RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Partilerin Başkanlık Teklifi Stratejisi

Partiler başkanlık görüşmelerine hazırlanıyor: HDP ‘masa’, CHP ‘Deniz Baykal’, MHP HDP’liler, AK Parti ‘yakın markaj’la sahne alacak…

Partilerin Başkanlık Teklifi Stratejisi
08.01.2017 © RAST HABER

‘Türk tipi başkanlık’ teklifi bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak. Genel Kurul mesaisinin 10-15 gün sürmesi bekleniyor. Peki bu süreçte hangi parti, nasıl bir yol izleyecek? İşte Duvar Arkası’na takılanlar…

HDP’den ‘Anayasa Strateji Masası’

HDP, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile milletvekillerinden oluşan, Genel Kurul ve referandum sürecindeki stratejiyi belirleyecek bir masa kurdu. Adı: Anayasa Strateji Masası…
Teklifin geneli üzerine konuşmayı Anayasa Komisyonu’nun üyeleri Meral Danış Beştaş ya da Mithat Sancar yapacak. Teklife siyasi boyutunun yanı sıra hukuki yönleriyle de teknik itirazlarda bulunulacak.

HDP’nin tüm milletvekilleri birinci tur oylama öncesi gerçekleşecek görüşmelerde söz alacak. Eş Genel Başkanların da aralarında bulunduğu milletvekillerinin tutukluluğu gündemde tutulacak. Milletvekilleri cezaevindeyken anayasa değişikliğinin yapılamayacağı yine vurgulanacak.

Anayasa değişiklikleri için Genel Kurul’da 2 turlu ve gizli oylama yapılıyor. AK Parti milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırıldığı oylamada kullandıkları oyu partinin görevlendirdiği isimlere göstedikleri ve böylece gizlilik kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle çok eleştirilmişti. HDP, bu kez gizlilik kuralına uyulması için tüm uyarıları yapacak. HDP’lilerin oylama sırasında Genel Kurul’da tam kadro hazır bulunup bulunmayacakları ise henüz netleşmedi.

CHP adına Deniz Baykal konuşacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hafta sonu il başkanlarıyla bir araya geldikten sonra önce Parti Meclisi ile ardından pazartesi günü Meclis grubuyla toplantı yapacak. Bu toplantı basına kapalı gerçekleşecek. CHP’nin Anayasa Komisyonu’nda izlediği etkin muhalefeti Genel Kurul’da da sürdürmesi için neler yapılabileceği tartışılacak.

CHP, Genel Kurul’da önce ‘anayasaya aykırılık’ tartışması başlatacak. Teklifin geneli üzerine ise CHP’nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal konuşacak.

Ana muhalefet partisi, İç Tüzük’ün kendilerine verdiği tüm hakları kullanacak. Konuşma süreleri sınırlı olduğu için CHP usul tartışması gibi yöntemlerle görüşmeleri uzatma taktiğini izleyecek. ‘Kavgacı değil ikna etmeye dönük bir dil’ kullanılacak.

MHP, partilileri HDP’liler üzerinden ikna edecek

Teklifin Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında MHP milletvekilleri kendilerine sataşılmadığı sürece susmayı tercih etmişti. MHP, Genel Kurul’da da benzer bir taktik izleyecek. Teklifin geneli üzerine yapılacak konuşma dışında MHP milletvekillerinin tansiyonu düşük konuşmalar yapması bekleniyor.

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifası Genel Kurul’a kısa zaman kala gözleri partideki ‘hayır’cılara’ çevirdi. Geçmişte Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı da yapan Kaya, parti tabanında ağırlığı olan bir isim. Başka muhaliflerin çıkmaması için milletvekillerini ikna etmeye çalışan MHP, HDP’lileri işaret ediyor.

Atila Kaya’nın partiden istifa ettiği 4 Ocak günü, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de 2 aydır tutuklu bulunduğu dosyadan mahkemeye çıkarılmış ve özgürlüğüne kavuşmuştu. İki olay tesadüf eseri aynı gün gerçekleşti ama MHP’liler bunu başka türlü yorumluyorlar. “Bir hayır, bir tahliye” diyen MHP’liler, hayır’cı sesler yükseldikçe tutuklu HDP’lilerin birer birer tahliye edileceğini öne sürüyorlar. Buna bakılırsa MHP, referandum sürecinde tabanına ‘Türk tipi başkanlık’ı demokratik Kürt siyasetinin önündeki en büyük engel olarak savunmayı planlıyor.

AK Parti’de fire tedirginliği

Son günlerde art arda yapılan “Bizde fire olmaz” açıklamalarına bakılırsa teklifin sahibi olan iktidar partisinde bu konuda ciddi bir tedirginlik var. AK Parti yönetimi milletvekillerini yakın markaja aldı, ‘hayır’ deme eğiliminde olanlar ikna edilmeye çalışılıyor.

En fazla iki hafta içinde Genel Kurul’dan geçirilmesi planlanan teklif, referandum için gerekli sınır olan 330 ile 367 arasında bir oy alamazsa bunun ‘erken genel seçim’ anlamına geldiğini bilen AK Parti milletvekillerine bu siyasi konjonktürde ‘kaotik bir ortamda seçim mi, başkanlık mı?’ ikilemiyle yaklaşılıyor.

MHP yöneticileri “Bizde ‘evet’ diyecek en az 30 kişi var. AK Parti kendi hayır’cılarını ikna etsin” diyor ama 39 sandalyesi bulunan MHP grubunda da işler o kadar garanti görünmüyor. 317 milletvekili bulunan AK Parti’de Meclis Başkanlık koltuğunda oturacak kişi oy kullanamayacağı için hesaplar 316 üzerinden yapılıyordu. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın sağlık sorunları nedeniyle geçirdiği operasyon ve tedavisinin hastanede devam etmesi sonucu Kahraman’ın oylamalara katılamama ihtimaline karşılık hesaplar 315 üzerinden yapılmaya başlandı. Genel Kurul’da teklifin gerekçesini ve içeriğini anlatan bir yaklaşım sergilemeyi planlayan AK Parti, anlaşılan henüz kendi grubunun tamamını bunlara ikna edebilmiş görünmüyor.

gazeteduvar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER