RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

“O” Ülkede İbn-i Sina Kafir İlan Edildi

“O” Ülkede İbn-i Sina Kafir İlan Edildi
11.01.2017 © RAST HABER

Ürdün Öğrenci Haklarını Koruma Hareketi bir bildiri yayımlayarak, İranlı bilim adamı İbn-i Sina’nın ders kitaplarından çıkarılmasını kınadı.
Rey El-Yevm sitesinin haberine göre; Ürdün Öğrenci Hareketi, Ürdün Milli Eğitim Bakanı ve Medya Komisyonu Müdürü’nden ilkokul 5.sınıftan itibaren öğrencilere tekfirci düşüncelerin anlatılmasını engellemelerini istedi.

Bildirinin devamında ilkokul 5. sınıf öğrencileri için hazırlanmış olan “El-Vesit” adlı kitapçığa işaret edildi.
Bu kitapçıkta öğretmen, kitabı İbn-i Sina ile ilgili sorulara cevap veriyor. Kitapçıkta öğrenciler öğretmene “İbn-i Sina hakkındaki görüşünüz nedir” sorusunu yöneltiyor.

Öğretmen şöyle cevap veriyor; “İbn-i Sina’nın ilmi konumu dikkate alındığında, o bir filozoftur ve aynı zamanda kafir ve Peygamber-i Ekrem’in sahabesine küfür eden bir şahsiyettir. Tekfirci düşüncenin kurucusu İbn-i Teymiyye, İmam Gazali ve Farabi onu kafir olarak ilan etmiştir.”

Ürdün Öğrenci Hareketi söz konusu kitapçığa ilişkin olarak yayımladığı bildiride şu ifadelerde bulundu: “İbn-i Sina gibi büyük bir alim sırf bir internet sitesinde kafir olduğu hükmünün duyurulması nedeniyle dışlanamaz.

Meydana gelen bu olayın sorumlusu Ürdün Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Çünkü bu bakanlık iki yıl önce öğretmenler arasında mektuplara cevap verilmesinin durdurulması uygulaması başlatmış ve bu durum bazı kişilerin kimseye hesap vermeden Ürdünlü çocuklara zararlı bilgileri öğretebilme cesareti bulmasına neden olmuştur. “

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER