RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Pentagon, PYD’ye Zırhlı Araç Sevkiyatını Doğruladı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) zırhlı araç verildiğini doğruladı. Milli Güvenlik Kurulu, yeni yılın ilk toplantısında, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye yeni zırhlı araçlar tahsis edildiğini doğrulayan ABD yönetimine isim vermeden tepki gösterdi.

Pentagon, PYD’ye Zırhlı Araç Sevkiyatını Doğruladı
01.02.2017 © RAST HABER

Günlük basın toplantısında konuşan Galloway, söz konusu araçların Suriye Arap Koalisyonu’na gönderildiğini söyledi. Galloway, “Suriye Arap Koalisyonu’na mevcut yetkiler çerçevesinde üstü zırhlı araçlar verdik. Bu araçlar, onları Rakka’ya ilerlerken IŞİD’in el yapımı patlayıcılarına karşı koruyacak” ifadelerini kullandı.

Önceki Başkan Barack Obama’nın verdiği yetkilerde herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizen Galloway, Savunma Bakanlığı’nın DSG’nin sadece Arap kısmına askeri malzeme desteği ve eğitim verme politikasının devam ettiğini savundu. ABD, IŞİD’le mücadele ve Rakka operasyonu kapsamında DSG’ye ağır silahlar ve zırhlı personel taşıyıcı göndermişti.

MGK BİLDİRİSİNDE İSİM VERMEDEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığından yaklaşık 8 saat süren MGK sonrası yapılan açıklamada, ABD’ye yönelik tepki, “Terör örgütlerinin muhatap olarak kabul edilip, bu örgütlere çeşitli usullerle silah yardımında bulunulmasının, terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı belirtilmiştir” ifadesiyle vurgulandı.

ajanslar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER