RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya, Türkiye ve İran’ın Üçlü Mekanizması Yürürlükte

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve İran ile Suriye’deki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için kurulan üçlü mekanizmanın çalışmalarına başladığını açıkladı.

Rusya, Türkiye ve İran’ın Üçlü Mekanizması Yürürlükte
01.02.2017 © RAST HABER

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den düzenlenen bir forumda konuşan Lavrov, “Rusya, Türkiye ve İran bir koordinasyon mekanizması oluşturdu. Bu mekanizma, artık Suriye’deki ateşkesin uygulanışını izliyor” dedi.

Suriye’de ateşkese genel olarak uyduğunu belirten Lavrov, şöyle devam etti: “Elbette hiçbir ateşkes rejimi hiçbir şekilde IŞİD’i ve ismi her ne olursa olsun El Nusra’yı (yeni adıyla Fetih el Şam) kapsamıyor. Bu görüş Astana’daki görüşmelerde de açık bir biçimde doğrulandı.”

Rusya, Türkiye ve İran kendi garantörlüklerinde gerçekleşen Astana görüşmelerinin sonucunda Suriye’deki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için üçlü bir mekanizma kurma kararı almıştı. Astana’da geçen hafta gerçekleşen görüşmelerde, Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin temsilcileri ilk kez aynı masada bir araya gelmişti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER