RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya Ateşkes İhlali Tesbit Etti Çavuşoğlu Muhalifler Ateşkesi Bozmadı

Rusya Ateşkes İhlali Tesbit Etti Çavuşoğlu Muhalifler Ateşkesi Bozmadı
06.01.2017 © RAST HABER

New York’daki BM genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de varılan ateşkesi yakından izlediklerini ve muhalif grupların ateşkesi çiğnemediklerinin görüldüğünü belirtti.

New York’ta konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Astana’daki görüşmenin temelini BM Güvenlik Konseyi ve Cenevre görüşmelerinin oluşturacağını ifade etti.

“Astana görüşmeleri, Cenevre sürecinin yeniden başlaması için vesile olacak. Biz ve muhalefet samimiyiz. Temkinliyiz, gerçekçiyiz” diyen Çavuşoğlu, Ateşkesin devam etmesi ve insani yardımların ulaştırılmasının önemine değinerek, ateşkes ihlallerinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs’ta da Türkiye’nin garantörlüğünün önemine değinen Çavuşoğlu, “Kıbrıs Rum Kesimi’nin endişelerini de anlamak istiyoruz” dedi.

‘ATEŞKESİN GARANTÖRLERİYİZ’

Ateşkes ihlallerini Rusya’yla birbirlerine anlık olarak paylaştıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Biz ateşkesin garantörleriyiz. İhlallere karşı yaptırım uygulama konusunda mutabakat var” dedi. Çavuşoğlu, ateşkes ihlallerinin devam etmesi durumunda mutabakatın çökebileceği belirtti.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından diğer satır başları ise şu şekilde:

Herkes imzaladığı mutabakata sadık kalsın, sözünde dursun ki Suriye krizinin çözümünde yol alalım.

Ateşkes ihlali devam ederse Suriye’deki barış görüşmeleri çöker.

Hem ateşkes mutabakatına varacaksın hem de İdlib ve çevresini kuşatmaya devam edeceksin, o zaman bu anlaşmanın anlamı yok demektir.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Suriye’deki Rus askerleri son 24 saat içinde 15 ateşkes ihlali tespit etti.

Rus Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Rus-Türk ortak komisyonunda görev yapan Rus askerler, Hama’da 5, Şam’da 5, Lazkiye’de 3 ve Halep’te 2 ateşkes ihlaliyle karşılaştı.

Daha önce Rus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada silahlı kuvvetlerin ateşkesi ihlal ettiği bildirilmişti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • serdar ;

  bence cavus oglu tehdıt ve santaj altında yonlendırılıyor yada cavusoglu görevı devam edemeyecek kadar baskı altında habıre yanlıs ta ısrar edıyor rusyaya yenı muttefıklerıne sorun cıkarıyor yanlısta ısrar edıyor tayyıp beyın demedıgını kendı basına buyruk demec verıryor

  06.01.2017 10:17 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Rusya Ateşkes İhlali Tesbit Etti Çavuşoğlu Muhalifler Ateşkesi Bozmadı

  ————

  STRATEJİK HEDEFLER ELBETTEKİ BU TAVIRLARLA YAKALANAMAZ !!!…

  ÖMÜR TÜKETEN VE BAŞARISIZLIK GETİRECEK OLAN HESAPSIZCA VE İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ REDDEDEN VE BÖLGE BARIŞINA, ORTAK ÇIKARLARA VE BÖLGENİN UYUMLU STRATEJİK BİRLİKTELİĞİNE HERHANGİ BİR POZİTİF ANLAM KATMAYAN YAKLAŞIMLARDIR BUNLAR ŞÜPHESİZ !!!…

  FARKINDA OLARAK YA DA OLMADAN SİYONİST HEDEFLERE HİZMET EDİYOR OLAN BU YENİK VE VATANSEVER KABUL EDİLMEYEN MUHALİFLERİN ZARARDAN BAŞKA KİMSELERE İLAVE GETİRİLERİ ASLA OLMAYACAKTIR Kİ TÜRKİYE YÖNETİMİ’NİN DE ULUSLARARASI PLATFORMDA ISRARLA BU YENİK İSYANCILARIN YANINDA GÖRÜNME ÇABALARI YARAR GETİRMEYECEĞİ GİBİ, BUNLARIN YENİLGİLERİNE DE MANEN KENDİSİNİ ORTAK KILMIŞ OLACAKTIR Kİ BUNA HİÇ GEREK YOK VE BU AKILCI DA DEĞİLDİR !!!… AKILLI BİR ÜLKE YÖNETİMİ HİÇ BİR ZAMAN, ÜLKESİNE İHANET ETMİŞ İSYANCILAR YANINDA DURMAKTAN, GÖRÜNMEKTEN DEĞİL, MASUM VE MAZLUM KABUL EDİLEN SURİYE HALKININ YANINDA DURMAKTAN, GÖRÜNMEKTEN, İNSANİ DESTEKLERİNDEN SON DERECE KAZANÇLI ÇIKAR ŞÜPHESİZ !!!…

  07.01.2017 1:23 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER