RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Nükleer Anlaşma’nın İptal Edilmesi NATO’nun Yok Olmasına Sebep Olur

Nükleer Anlaşma’nın İptal Edilmesi NATO’nun Yok Olmasına Sebep Olur
11.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Amerikalı siyasi analist Eugene Micheal Jones, “İran ve dünya güçleri arasında yapılan Nükleer Anlaşma’nın Trump tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi, NATO koalisyonunun kırılmasına ve ortadan kalkmasına neden olur” dedi.
 
Amerikalı siyasi analist Eugene Micheal Jones Tesnim Haber Ajansı’na şu açıklamalarda bulundu:

“Amerika ve İngiltere’de küreselleşme karşıtı oy kullananlar nedeniyle büyük belirsizliklerin olduğu bir durumda Nükleer Anlaşma’nın Trump tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesinin NATO koalisyonunu yok edeceğini düşünüyorum.”
 
Amerika Kongresi’nin eylemleri yasa dışıdır. Bu eylemler Nükleer Anlaşma’nın içerisindeki diğer taraflarca görmezden gelinmektedir. İran’a karşı yaptırımlar yasanının diğer ortaklar arasında bunu uygulama konusunda bir anlaşma sağlanmadığı sürece çok bir işlevi olmayacaktır.

Bu yaptırımlar sadece Amerikalı şirketleri cezalandıracaktır. Fakat yine de bu yasa tasarısının arkasında bir iki yüzlülüğe şahit olmaktayız. Çünkü Kongre’de hiç kimse İran ile Boeing arasındaki 16 milyar dolarlık anlaşmaya engel olmamıştır.
 
Donald Trump hükümeti, İran ile yapılan Nükleer Anlaşma’yı iptal etmemelidir. Bu anlaşmanın iptali krizlere neden olacaktır.”
 
Micheal Jones, “Amerika tarafından yapılan açıklamalar, Amerika’da Nükleer Anlaşma karşıtlarının eski tutumlarının yumuşaması anlamına mı geliyor?” sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Amerika ve İngiltere’de küreselleşme karşıtı oy kullananlar nedeniyle birçok belirsizliklerin yaşandığı bir durumda, Nükleer Anlaşma’nın Donald Trump hükümeti tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesinin NATO’nun kırılmasına ve bu koalisyonun yok olmasına neden olacağını düşünüyorum.”
 
Eugene Micheal Jones, Amerikalı 37 bilim adamının Donald Trump’ın Nükleer Anlaşma’ya bağlı kalması hakkında yazdıkları mektup ve Trump’ın Nükleer Anlaşma’yı iptal edeceği yönünde verdiği sözü uygulayıp uygulamayacağı konusunda şunları söyledi:

“Böyle olacağını düşünmüyorum. Nükleer Anlaşma’yı yırtma ve iptal etme tehdidi, Amerika ve Meksika arasına bir duvar yapma tehdidi gibidir ve çok nadir olarak gerçekleşen sözlü tehditlerdir.
 
Mevcut şartlarda cevapsız kalan soru, Donald Trump‘ın İsrail ve Yahudilerle ilişkisinin nasıl olacağıdır. Amerikalı köşe yazarlarından Pet Bochana’nın da ifade ettiği gibi, ‘Acaba öncelik Amerika mı yoksa İsrail mi?’

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER