RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Nürnberg’de Aşura Merasimi/FOTO

RASTHABER-Almanya’da bulunan Nürnberg Ehlibeyt Kültür Derneği tarafından dün, insanlığa evrensel özgürlüğü miras bırakan Kerbela kıyamının yiğit önderi mazlum Şehit İmam Hüseyin’i (a.s) ve beraberindeki 72 onurlu yarenini anma merasimi tertip edildi.

Nürnberg Ehlibeyt Kültür Derneği tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen anma programına İmam Hüseyin’in kıyamının canlı tutulması amacıyla Almanya’nın çeşitli şehirlerinden çok sayıda Ehlibeyt aşığı katılım sağladı.

Metin Ateş’in sunuculuğunu üstlendiği programa, Frankfurt, Forchheim, Augsburg,  München, Regensburg gibi şehirlerden Ehlibeyt âşıkları katılım sağladı. Programa Recep Yıldırım’ın okumuş olduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlandı.

Ardından Ehlibeyt Kültür Derneği yetkililerinden Ceyhan Yariz; İmam Hüseyin’in kıyamının önemini vurgulayarak; İmam Hüseyin’i anmak ve onun ilkelerini yaşatmak adına yapılan bu gibi etkinliklerin kıymetine değindi ve programın amacına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ardından Araştırmacı-Yazar  Taki Akbulak İmam Hüseyin’in Kerbela’daki evrensel mesajına ilişkin olarak şunları söyledi: “İmam Hüseyin’in kıyamı evrenseldir. İmam Hüseyin de evrensel bir davetçidir. Herkes onun bu davetine icabet etmelidir. İmam Hüseyin ‘Hel min nasirin yensurni’ diyerek insanlara davet sunmuştur. Aslında İmam’ın yardıma ihtiyacı yoktur. Bu davet insanların kemale ermesi için bir davet, insanlığın dirilişi için bir davettir. İnsanlığı temizlemek ve insanlığın hidayeti içindir. Bu davet esasen bizi yani insanlığın kurtuluşu içindir.”

 Akbulak’ın konuşmasının ardından Milli Görüş Teşkilatı üyelerinden Alim Ethem Aslanbaba, Kerbela kıyamına ilişkin olarak şunları söyledi: “Kerbela demek hakkın karşısında bir karşı koyuş, haksızlığa karşı dik duruş, adaletten yana tam bir teslimiyetle, hak karşısında ise zalimlere boyun eğmemektir.

Bizler zalimlere karşıyız, tıpkı Hz. Hüseyin gibi. İnşallah bir daha Kerbelalar yaşanmaz.”

Ardından Pınar Yıldırım’ın “Kanlı Gömlek” başlıklı şiir sunumu ile salonda duygusal anlar yaşandı.

Sonrasında EHLADER Onursal Başkanı Hasan Kanaatlı ,Kerbela hadisesini İslam ümmetinin fay hattı şeklinde niteleyerek şöyle konuştu: “Kerbela ümmetin fay hattıdır. Kerbela da yaşananları kelime kelime incelemek, harf harf, nokta nokta incelemek ve oradan sonuç çıkarmak, ümmet derdi olan, ümmetin derdine derman olmak isteyen, ümmeti bu çıkmaz sokaktan kurtarmak isteyen vicdan sahibi, bütün Müslümanların, akademisyenlerin, alimlerin, aydınların, din adamlarının vazifesidir.

Peygamberimiz (s.a.a) bedevi toplulukları bir araya getirdi. O bedevi, vahşi, topluluklardan bir medeniyet oluşturdu, O dönemde yaygın olan zulmü kaldırdı yerine adaleti kaim etti. Kabileciliği kaldırdı yerine ümmetçiliği koydu. Putperestliği kaldırdı yerine tevhidi yerleştirdi. Bir devlet oluşturdu, onları ümitlendirdi. Kuranda buyrulduğu şekliyle dünya ahiret saadetinin bunların elinde olacağı vaadinde bulundu. Asrı saadet denilen bir insanlık tarihine, bir asır yazdırdı, bir asır oluşturdu. Öyle ki zamanın süper güçlerine diz çöktürdü.

Son olarak Rabbine yürürken de insanlara vasiyette bulundu: ‘Benden sonra ebedi saadeti elinizde tutmak isterseniz, sapıklığın kucağına oturmak istemiyor iseniz, kendimden sonra size iki ağır emanet bırakıyorum. Biri Allahın kitabı, diğeri de soyumdan olan Ehlibeyt’imdir’ dedi. Eğer bu ikisine sımsıkı sarılırsanız benden sonra ebedi saadete mutlak surette ulaşırsınız. Dinin tahrip edilmeye çalışıldığı, yüz üstü bırakıldığı o dönemde birinin  rol model olması, duruş sergilemesi, tavır göstermesi icap ediyordu ki bizler onun tavrını takınalım. Duruşu ile duruşlanalım, yolu ile yollanalım, bu kim olmalıydı. Bu Allah’ın pak ve pakize kıldığı, Resuli Ekrem soyundan gelen İmam Hüseyin olabilirdi.

İmam Hüseyin Resulullah’ın kurduğu tevhid binasının yıkılmaması için ‘Benim gibi birisi Yezid gibi birisine biat edemez ‘diyordu. Ondan başkası da bu başkaldırıyı yapamaz ve bu cesareti gösteremezdi.”

Programın devamında, Kerbela hadisesini canlandıran Nürnberg Ehlibeyt  Kültür Derneği Tiyatrosu ekibi tarafından “Zeynebi Seda” isimli tiyatro gösterisi sahnelendi.

Mersiye ve ağıtlar eşliğinde sine vurularak tamamlanan programın ardından katılımcılara ihsan ikramı dağıtıldı.

Farklı görüşlere sahip, farklı mezheplere mensup olan bireylerin bir araya geldiği programa genç katılımcıların büyük ilgi göstermesi dikkat çekti.

img-20161022-wa0058

23 Ekim 2016 - 13:05 'de eklendi ve 723 kez görüntülendi.
Etiketler :
Galatasaray ve Başsavcılık’tan Dursun Özbek Açıklaması Galatasaray ve Başsavcılık’tan Dursun Özbek Açıklaması
Ispanak Yaprağından Kalp Dokusu Yaptılar Ispanak Yaprağından Kalp Dokusu Yaptılar
Diyarbakır’da Rüşvet Operasyonu Diyarbakır’da Rüşvet Operasyonu
Hakan Şükür’den Son Dakika Hamlesi Hakan Şükür’den Son Dakika Hamlesi
MHP’de Bir İstifa Daha MHP’de Bir İstifa Daha
Gümrük Kapılarında Oy Verme İşlemi Başladı Gümrük Kapılarında Oy Verme İşlemi Başladı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ