RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya: Suriye’de Ateşkes Sağlandı

Rusya: Suriye’de Ateşkes Sağlandı
29.12.2016 © RAST HABER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşen Putin, Şam ile muhalefet arasında üç belge imzalandığını belirtti. Putin, “İlk belge, Suriye topraklarında ateşkes sağlanmasıyla ilgili. İkinci belge, ateşkes rejiminin kontrolüyle ilgili önlemlere yönelik. Üçüncü belge ise Suriye’de çözüm için barış görüşmelerinin başlatılması hakkında bir bildiri” dedi.

‘ANLAŞMALAR, RUSYA’NIN TÜRKİYE VE İRAN’LA YAPTIĞI ÇALIŞMALARIN SONUCU’

Suriyeli taraflar arasında imzalanan anlaşmaların Rusya’nın Türkiye ve İran ile yaptığı çalışmaların sonucu olduğunu kaydeden Putin, “Elbette, yapılan anlaşmalar kırılgan. Anlaşmaların korunması ve geliştirilmesi için özel önem gösterilmesi gerekiyor” dedi.

‘RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜN GARANTÖRÜ OLACAK’

Putin, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’de barışçıl çözümün garantörü olacağını da kaydetti.

ŞOYGU: ATEŞKES ANLAŞMASI BU GECE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK 

Diğer taraftan Savunma Bakanı Şoygu, Suriyeli taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının bu gece 00.00’dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

PUTİN: SURİYE’DEKİ RUS ASKERİ VARLIĞININ AZALTILMASINI KABUL EDİYORUM

Öte yandan Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’nın önerisi üzerine Suriye’deki Rus askeri varlığının azaltılmasını kabul ettiğini söyledi. Rusya’nın terörle mücadele faaliyetlerine mutlaka devam edeceğinin de altını çizen Putin, “Suriye hükümetine terörle mücadele desteği vermeyi sürdüreceğiz. Tartus ve Hmeymim’deki Rus askeri üslerinin geliştirilmesi konusundaki anlaşmalara da bağlı kalacağız” dedi.

sputniknews

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER