RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya, Türkiye ve İran Yeni Bir Suriye Toplantısının Hazırlıklarını Yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran’ın, Suriye hükümet yetkilileri ve silahlı muhalif grupların temsilcilerinin bir araya getirileceği yeni bir toplantının hazırlıklarını yaptığını açıkladı.

Rusya, Türkiye ve İran Yeni Bir Suriye Toplantısının Hazırlıklarını Yapıyor
12.02.2017 © RAST HABER

Rus NTV televizyonunda yayınlanan İtogi Nedeli programına mülakat veren Lavrov, “(Rusya, Türkiye ve İran olarak) Suriye hükümet ve silahlı muhalifler arasındaki bir sonraki temasın hazırlıkları üzerinde çalışıyoruz. Bu sürece katılmaları için başka silahlı grupları da ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

Lavrov bu açıklaması ile Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin Kazakistan’ın başkenti Astana’da yeniden bir araya gelmesinin planlandığını doğrulamış oldu.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı önceki gün Astana’daki görüşmelerin yeni turu için taraflara davetiye gönderildiğini açıklamıştı.

Bakanlık’ın açıklamasına göre, Astana’da 15-16 Şubat’ta düzenlenecek yeni toplantıya garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran’ın yanı sıra Ürdün, Suriye hükümeti, silahlı muhalif grupların temsilcileri, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve ABD de davet edildi.

Toplantıda, Suriye’deki ateşkesle ilgili son durum, belli bölgelerde durumun istikrara kavuşturulması için alınacak önlemler ve Cenevre görüşmelerine hazırlık gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Astana görüşmelerinin ilk turu 23-24 Ocak’ta gerçekleşmişti. Bu görüşmelerde, Suriye hükümet yetkilileri ve silahlı muhalifler ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti. Görüşmenin sonucundaysa Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’deki ateşkesin uygulanması ve izlenmesinin sağlanması için üçlü bir mekanizma kurmaya karar vermişti.

Sputnik

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER