RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya’dan Ağır Sözler, Ağır Baskı

Rusya’dan Ağır Sözler, Ağır Baskı
21.12.2016 © RAST HABER

“Uluslararası hukukta büyükelçinin öldürülmesi, medeni ilişkilerin ötesine geçen ağır bir suçtur. Ve Rusya bunun cezasız bırakılmasına izin vermeyecektir.”

Bu sözler Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev‘e ait. Dün, 20 Aralık öğleden önce Rus hükümetinin resmi Twitter ve Facebook hesaplarından kendi adıyla yayınlandı.

Bu sözlerle bir gün önce Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘un bir Türk polisi tarafından öldürülmesini kast ediyordu.

Türk polisi tarafından öldürülmesi diye yazınca insan irkiliyor, değil mi?

Ama maalesef gerçek bu. Siz şimdi ona hain de deseniz, terörist de deseniz, büyükelçinin katili Mevlüt Mert Altıntaş, Ankara Emniyeti Çevik Kuvvetinde görevli bir polis memurudur; hukuka göre acı gerçek budur.

Medvedev bu acı gerçeği yüzümüze vurduğu sıralarda biri Ankara, diğeri Moskova’da iki önemli gelişme vardı.

Ankara’ya 18 kişilik bir Rus güvenlik ekibi iniyordu.

Bir gece önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in suikast sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan talebi uyarınca cinayet soruşturmasını Türk güvenlik birimleriyle birlikte yürütmek üzere gelmişlerdi.

Bir açıdan bakıldığında Türkiye’nin egemenlik haklarından kısmen feragat etmesi olarak da görülebilecek bu talebi Erdoğan anlayışla karşılamak zorunda kalmıştı.

Çünkü Putin, bir üyeleri Büyükelçisini öldüren Türk polisine güvenmiyordu. Bu suikast sonrası Türk yetkililerin enselerinde nefeslerini hissettikleri koruma polislerine ne kadar güven duyduğunu ise bilmek mümkün değil.

Putin’in “Rusya katilin arkasında kimlerin olduğunu bilmek istiyor” sözleri, ertesi sabah Medvedev’inkilerle birlikte olunduğunda Türkiye üzerinde ne kadar ağır bir baskı kurulduğu anlaşılıyor.

Rusya, katilin arkasındaki soyut kimliklerle ilgilenmeyecek ve yetinmeyecek gibi görünüyor.

AK Parti hükümetleri Dışişlerinin değerli diplomatlarını Fethullah Gülen okullarının yayılması için seferber ederken Rusya bu okulları hem de Amerikan istihbaratına çalıştığı iddiasıyla yasaklıyordu.

Putin’in Gülen okullarını tamamen yasakladığı 2008 yılında Gülen, ABD dışişleri ve istihbarat camiasından etkili isimlerin kefaletiyle oturma izni almıştı.

Dolayısıyla sırlarıyla öldürülerek sorgulanma imkanı ortadan kaldırılan katilin Fethullahçı olduğu kanıtlanırsa, hükümet içinde ve/veya ABD’deki Fethullahçılarla bağı kanıtlanırsa, hem Türk hem Amerikan hükümetlerini yeni zorluklar bekliyor olabilir.

Bir şey yokmuş gibi davranılacak bir şey yok yani ortada.

Yazının tamamı: Hürriyet

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER