RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Myanmarlı On Binlerce Müslüman Bangladeş’e Kaçtı

Myanmarlı On Binlerce Müslüman Bangladeş’e Kaçtı
10.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- BM tarafından; Myanmar hükümetinin ülkenin batısında bulunan Raheyn eyaletindeki Rohingyalı Müslümanları bastırma uygulamalarının yeni dalgasının başlamasından bu yana, en az 65 bin kişi güvenlik güçlerinin zulüm ve işkencelerinden kaçmak amacıyla Bangladeş’e gittiği belirtildi. 

BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi pazartesi günü yaptığı haftalık toplantıda, sadece geçtiğimiz 1 hafta içinde 22 bin Rohingyalı Müslümanın komşu ülke olan Bangladeş’e kaçtığını açıkladı.

BM yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz 1 hafta içinde 22 bin kişi Raheyn eyaletinde bulunan sınırdan geçti. 5 Ocak’a kadar 65 bin kişinin Bangladeş’in güneyinde bulunan geçici barınma kamplarına kayıt yaptırmış olduğunu tahmin ediyoruz. 

Elde edilen son veriler, Myanmar hükümetinin zulmünden kaçan Rohingyalı Müslümanların sayısının arttığını göstermektedir.” 

Myanmar hükümeti yabancı muhabirlerin ve araştırmacıların Rohingyalı Müslümanlara ulaşmasını engellemekte ve onlara karşı kötü muamele yapılmadığını ve şiddet uygulanmadığını iddia etmektedir. 

Bununla birlikte BM İnsan Hakları Myanmar Özel Muhabiri Yang Li, Rohingyalı Müslümanlara uygulanan baskıyı araştırmak amacıyla ülkeye gitti. 

Yang Li pazar günü Myanmar’a giriş yaparak, Rohingyalı Müslümanlara zulüm yapılan yeri incelemek amacıyla Raheyn eyaletine gitti. 

Myanmar’ın kuzeyinde bulunan Raheyn eyaleti geçtiğimiz yıl ekim ayından bu yana hükümet güçlerinin kontrolündedir. Rohingyalı Müslümanların büyük çoğunluğu bu eyalette yaşamaktadır. Bölgede askerlerin bulunması buradaki halkın çoğunun çevre bölgelere ya da Bangladeş sınırına kaçmasına neden oldu. 

Güvenlik güçlerinin halka uyguladığı baskı, eyalette bulunan kontrol noktasına yapılan silahlı saldırının ardından başladı. Myanmar hükumeti saldırının Rohingyalı Müslümanlar tarafından yapıldığını iddia etmektedir. 

Bununla birlikte, Yang Li güvenlik güçleri tarafından Müslümanlara uygulanan baskıyı kınadı ve bunu kabul edilemez bir uygulama olarak tanımlayarak yapılan işkence ve zulümlerin araştırılması gerektiğini vurguladı. 

Li yine cuma günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Son aylarda yaşanan olayların ardından uluslararası camianın Myammar’daki insan hakları durumuna kayıtsız kalmaması gerekir. “

Myanmar hükümeti ülkede yaşayan 1.3 milyon Müslüman vatandaşın haklarını tam olarak vermemektedir. Rohingyalı Müslümanlar 1982 yılında kabul edilen yeni yasanın ardından Myanmar vatandaşlığı haklarından mahrum oldular. 

Son yıllarda, Rohingyalı Müslümanların büyük çoğunluğu Budistler tarafından yapılan saldırılarda öldü veya evsiz kaldı. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER