RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Myanmar Ordusu Müslümanlara Yönelik Operasyonları Durdurdu

Myanmar hükümeti, Myanmar ordusunun Müslüman yerleşim birimi olan Rakhine eyaletindeki askeri operasyonlarının sona erdiğini açıkladı.

Myanmar Ordusu Müslümanlara Yönelik Operasyonları Durdurdu
16.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Myanmar hükümet yetkililerinin ifadesine göre, Myanmar ordusu, Rakhine eyaletindeki temizleme operasyonlarını sonlandırdı. 4 aydır Müslüman yerleşim birimlerinden Rakhine eyaletinde devam eden bu operasyonlar, Birleşmiş Milletler gibi kurumlar tarafından “insanlık suçu” ve “etnik bir gruba karşı yapılan muhtemel bir soykırım” şeklinde nitelendirilmişti.

Bu operasyonlar geçen yıl 9 Ekim’de 9 polisin Bangladeş sınırı yakınlarında öldürülmesiyle başladı. Birleşmiş Milletler ’in tahminlerine göre, o günden itibaren yaklaşık 69 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş’e kaçtı. Bu eylemler Myanmar politikasının bir numaralı ismi Aung San Suu Çi’ye karşı eleştirilerin artmasına neden oldu. Birçok kişi, Nobel Barış Ödülü alan Aung San Suu Çi’nin Myanmar’daki azınlıklara karşı yardımda bulunma konusunda yetersiz kaldığını düşünüyor.

El-Alam’ın haberine göre, Myanmar hükümeti, Rohingya Müslümanlarına karşı soykırım ve cinsel istismar gibi insan hakları suçlamalarının tamamını reddetti ve ordunun operasyonlarını isyancılara karşı gerçekleştirilen yasal eylemler olarak adlandırdı.

Myanmar Milli Güvenlik Danışmanı’nın bildirisinde şu ifadeler yer aldı: “Rakhine’nin kuzeyinde durum istikrarlı bir hale geldi. Ordunun temizleme operasyonları durdu. Giriş çıkış yasağı kaldırıldı ve sadece bölgede huzuru korumak için polis bulunuyor.”

Myanmar ordusu ve polisi, Birleşmiş Milletler’in insan hakları suçlamalarını incelemek üzere ayrı bir ekip oluşturmuştu. Birleşmiş Milletler’in iki üst düzey yetkilisi geçen hafta Reuters’e şunları söyledi: “Muhtemelen 1000 Rohingyalı Müslüman Myanmar Ordusu’nun bastırma eylemlerinde hayatını kaybetti.” Oysa ki Myanmar ordu komutanları bu operasyonlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 100 kişiden az olduğunu iddia ediyor.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER