RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Obama Giderayak Rekor Silah Satışını Onayladı

Obama Giderayak Rekor Silah Satışını Onayladı
05.01.2017 © RAST HABER
Obama yönetimi, görev süresinin bitmesine 17 gün kala Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne savaş uçağı, tank ve helikopter satışını onayladı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt, Katar, Suudi arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne son 2 ayda 40 milyar 800 milyon dolarlık silah satışının onaylandığını duyurdu.
 
Amerikan Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı rakamlarına göre, ABD’den son 2 ayda en fazla silah satın alan ülke Katar oldu. Körfez ülkesi, Kasım ve Aralık aylarında aldığı silahlar için 21 milyar 881 milyon ödedi. Katar’ı 11 milyar 830 milyon dolarla Kuveyt takip ediyor.
Suudi Arabistan ise dünyanın en büyük silah ithalatçısı. Suud krallığı, Yemen’i işgal eden bölgesel koalisyonun lideri konumundayken, Suriyeli muhaliflere en çok silah desteği veren ülke konumunda.
 
Katar ve Kuveytin siparişlerinin çoğu Boeing şirketinden alınan savaş uçakları. Kuveyt’in ayrıca çok sayıda tank siparişi var.
 
Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın siparişler ise, helikopter oldu. İki ülkenin Washington’a ödeyeceği rakam 7 milyar doları geçiyor.
 
Dışişleri Bakanlığı’nın imzaladığı bütün silah satışları, Kongre tarafından da onaylanarak yürürlüğe giriyor.
 
ABD, Barack Obama’nın iktidara geldiği 2008’den bu yana toplam 278 milyar dolarlık silah satışı yaptı. Obama yönetimi, II. Dünya Savaşı’ndan sonra en çok silah satışı anlaşması imzalayan hükümet oldu. Söz konusu rakam, bir önceki başkan George Bush’un döneminde gerçekleşen satışın iki katından fazla.
ajanslar
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER