RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de Çözümün Garantörü Olmaya Hazır

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de Çözümün Garantörü Olmaya Hazır
20.12.2016 © RAST HABER

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastın ardından Moskova’da Türk mevkidaşı Fikri Işık ile bir araya gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu “Uluslararası terörizmle mücadelemizi durdurmayacağız” dedi.

Moskova’da Rusya-Türkiye-İran savunma bakanları arasında yapılacak 3’lü Suriye toplantısı öncesinde Savunma Bakanı Işık ile bir araya gelen Şoygu, “Bu tür eylemlerin uluslararası teröre karşı yürüttüğümüz mücadeleyle bağlantılı olduğunu anlıyoruz. Hemen belirtmeliyim ki, mücadelemizi durdurmayacağız. Ortak çabalar sayesinde sonuç alacağımızdan eminim” dedi. Şoygu, mevkidaşı Işık’a Suriye krizi ve terörle mücadele gibi ciddi meseleleri konuşmak üzere Moskova’da bulunması nedeniyle de teşekkür etti.

Şoygu: Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de çözümün garantörü olmaya hazır

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’de çözümün garantörlüğünü yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Moskova’da İranlı mevkidaşı Hüseyin Dehkan ile bir araya gelen Şoygu, “Uzmanlar, Suriye krizinin çözümüne yönelik ivedi adımların atılmasını öngören Moskova deklarasyonunun metni üzerinde çalışıyor. Rusya, Türkiye ve İran çözümün garantörü olmaya hazır” dedi.

ABD veya partnerlerinin ortak eylemler üzerinde anlaşma sağlama girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını ve sahadaki duruma etki edemediklerini ifade eden Şoygu, “Rusya, Türkiye, İran savunma bakanları ve dışişleri bakanları düzeyinde kabul edilecek deklarasyonlar, Suriye’de çözümün garantörlüğünü yapmaya ve güncel sorunları birlikte çözmeye hazır olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın Halep’te teröristleri ve ılımlı muhalifleri ayırt etmeyi başardığını söyledi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Moskova’da buluşan Şoygu, “ABD’nin uzun zamandır söz verip yapmadığı işi biz gerçekleştirdik. Ilımlı muhalifleri teröristlerden ayırt ettik” dedi. Şoygu, teröristlerin bir kısmının öldürüldüğünü, ılımlı muhaliflerin ise Halep’ten İdlib’e ve diğer bölgelere gönderildiğini ifade etti.

İran; Türkiye ve Rusya ile birlikte Suriye krizine siyasi çözüm bulunması için süreci başlattıklarını açıkladı.

Türk ve Rus mevkidaşlarıyla Moskova’da görüştükten sonra konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in açıklamasını Reuters duyurdu.

Moskova’da bugün Türkiye, Rusya ve İran’ın savunma bakanları da bir araya geldi. Bu toplantıda konuşan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusundaki askeri işbirliğini övdü.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Moskova, Ankara ve Tahran’ın Suriye’de çözümün garantörlüğünü yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de Çözümün Garantörü Olmaya Hazır

  ————

  EVET BU ÜÇ BÖLGE ÜLKESİ BİR ARAYA GELİP,

  ABD’YE,

  ”ARTIK SANA, BÖLGE SORUNLARI ÇÖZÜMÜNDE İHTİYAÇ YOK CANIM ; ŞİMDİYE KADAR BÖLGEYE YAPMIŞ OLDUĞUN HER KÖTÜLÜĞÜN İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER EDERİZ (!) ” DEYİP, GÖNDERSİNLER !!!…

  20.12.2016 10:22 pm
 • MALCOLM-XX ;

  Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’de çözümün garantörü olmaya hazır

  ————-

  ZATEN TÜRKİYE AKILLILIK YAPIP DA GÜÇLÜ RUSYA VE İRAN’LA BÖLGE KARDEŞLİĞİNİ İLAN ETSE, SIRTI İKİ CİHANDA YERE GELMEYECEĞİ GİBİ, GÜÇLÜ BİR STRATEJİK DOSTLUK VE UYUMLU BİRLİKTELİKLE BÜYÜK BİR ZENGİNLİK VE BOLLUK İÇERİSİNDE YÜZER TÜRK MİLLETİ !!!… MADEN, PETROL, DOĞAL GAZ, BOR , TEKNOLOJİ NE ARARSAN HEPSİ BU BÖLGEDE VAR !!!…

  ZAMANSAL OLARAK HZ. MUHAMMET EFENDİMİZ ÖNCESİ İSLAM YANİ ‘BARIŞ’ PEYGAMBERİ OLAN HZ. İSA’NIN İNCİLDEKİ SÖZLERİYLE BU ÜÇ BÖLGE ÜLKESİ LİDERLERİNE SESLENMEK İSTİYORUM :

  ” KÜÇÜK DERELERDE BALIK TUTMAYA ÇALIŞIP, ÖMÜR TÜKETMENİZE ASLA GEREK YOKTUR ; HALBUKİ ALLAH’IN ESİRGEMEYİP DE HER BİRİNİZE ZİYADESİYLE VERMİŞ OLDUĞU O AKILLARINIZI KULLANABİLEN İNSANLAR OLURSANIZ, ASLINDA OKYANUSUN ( BÖLGENİZİN) TÜM BALIKLARI (YER ALTI/YER ÜSTÜ TÜM ZENGİNLİKLERİ) SİZLERİN OLACAKTIR ; ALLAH’IN SİZLER HAKKINDAKİ MURADI BUDUR ŞÜPHESİZ !!!…”

  20.12.2016 10:38 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER