranışlarına ve tutumlarına bağlıdır. İlk olarak Suriye’nin izzeti önemlidir. Biz izzeti, milleti, vahdeti ve Suriye şehitlerinin kanının değerini koruyan her şeyin destekçisiyiz.”

Beşar Esad’ın danışmanı Mısır’dan Arap ülkeleri saflarına güçlü bir şekilde dönmesini isteyerek, Lübnan hakkında da “Suriye için önemli olan Lübnan ile ilişkilerin varlığıdır” dedi.

Buseyna Şaban, Suriye ve Lübnan hükümetleri arasında iş birliği ihtimali ile ilgili olarak, “Öngörülen ilke ve vizyonlar doğrultusunda siyasette her şey mümkündür” ifadesinde bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • MALCOLM-XX ;

    Moskova Zirvesi Amerika’nın Olmadığı Bir Dönemin Başlangıcı

    ————–

    FİTNECİ VE BOZGUNCU ABD’NİN OLMADIĞI BİR YERDE , BÖLGEDE NASIL DA GÜZEL BİR BİRLİK-BERABERLİK, UYUM VE KARDEŞLİK HAVASI VAR GÖRÜYOR MUSUNUZ ?!…

    22.12.2016 7:49 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER