RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Putin’den ‘Karlov Suikastı’ Açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında soruları yanıtladı.

Putin’den ‘Karlov Suikastı’ Açıklaması
23.12.2016 © RAST HABER

ABD seçimlerine Rusya’nın müdahil olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Rus lider, şu ifadeleri kullandı:

ABD’de görevi tamamlanmak üzere olan yönetim ve Demokrat Parti’nin tüm başarısızlıkları için dış faktörleri suçluyorlar. Bunları ben mi yaptım? Bunlar, sistematik sorunlar. Cumhuriyetçi seçmenlerden birçoğunun Rusya Devlet Başkanı’nı destekliyor olması, bazı ABD’lilerin küresel meseleler ve geleneksel değerler konusunda bizim görüşlerimizi paylaştığını gösteriyor.

Rusya ve ABD arasında iyi ilişkiler kurmak için iyi bir temele sahibiz. Sanıyorum, eski ABD Başkanı Ronald Raegan mezarında ters dönmez, partisinin kazandığı için mutlu olur.

TÜM SALDIRGANLARDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ
Rusya’nın potansiyel tüm saldırganlardan daha güçlü olduğunu söylemiştim. Bu, doğru. Saldırgan dediğimiz ne? Bize saldırı düzenleyebilecek ülkelerden bahsediyorum. Hem kara hem de deniz hem de havadaki nükleer güçlerimizi kuvvetlendirdik. Fakat bunu yaparken tamamen uluslararası taahhütlerimize bağlı kalıyoruz.

ABD yönetimindeki bazı yetkililer neden ABD’nin dünyadaki en büyük askeri güce sahip olduğunu söylüyor? Biz, bizim tüm saldırganlardan daha güçlü olduğumuzu söylüyoruz?

SORUŞTURMAYI YAKINDAN İZLEYECEĞİZ’

Putin ayrıca, Ankara’daki büyükelçi suikastini yakından izleyeceklerini söyledi. Rus lider, “Rusya, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturmada her şeyin açığa çıkarılmasını yakından izleyecek. Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna ikna olmaya başladım.

Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek”

‘Türkiye, Rusya, İran ve Esad’ın iyi niyeti olmasa Halep’in tahliyesi mümkün olmazdı’

“Türkiye ve İran liderleri Halep’in kurtarılmasında büyük rol oynadı. Halep’ten neredeyse 100.000 kişi tahliye edildi. Bu, dünyadaki en büyük insani operasyon oldu. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), İran liderliği ve Suriye Devlet Başkanı (Beşar Esad) olmadan başarılamazdı.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca, kendi ülkesinin yanı sıra Türkiye, İran ve Esad’ın da Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya gelmeyi kabul ettiğini de açıkladı.

Putin, dün düzenlenmesi planlanan büyük basın toplantısını Büyükelçi Karlov’un cenaze törenine katılmak için bugüne ertelemişti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER