RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Netanyahu Yerleşim Kararı İçin Trump’a Yalvardı

Birleşmiş Milletler, Filistin topraklarında hukuksuz bir şekilde yerleşim yerleri inşa ederek işgalci politikalarını sürdüren İsrail’in bu faaliyetlerini ‘yasadışı’ olarak tanımak için toplandı

Netanyahu Yerleşim Kararı İçin Trump’a Yalvardı
25.12.2016 © RAST HABER

İsrail Başbakanı Netanyahu, önce ABD Başkanı Obama’ya, sonra yeni başkan Trump’a konuyla ilgili talepte bulunarak, “Üstümüzdeki baskıyı azaltın” diye yalvardı.

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Filistin’de yıllardır uyguladığı işgal politikasını derhal durdurmasını öngören yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün yapılacak ve İsrail’in Filistin’deki ‘yerleşim birimleri’ni ‘illegal’ tanıyacak olan oylama, ertelendi.

Ertelenmesini Mısır istedi

Önümüzdeki haftalarda yeniden oylamaya gelecek olan tasarının ertelenme talebinin Mısır’dan gelmesi ise şaşkınlığa neden oldu. Karar tasarısını BMGK’ya taşıyan Mısır, geçtiğimiz günlerde de tasarının istişare edilmesi için oylamanın ertelenmesi talebinde bulunmuştu.

Taslak metinde İsrail’den işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurması isteniyordu.

İsrail, 1967’deki ‘Altı Gün Savaşı’ndan bu yana devlet politikasının bir parçası olarak Filistin topraklarına Yahudi vatandaşlarını yerleştiriyor.

Netanyahu hem Obama’ya hem Trump’a yalvardı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Obama’yı BMGK’da oylamaya sunulacak Yahudi yerleşim birimlerini illegal sayan karar tasarısını veto etmeye çağırdı.

Obama’nın ardından Trump’a da çağrıda bulunan Netanyahu, uluslararası baskının azaltılması için yardım istedi. Netanyahu geçtiğimiz günlerde Trump’ın ‘İsrail’in iyi bir dostu olacağını’ söylemişti. Netanyahu, şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Donald Trump’ı tanıyorum. Tavrının, İsrail’e desteğinin açık olduğunu düşünüyorum. Yahudi devletine, Yahudilere karşı sıcak olduğunu biliyorum. Bununla ilgili soru işareti yok’

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER