RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Öğrenci Etüt Merkezleri İçin Son Tarih 29 Temmuz

9 Şubat’ta yayımlanan 687 sayılı KHK ile ‘öğrenci etüt eğitim merkezleri’ kaldırıldı. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na ‘sosyal etkinlik merkezi’ eklendi. Yeni KHK’ya göre, özel öğretim kurumuna dönüşüm programına alınmayan öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerine, 1 Temmuz’a kadar son verecek. Sosyal etkinlik merkezleri ise MEB’in vereceği ruhsatla belediyeler tarafından açılacak.

Öğrenci Etüt Merkezleri İçin Son Tarih 29 Temmuz
10.02.2017 © RAST HABER

2014’te dershanelerin kapatılması sürecinde özel öğretim kurumlarına dönüşüm kapsamına alınan ‘öğrenci etüt eğitim merkezleri’ dün yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kaldırıldı. Buna göre dönüşüm sürecine alınmayan tüm öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerine 1 Temmuz’a kadar son verecek. Ayrıca en geç 29 Temmuz’a kadar özel öğretim kurumlarından birinin gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlenmeyen merkezler hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacak. Merkezler eğitim faaliyetlerini, şartları sağladıkları takdirde bir özel eğitim kurumuna dönüşerek sürdürecek.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZLERİ

Öte yandan 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na ‘sosyal etkinlik merkezi’ eklendi. Buralar da öğrenci etüt eğitim merkezlerinde olduğu gibi ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ders ve projeleri için yardım alabilecek. Ayrıca öğrenciler bu merkezlerde istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunabilecek. Merkezler, il millî eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanacak ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde kurulacak. Bakanlığın verdiği işyeri açma ve çalışma ruhsatı sonucunda belediyelerce açılacak ve işletilecekler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER