RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Nedir Bu Hizbullah “Kini”

Nedir Bu Hizbullah “Kini”
05.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Akit gazetesi dün web sitesi üzerinden saat 17.30 sularında “İran’ın Terör Örgütü Hizbullah Aşkı Bitmiyor” başlığıyla bir haber yayımladı.

Yeni Akit gazetesi söz konusu haberde; İmam Hamanei’nin baş danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin; “Hizbullah’ın ateşkes anlaşmasından sonra Suriye’den çıkacağı söylemleri düşmanların propagandasıdır” yönündeki açıklamalarını hedef aldı.

Yeni Akit gazetesi ayrıca Lübnan Hizbullah Hareketi’nin Suriye’de 6 yıl boyunca devam eden savaşta rejim saflarında savaştığının altını çizdi.

Suriye’nin meşru hükümetinin izni ve isteği doğrultusunda İran ve Rusya ile koordinasyon halinde maddi ve manevi kayıplar vererek 6 yıldır teröristlere karşı savaşan Hizbullah Hareketi’nin hangi kriterler doğrultusunda terör örgütü ilan edildiğini ve Hizbullah Hareketi’nin bölgedeki nüfuzunun artmasının belli çevreleri niçin rahatsız ettiğini ele alalım;

‘Terör’ kelimesi sözlük anlamı itibarıyla; bir ülkede halkı ve sistemi tehdit eden ve dehşete düşüren eylemlerle, o ülkedeki devletin yönetimini değiştirmeye çalışan, düzeni tehdit eden ve sivil halka yönelik insan haklarına aykırı eylemler gerçekleştiren faaliyetler bütünüdür.

Bu bağlamda; Suriye’de kurulu düzeni tehdit ederek bu düzeni değiştirmeye çalışan, halkı ve sistemi tehdit eden, silahlı eylemler yapan, sivil halkı katleden kimlerdir? Suriye’nin siyasi düzenini ve seçilmiş meşru cumhurbaşkanı Esad’ı zorla değiştirmeye girişen ve bu uğurda katliam yapan Nusra Cephesi, IŞİD ve ÖSO gibi örgütler değil midir?

Hizbullah bir örgüt değildir. Lübnan’ın meşru bir gücüdür. Öte yandan Hizbullah Suriye’ye siyasi rejimi değiştirmek üzere gitmemiştir. Tersine siyasi düzeni korumak için kurulu meşru hükümetin talebi üzerine gitmiştir. Meşru savunma hattının bir parçası olan Hizbullah’ın Suriye’den çıkması mümkün de değildir.

Ayrıca ateşkes anlaşmasında Hizbullah’a yönelik böyle bir madde yoktur. Önce ateşkes anlaşmasında Hizbullah’ın Suriye’den çıkacağı şeklinde bir madde varmış ve Hizbullah tıpkı terör örgütleri gibi Suriye’yi terk etmek zorunda kalacakmış gibi bir algı uyandırıldı yandaş medyada. Ardından da “Hizbullah’ın Suriye’den çıkması gerekiyor” mesajı taşıyan haberler yapılmaya başlandı.

Oysa Hizbullah’ın tutumu ve konumu Suriye savaşının başından beri belliydi: “Direniş Cephesi”. Bu savaşta konum değiştiren Hizbullah değil, -yandaş medya kabul etmese de- hükümetin Suriye politikalarıdır.

Türkiye işgalci ABD, Suud ve Katar üçlüsünü bırakarak fiilen İran, Rusya ve Esad tarafına geçmiştir. Türkiye yönetimi Suriye meşru yönetimini tanımıştır. Bu ayın ortalarına doğru bizzat cumhurbaşkanlığı düzeyinde de Suriye yönetimi ile masaya oturulacaktır. Bunun anlamı; Türkiye daha önce bakanlar düzeyinde görüştüğü Suriye yönetimiyle cumhurbaşkanlığı düzeyinde barış görüşmelerine oturacaktır.

Türkiye yönetiminin resmi olarak tanıdığı ve barış imzalamak üzere masaya oturacağı Suriye yönetimini ve bu yönetimi başından beri destekleyen İran ve Hizbullah gerçeğinin doğru şekilde kavranması iktidara yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarının da kabullenmesi bu çevrelere naçizane tavsiyemizdir.

Nitekim hatırlanacağı üzere Rusya ile yaşanan krizde de söz konusu medya kuruluşları, durumu doğru analiz edememeleri ve mezhepçilik/ırkçılık akımının getirileriyle belli bir süre yoğun şekilde Rusya aleyhinde yayımlar yapmış ardından da hiçbir şey olmamışçasına bir anda Rusya karşıtı haberleri bırakarak barış nidaları atmaya başlamıştı.

Gazetecilik meslek ilkeleri açısından aynı omurgasız durumun yaşanmaması için bu çevrelerdeki yayın kuruluşlarına tavsiyemiz destekledikleri yönetimin geleceğe yönelik politikalarını, yapacağı anlaşmaları ve izleyeceği stratejiyi doğru analiz ederek bu yönde yayım yapmalarıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 6 Yorum )

 • bahadır yuksel ;

  Yeni akit fitneci gazete başka bir işe yaramıyor..islam ile hiç bir alakası yok hep mezhep üzerinden gidiyorlar..erbakan hocayi mahveden gazete

  04.01.2017 12:04 pm
 • Abdulkaim ;

  “Arap Baharı” sonrasında dost ve düşmanların değiştiği olaylara tanık olduk.
  1979 İslam İnkılabı sonrasında İranın siyasi düşünceleriyle “İrancı” ismini alacak derecede yakınlıklar kuranlar bugün İranı ve destekçilerini baş düşman ilan etmiş durumdalar.
  Bir zamanlar İranı,İslam merkezli siyasi sisteminden dolayı “mollalar rejimi,gerici” gören laik,kemalist ve ulusalcı çevreler ise İrana yakınlaşma sürecindeler.
  Aslında ikinci kitleyleyle tarihi,kültürel ve fikri düzeyde ilişkiler geliştirmek bana daha güvenilir geliyor,bu gelinen durumu bir fırsat olarak değerlendiriyorum.Çünkü bu çevreler genelde Ehl-i Beyt değerlerine yakın tarihi ve kültürel ögeleri taşıyan Alevi-Bektaşi toplumunu oluşturmaktadırlar.
  Birinci sınıf siyaseten geçmişte İranla yakınlık yaşayanlar temeli olmayan kof topluluktular.İran İslam inkılabından gerekli dersi çıkaramadılar.Kısa sürede de çıkarlarıyla çatıştığı için sattılar.

  04.01.2017 12:19 pm
 • MALCOLM-XX ;

  ÖNCELİKLE BELİRTMELİYİM Kİ, SON DERECE BAŞARILI VE MUHATAPLARA ÖĞRETİCİ BİR SAVUNU VE AÇIKLAMA OLMUŞ ; KALEME ALANIN ELLERİNE, AKLINA VE YÜREĞİNE SAĞLIK DİYORUM !…

  DÜZELTİLMESİNDE YARAR OLAN NOKTALARA GELİNCE:

  BİR KERE BU BASIN YAYIN KURULUŞLARINDAN BAHSEDERKEN YANDAŞ BASIN DİYE BAHSETMEYELİM !
  NEDEN Mİ ?
  NEDENİ ŞU , BU BASIN VE YAYIN KURULUŞLARININ GÖRÜNMEKTE OLDUĞU ÜZERE ULUSLARARASI, KOMŞULARARASI ISRARLI DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLEYİCİ YAYINLARI, ANA HATLARI İTİBARIYLE HÜKUMETİN ÇOK DOĞRU VE POZİTİF YÖNLÜ OLARAK ADLANDIRILABİLECEK OLAN DIŞ POLİTİKALARIYLA BİR KERE UYUMLU OLMADIĞI GİBİ TAMAMENDE HÜKÜMET ALEYHİNE, ZARARINA OLACAK ŞEKİLDE ZIT TERS YÖNLÜ VE ISRARLI OLMASINDANDIR Kİ BU BASIN VE YAYIN KURULUŞLARI HEM FİZİKEN, İLMEN VE HEM DE İLKESEL ANLAMDA YA DA AHLAKİ BİR KABULLE MANTIKEN BUNLARI, HÜKUMET YANLISI OLARAK VASIFLANDIRMAK YA DA ADLANDIRMAK DOĞRU VE VİCDANLI DEĞİLDİR , AYRICA KAZANÇLI DA DEĞİLDİR !

  ASLINDA HÜKUMETİ, BU İSLAMİ GÖZÜKEN AMA GERÇEKTE SİYONİST İSRAİL YANLISI OLUP, BU SİYONİST HEDEFLERE SADIK BİR BİÇİMDE HİZMET EDER DURUMDA OLAN BU BASIN YAYIN KURULUŞLARI, İSRAİL LEHİNE OLAN BU YANLIŞ, ZARARLI VE MEZHEPÇİ HEDEFLERDE TUTARLICA İLERLEYİP, İRAN-TÜRK, Şİİ- SÜNNİ DÜŞMANLIĞINI KARARLI BİR BİÇİMDE SÜRDÜRÜRLERKEN -TIPKI İLK BAŞLARDAKİ GİBİ FETÖ VE AK PARTİ HÜKUMETİ İYİ İLİŞKİLERİNDE OLDUĞU GİBİ- , ALLAH’IN GÖRÜNMEZ ELİ YÖNLENDİRMESİYLE YANİ ÜLKE VE ULUSLARARASI ZORLAYICI KOŞULLARININ DA İTEKLEMESİYLE AK PARTİ GERÇEK ANLAMDA ULUSLARARASI DIŞ POLİTİKADA BELKİDE ÜLKEDEKİ ULUSALCI ÜST AKILIN DA SON DERECE AKILCI DESTEK VE ÖNERİLERİ DOĞRULTUSUNDA, MEVCUT KENDİNİ VE ÜLKEYİ İMHA EDİCİ YANLIŞLARI HIZLA TERK EDİP DE TEKRARDAN AKILCI VE BARIŞÇI, DOST VE KOMŞULARI TEKRARDAN İSRAİL ALEYHİNE KAZANICI DIŞ POLİTİKAYA YÖNELİNCE, İSTER İSTEMEZ BU SİYONİST YANLISI BASIN KURULUŞLARI İSTER İSTEMEZ VE HAKLI GÖRÜLECEK BİR BİÇİMDE VE ‘ŞOK’ OLARAK ADLANDIRILACAK BİR BİÇİM DE SARSILDILAR ŞÜPHESİZ ! DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ, SİZ FARKINDA OLMADAN BİR SÜRE VE HEM DE TAM GAZLA ŞEYTANIN İSTEKLERİ VE HOŞNUTLUĞU DOĞRULTUSUNDA TAM GAZLA UÇURUMA DOĞRU GİDERKEN, BİRDEN BİRE FİRENE BASIYORSUNUZ VE ŞEYTAN’I BOŞA GETİRİYORSUNUZ ! OLACAK VE KABUL EDİLECEK VE HAZMEDİLEBİLECEK BİR BİR ŞEY Mİ BU ŞİMDİ ?! AMA DİKKAT BUYURUNUZ BU FİRENE ANİ BASAN KİŞİ DE ÖYLE KOLAYLIKLA YENİLİP, YUTULUP, KATA KULLİYE GETİRİLİP, CEZASI KESİLEBİLECEK BİR KİŞİ DEĞİL VE NE YAPILACAK PEKİ BU DURUMDA BU BASIN KURULUŞLARI ? TEKRARDAN SIRNAŞIP, HÜKUMETE YANAŞACAK VE FETÖ GİBİ BEYHUDE HÜKUMET YANLISI GÖRÜNÜP, HÜKUMETE BU DOST GÖRÜNÜMLÜ ŞEYTANLAR OLARAK YUMUŞAKÇA VE İÇERİDEN YAPILAN VURUŞLARLA, ESAS HİZMETİNDE OLDUKLARI ZARARLI ZİHNİYETLERE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEKLER TABİİ Kİ !!!… ÇAKTIRMADAN, HUKUMETİ KURU KURU ÖVEREKTEN AMA BU ARADA ESAS İFA ETMELERİ GEREKEN İHANET POLİTİKALARINI DA BOŞLAMADAN UFAK UFAK VURUŞLARLA, ÇEKİNEREK DE OLSA TÜRK-RUS-İRAN, Şİİ-SÜNNİ DÜŞMANLIKLARINI EL ALTINDAN SÜRDÜRMEYE ÇALIŞACAKLAR TABİİ Kİ ! NE YAPSINLAR BAŞKA Kİ, HÜKUMET BU DÜŞMANLIK POLİTİKASINDA SON ANDA KENDİLERİNİ BU KÖTÜLÜK YOLUNDA, ONLARIN OLASI TABİRİYLE ‘SATMIŞ OLUP’, BİRDEN BİRE AKILCI AMA ONLAR AÇISINDAN ZARARLI OLAN İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNE GEÇMİŞ OLDU HER NEDENSE ?!

  BU DURUMDA ŞEYTAN AŞKINA ELDEN NE GELİR Kİ ?!…

  04.01.2017 2:53 pm
 • MALCOLM-XX ;

  bahadır yuksel ; ARKADAŞIMIZ DEMİŞ Kİ,
  Yeni akit fitneci gazete başka bir işe yaramıyor..islam ile hiç bir alakası yok hep mezhep üzerinden gidiyorlar..erbakan hocayi mahveden gazete

  ————

  Saygıdeğer Bahadır Yüksel rumuzlu kardeşimize selam saygılarımı göndermek isterim bu vesileyle ki eğer söylediği konular (Bu Akid-Erbakan konulu gündemi tam olarak takip edemediğim için) doğruysa, bendenizin önemle vurgulamış olduğum ‘Akid’in asla samimi bir hükumet yanlısı ya da samimi ve dürüst bir Sünni inanç yanlısı olmayıp, tersine Siyonist yanlısı’ olduğu konusunda, yalnızca Ak Parti hükumeti yanlısı görünüp de (nemalanmak için) aslında hiç alakası olmayan bu Akit vb. bu kripto basın grubunun aslında samimi Sünni ve Sünni yanlısı olmadığı ve sadece ülke birlik ve huzurunu bozmayı hedefleyen kışkırtıcı mezhepçilik yaptığı gerçeği de, bu anlatımlarımız ışığında görüldüğü üzere maalesef geçmiş Türkiye siyasetinde onurlu ve Tam Bağımsız Türkiyeci olan yani millici, anti emperyal ve anti siyonist bir politika gütmüş olması değil miydi saygıdeğer ve rahmetli Erbakan’ı, bu kalleş ABD, AB ve İSRAİL’in gözünde, düşman kılan ana neden ? Hani Esed gibi Alevi de değildi ki rahmetli Erbakan ABD, AB, İSRAİL ve AKİD neden düşmanlık gütmüşlerdi ki ?! ABD, AB ve İSRAİ tamam da , Sünni kardeşliğini sözüm ona önceleyen bir AKİD neden acaba bu düşman şeytan üçgenine karşı kardeşi olan Erbakan’ı savunmamıştı ki ?!… ÖZETLE AKİD’İN SÜNNİLİĞİN YA DA HÜKUMETİN YANINDA YER ALMAK GİBİ BİR DERDİ YOOKKK.. ! ÖYLE GÖRÜNMEK GİBİ BİR DER-Dİ VAAARRRR.. !!!…
  Saygıdeğer ve rahmetli Erbakan , Sünni hassasiyeti kaşıyarak , hakkında düşmanlık yürüttükleri o Esed dedikleri insan gibi hani Şii, Nusayri ya da Alevi inanç kimlikli birisi de değildi ki , o müslüman olmayıp, sadece o kisvede görünen bir gazete olan Akid, neden acaba bir yandan samimi bir Sünni görünmeye çalışarak, İsrail’in Ortadoğu’daki baş düşmanı olan ESAD’a düşmanlık yaparken, yine diğer yandan da tıpkı ABD, AB ve İSRAİL ile paralel bir tavır sergiler duruma düşüyor ve yine bu ülkelerin politikaları doğrultusunda tavır geliştirerek kendisinin bir Sünnidaşı olan saygıdeğer rahmetli Erbakan’a niye, niçin ve ne adına, Bahadır Yüksel arkadaşın buyurduğu gibi ve onun tabiriyle,
  ”erbakan hocayi mahveden gazete” oluyor ki AKİD ?!

  BURADA SON SÖZ OLARAK ŞU ÇIKIYOR ORTAYA:

  AKİD’in aslında Sünnilik ya da Sünni çıkarlarına savunmak gibi bir derdi filan yok ! Onun anlaşılan tek derdi, ABD, AB VE Siyonist İsrail çıkar ve politikaları konusunda tutarlı ve kararlı takınarak bu politikalara kripto hizmetlerde bulunmak derdi vardır yalnızca ! Tabii ki SÜNNİ gibi görünmeyi ihmal etmeden elbette ki !!!… Eee.. takdir ederseniz o kadarcık kurnazlığı da bilmeye hakkı olan AKİD, herhalde İSRAİL’ci gibi görünerek, İsrail çıkarlarına hizmet etmeye çalışırken, müslüman Türk toplumunun tepkisiyle karşılaşıp da başarısız olmayı göze alacak kadar da aptal da değildir AKİD, bu konuda kimse kusura bakmasın lütfen !!! …

  04.01.2017 4:31 pm
 • EBU HÜSEYİN ;

  YENI AKIT GAZETESİ SUUD SIONIST AILESI PARASI ILE ISLAMA KIN VE NEFRET TOHUMU EKMEKTE.
  NE ISLAM DERTLERI NEDE UMMETIN HUZUR.
  ABD& ISRAIL ICIN BOYLE. NIFAK VE ISLAM DUSMANI ZIHNIYETE SAHİP OLAN YAPILAR OLDUĞU MUDETTECE BU ZALIMLER (ABD ISRAIL) MUSLUMANLARA NIFAK UZERINDEN HUKMEDERLER.
  BUNLARIN HIZBULLAH KISKANCLIGI HIZBULLAH IN GERÇEKTEN ALLAH TARAFTARI OLMASIDIR. BU KISKANCLIK BU ZIHNIYETI YOK EDECEKTİR

  04.01.2017 10:57 pm
 • aziz ;

  malcolm xx yaizlarina katiliyorum dogru tespit yapmis.El ezer ve suudi besleme alimler islam dünyasinin bas düsmanidir

  07.01.2017 6:21 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER