RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Rusya’nın Ankara Büyükelçisine Silahlı Saldırı

Rusya Büyükelçisi Ankara’da silahlı suikaste uğradı. Büyükelçi Karlov’un durumunun ağır olduğu bildirildi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisine Silahlı Saldırı
20.12.2016 © RAST HABER

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Olay sonrası saldırgan ve yaralı büyükelçi içeride kaldı. Özel Harekat polisleri binanın çevresini çevirdi, 15-20 el silah sesi duyuldu, çatışma yaşandı. Yaklaşık 25 dakika sonra silah sesleri kesildi. Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. Saldırganın Arapça ve Türkçe konuştuğu ve ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın’ diye bağırdığı belirtiliyor. Rus ajansı büyükelçinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti. Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonrası havaya ateş açıp içeriyi boşaltan saldırgan polisin düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi. Başbakan Binali Yıldırım, suikastla ilgili birisi yabancı uyruklu üç kişinin yaralandığını açıkladı.

02.20  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı  saldırı gerçekleştiren ve düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirilen polis  memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın cesedi Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

02.15  ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Rusya’nın  Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıcı sonucu öldürülmesine  ilişkin taziye mesajı yayımladı. Başkanlık Geçiş Ekibi İletişim Ofisinden yapılan açıklamaya göre,  Trump mesajında, “Karlov’un ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi  sunuyoruz. Bir büyükelçinin öldürülmesi uygar düzenin bir ihlalidir ve evrensel  olarak kınanmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

01.00 TÜSİAD: KARANLIK EMELLER BİR AN ÖNCE AÇIKLIĞA KAVUŞMALI

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneğince (TÜSİAD), Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Ankara’da katıldığı bir fotoğraf sergisinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ankara’da gerçekleştirilen hain suikast ile derinden sarsıldık. Değerli diplomat Büyükelçi Karlov’un başta ailesi olmak üzere Rusya halkı ve devletine başsağlığı diliyoruz. Bu kabul edilemez saldırının arkasındaki karanlık emellerin bir an önce açıklığa kavuşmasını diliyoruz.”

00.42 İRAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ: İNSANLIK DIŞI

İran’ın Ankara Büyükelçiliği, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine tepki gösterdi. Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Karlov’un ailesiyle dayanışma içinde olunduğu vurgulanarak, saldırı “canice ve insanlık dışı” olarak tanımladı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi. “Bu cani saldırı gösteriyor ki tekfirci ve aşırıcı akımlara bağlı teröristler kendi amaçları ve insanlık dışı senaryolar doğrultusunda, hiçbir uluslararası hukuk kuralına bağlı değiller ve güvensizlik ve kriz yaratma amacıyla böyle vahşi cinayetler yapıyorlar. Bu cinayet ve son zamanlarda Türkiye, Suriye ve Irak’taki acı terörist olaylar, halklar ve devletler arasındaki birlik ve dayanışmanın, terörizm ve aşırıcı akımlarla amansız mücadelenin, iyi ve kötü terörist ayrımı gözetmeksizin yapılmasının zaruretini bir kez daha göstermiştir.”

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yapılan silahlı saldırının ardından, Moskova'daki Dışişleri binası önüne Karlov anısına çiçekler bırakıldı, mum yakıldı.

00.30 DİPLOMATİK TEMSİLCİLİKLERİN GÜVENLİĞİ ARTIRILDI

Rusya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İrina Volk, polisin Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerin güvenliğini artırdığını bildirdi.

00.20 RUSYA, KARLOV CİNAYETİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rusya Soruşturma Komitesi, Büyükelçi aNDREY Karlov cinayeti ile ilgili ‘uluslararası terör eylemi’ maddesiyle soruşturma başlatıklarını açıkladı.

00.10 KARLOV’UN CENAZESİ OTOPSİ İÇİN ADLİ TIP KURUMU’NA GÖTÜRÜLDÜ

Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un cenazesi otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Otopsiye Rus yetkililerinin de gireceği öğrenildi. Bu arada suikastı gerçekleştiren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın da cesedi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nden saat 00.10’da çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

23.55 AP MUHABİRİ ÖZBİLİCİ: TİYATRO SANDIM

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Associated Press ajansının foto muhabiri ve olay anında sergi salonunda bulunan Burhan Özbilici, saldırı ile ilgili tanıklığını şu sözlerle paylaştı: “Takip ettiğimiz sıradan bir etkinlikti” diyen Özbilici, yaşananları “Şahıs silahını çıkardığında bunu bir tiyatro sandım. Ama tabii değildi. Bir an sonra Rus büyükelçi yerdeydi ve saldırgan bize silah doğrultuyordu. Slogan atıyordu. Büyükelçiyi en az bir kez daha yakın mesafeden vurdu ve fotoğraf çerçevelerinden bir kaç tanesini kırdı. Toplamda en az 8 el ateş etti. Konuklar kendilerini sütunların arkasına, masaların altına attı. Fotoğraf çekebilecek bir pozisyondan yaşananları fotoğrafladım.

Saldırı esnasında kendilerini korumaya çalışan konuklar.

23.45 ALMANYA: TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, terörle mücadelesinde Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını söyledi. De Maiziere, “Türkiye, terörden ağır darbe yemiş bir ülke ve Türkiye ile başka meselelerde farklılıklarımız olmasına bakılmaksızın terörle mücadele konusunda Türkiye ile dayanışma içindeyiz” dedi.

23.22 ALİYEV’DEN PUTİN’E TAZİYE MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesi dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e taziye mesajı gönderdi. Aliyev, mesajında, Karlov’un hayatını kaybetmesi haberinin kendisini sarstığını belirtti. Karlov’un aile ve yakınlarına taziye dileklerini ileten Aliyev, “Bu kanlı terör saldırısını kararlılıkla ve kayıtsız şartsız kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

 23.10 ‘SALDIRININ GÜLEN GRUBUYLA BAĞLANTILI OLDUĞU YÖNÜNDE GÜÇLÜ İŞARETLER VAR’

Reuters’a konuşan üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Rus büyükelçiyi öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu yönünde “çok güçlü sinyaller” olduğunu söyledi. Yetkili, şu anda yürütülmekte olan soruşturmanın Altıntaş’ın Gülen grubuyla bağlantısına odaklandığını da sözlerine ekledi. Diğer yandan BBC Türkçe’nin aktardığına göre, yine Reuters’a konuşan Fethullah Gülen’in basın danışmanı, grubun Rus büyükelçinin suikastıyla hiçbir bağlantısı olmadığını belirtti. Danışman, Gülen’in suikastı kınadığını da ifade etti.

23.05 KARLOV, RUSYA’DA ANILIYOR

Moskova’da Ruslar Dışişleri Bakanlığı’nın önüne gelerek Ankara’daki suikastte hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov anısına çiçekler bıraktı.

23.00 RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN’DEN GÜVENLİK TOPLANTISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karlov’a yönelik suikastın ardından Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve istihbarat servislerinin direktörleriyle güvenlik toplantısı düzenledi.

c0eli0-xcaaxxdg

22.53 TÜRKEŞ’TEN BÜYÜKELÇİLİĞE ZİYARET

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, hükümet adına Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek taziyelerini iletti. 

22.50 KURTULMUŞ: TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİ ZEDELEMEYECEK

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili paylaşımda bulundu. Hain saldırıyı nefretle kınadığını belirten Kurtulmuş, Büyükelçi Karlov’un ailesine ve Rus halkına başsağlığı diledi. Kurtulmuş, “Çok boyutlu siyasi bir planlamanın sonucu gerçekleştirildiği anlaşılan bu saldırı, Türkiye-Rusya ilişkilerini zedelemeyecektir. Türkiye, tüm provokasyon ve tuzaklara rağmen diplomaside yeni barışçıl açılımlarını kararlılıkla sürdürecektir” diye yazdı.

22.30 KILIÇDAROĞLU: DOST RUSYA HALKINA TAZİYELERİMİ SUNUYORUM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Karlov’a yapılan saldırıya ilişkin paylaşımında “Haince bir suikast sonucu kaybettiğimiz Büyükelçi Andrey Karlov’un ailesine ve dost Rus halkına taziyelerimi iletiyorum” ifadesini kullandı.

22.10 RUSYA İNSAN HAKLARI KONSEYİ BAŞKANI: NEFRET ORTAMININ DOĞMASINA MÜSAADE EDİLMEMELİ

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik saldırının uluslararası hukukun en ciddi ihlali olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov, “Umarım ki, nefret ortamının doğmaması için sağduyu galip gelir” dedi.

22.05 BAŞBAKAN YILDIRIM: BÜYÜKELÇİYİ KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇERİSİNDEYİZ

Başbakan Binali Yıldırım, Karlov’un öldürülmesiyle biri yabancı uyruklu 3 kişinin yaralı olduğunu belirterek “Geçtiğimiz hafta Moskova’da yakından çalışma imkanı bulduğumuz bu değerli Büyükelçiyi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bu alçak terör eyleminin faili ve arkasındaki karanlık çevreleri açığa kavuşturmak ve adalete teslim etmek için her türlü çaba gösterilmektedir” açıklamasında bulundu.

Yıldırım, Rus Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin, yaşanan bu menfur olayın Rusya ile Türkiye arasında devam eden ve gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik olduğunun altını çizerek, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin zarar görmesine izin verilmeyeceğine ve terörün tuzağına düşülmeyeceğine dikkati çekti.

21.52 PUŞKOV: SALDIRI SİYASİ HİSTERİNİN SONUCU

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinin Halep’teki gelişmeler nedeniyle Rusya karşıtlarının yaşadığı histerinin sonucu olduğunu vurguladı. Twitter hesabından açıklama yapan Puşkov, “Saldırı, Halep nedeniyle Rusya karşıtlarının yaşadığı siyasi histerinin sonucu” ifadesini kullandı.

21.47 SAVUNMA BAKANI IŞIK: ARKASINDA KİM VARSA ORTAYA ÇIKARILACAK

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği hain terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını belirterek, “‬‪Bu hain saldırının arkasında her kim varsa ortaya çıkarılacaktır” ifadesini kullandı. Işık, ‪Karlov’un hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, Karlov’un ailesine, Rusya devleti ve halkına başsağlığı dileklerini iletti.

21.34 RUSYA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Büyükelçi Andrey Karlov’a düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

21.34 RUS VEKİL: SALDIRI TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNE YÖNELİK BİR PROVOKASYON

Duma Dış İlişkiler Komitesi üyesi Yelena Panina, Büyükelçi Karlov’a yönelik saldırının Rusya ile Türkiye arasında yeniden başlayan diyalogu bozmaya yönelik bir provokasyon olduğunu belirtti. Türk-Rus diyalogu kurulmaması için çok sayıda gücün devreye girdiğini ifade eden Panina, dolayısıyla saldırının çok açık şekilde provokasyon olduğunu vurguladı.

c0dugd1wqaem8rj

21.30 DAVUTOĞLU: SALDIRI TÜRKİYE’NİN SAYGINLIĞINI HEDEF ALIYOR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ankara büyükelçisine yönelik suikasti lanetliyorum. Bu saldırılar Türkiye’nin istikrarını, uluslararası saygınlığını hedef alıyor” ifadelerini kullandı.

21:22 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdi.

21.20 JİRİNOVSKİ: SALDIRI TAMAMEN PROVOKASYON

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, saldırıyı Türk-Rus ilişkilerini yeniden zora sokmayı amaçlayan bir provokasyon olarak nitelendirdi.

21.15 Büyükelçi Karlov’a yönelik saldırının ardından İstanbul’daki Rusya Başkonsolosluğu önündeki güvenlik önlemleri artırıldı.

21.10 ROSTURİZM’DEN TÜRKİYE’DEKİ RUSLARA ÇAĞRI

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarına kalabalık noktalardan uzak durma ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama çağrısı yaptı.

20.55 ABDULDAKİR SELVİ: SALDIRGAN EL NUSRA MARŞINI SÖYLEMİŞ

‘Rus Büyükelçi’yi öldüren saldırgan Çevik Kuvvet polisi’ iddiası Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CNNTürk televizyonun yaptığı değerlendirmede, Karlov’u vuran saldırganın saldırı sırasında Arapça olarak bağırdığı sözlerin El Nusra örgütünün marşının giriş kısmı olduğunun söylendiğini belirtti. Selvi ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırıyla ilgili görüşme yapmalarının beklendiğini söyledi.

20.47 GÜL: TÜM RUS HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, Karlov’un ailesine ve Rus halkına başsağlığı diledi.

20.44 REUTERS: SALDIRGAN POLİS MEMURUYDU ANCAK AKTİF GÖREVDE DEĞİLDİ

Reuters haber ajansına konuşan iki Türk güvenlik kaynağı, Rus büyükelçiyi öldüren silahlı kişinin polis memuru olduğunu ancak aktif görevde olmadığını söyledi.

22.40 BM, Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesini kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne yönelik silahlı saldırıyı kınadıklarını belirterek, bu saldırının hiçbir meşru gerekçesi olamayacağını söyledi. Stephane Dujarric, saldırının faillerinin yargı önüne çıkarılmasını umduklarını da sözlerine ekledi.

1026382449

22.35 Başbakan Binali Yıldırım’ın, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğramasına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere ilgili bakanlardan bilgi aldığı ve gelişmeleri takip ettiği belirtildi.

22.30 ABD: KAYNAĞI NE OLURSA OLSUN ŞİDDETLE KINIYORUZ

ABD’den yapılan ilk açıklamada, Karlov’a yönelik saldırının kınandığı bildirildi.

20.25 ZAHAROVA: BÜYÜKELÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ankara Büyükelçisi Karlov’un hayatını kaybettiğini açıkladı. Zaharova, Karlov’un vurulmasını terör saldırısı olarak gördüklerini belirtti. Zaharova, Karlov’a düzenlenen saldırının BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine taşınacağını ifade etti.

Zaharova, “Bugün Rusya diplomasisi için trajik bir gün. Terör bitmiyor. Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Andrey Karlov, kalplerimizde her zaman için fedakar Rus diplomat olarak hatırlanacak” dedi. Öte yandan Zaharova, saldırının tüm yönleriyle soruşturulması ve saldırganın cezalandırılması konusunda Türk makamlarından güvence aldıklarını ifade etti.

20.20 BÜYÜKELÇİLİK: KARLOV’UN ÖLDÜĞÜNE DAİR BİLGİ YOK

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Büyükelçi Andrey Karlov’un öldüğüne dair bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

20.16 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Karlov’un kaldırıldığı hastaneye gitti. Akdağ’ın açıklama yapması bekleniyor.

20.15 Görgü tanıkları olay anlarını anlattı.

20.10 BÜYÜKELÇİ KARLOV’UN SAĞLIK DURUMU AĞIR

Silahlı saldırıya uğrayan Karlov’un durumunun ağır olduğu bildirildi. Rus Büyükelçi Karlov’un ağır yaralı olarak olay yerinin yakınlarında bulunan Güven Hastanesi’ne kaldırıldığı, doktorların müdahalesinin devam ettiği açıklandı.

20.00 SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Polis ekiplerinin olay yerine düzenlediği operasyonda saldırganın dışarıda kıstırıldıktan sonra etkisiz hale getirdiği belirtildi.

19.55 İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNE GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da sergi binasının içine girdiği belirtildi.

19.50 ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCISI DELİL TOPLAMAK İÇİN OLAY YERİNDE

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Karlov’un silahlı saldırıya uğradığı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne geldi. Başsavcı Kodalak, Karlov’a yönelik silahlı saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, delil toplama çalışmalarını koordine etmek üzere olay yerine geldi.

19.45 SALDIRGAN ÇEVİK KUVVET POLİSİ Mİ?

Büyükelçi Karlov’un katıldığı serginin açıldığı binaya polis kimliğiyle girdiği belirtilen saldırganın 1994 Aydın Söke doğumlu Ankara Çevik Kuvvet’te görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu belirtildi, ancak bu konuda resmi açıklama yapılmadı.

19.15 BÜYÜKELÇİ KAROLV’A SİLAHLI SALDIRI

Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Ankara’da, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Açılış sonrası konuşma yaparken silahlı saldırıya uğrayan Karlov’un ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

lohuio

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti.

Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen bu Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Andrey Karlov ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=665UCAw3T-s

‘POLİS KİMLİĞİ GÖSTERDİ’

Saldırganın polis kimliği göstererek içeri girdiği iddia edilirken saldırganın büyükelçinin kendi koruması olabileceği de söyleniyor.

‘SALDIRGAN RADİKAL İSLAMCI’

Hurriyet.com.tr’ye konuşan Rus yetkililer saldırıyı radikal İslamcı teröristlerin gerçekleştirdiğini belirtti.

1026382312

c0dcepqwiaajyvb

OLAY NASIL OLDU

Hürriyet Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek olayla ilgili şunları söyledi: “Bizim Ankara büromuzdan muhabirimiz Haşim Kılıç olayla ilgili fotoğrafı çeken muhabirimiz. Çamkatka fotoğrafları sergisi vardı. Büyükelçi konuşurken saldırgan önce havaya ateş ediyor. Sonra büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra salonu boşaltmış. İçeride bir kez daha büyükelçiyi tekrar vurmuş. İçeri polis kimliği göstererek girdiği öne sürüldü. Takım elbiseli kravatlı ve silahlı bir şekilde içeri giriyor. Büyükelçi ve saldırgan halen içeride. Polis operasyon hazırlığında”

SALDIRGAN, SİYAH TAKIM ELBİSELİ

Hürriyet fotomuhabiri Haşim Kılıç yaşananları şöyle anlattı: Rus büyükelçiliğinin düzenlediği bir fotoğraf sergisi vardı. Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde bizim koruma olduğunu düşündüğümüz, siyah takım elbiseli bir adam büyükelçinin arkasında duruyordu. Bir anda havaya ateş açtı. Ardından büyükelçiyi vurdu.

Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanların dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarı çıkarken birkaç el daha ateş etti büyükelçinin bedenine. Sanırım o esnada bir mermide davetlilerden birinin ayağına geldi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin güvenlikleri bir polis kimliği göstererek girdiğini söyledi. İçeride yaklaşık 100 kişi vardı davetli olarak tamamını boşalttı. İnsanlar kaçarken büyükelçiye birkaç el daha ateş etti.

Habertürk muhabiri Bahar Bakır  o anları canlı yayında şu sözlerle anlattı:

“ARKADAN GELDİ ‘YA ALLAH BİSMİLLAH’ DİYEREK SİLAH ÇIKARTTI”

“Olayı bizzat yaşadım, şoktayım şu an. Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün, Rusya sergisiydi. Kendisi geldi, hepimizle el sıkıştı. Kendisi konuşmaya başladığı sırada, arkadan siyah giyinmiş bir adam ‘Ya allah bismillah, bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz’ diyerek, cebinden silah çıkarttı. Silahı insanlara sıkmaya başladı.

Ben tam büyükelçinin önündeyim. Silah sesi duyunca yere yattım. Fakat sonra o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Şu anda herkesi tahliye ettiler, içerde hala saldırganın olduğunu söylüyorlar.

Şu anda burada bekliyoruz, yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik bir gruptuk orada. Türkçe konuşuyordu, siyah bir takım elbise giymiş olabilir. Panikten saldırgana odaklanamadım. Gençti, 20’lerinde 30’larındaydı.”

A Haber muhabiri ise şu bilgileri paylaştı: Olay yerine bir ambulans geliyor bir ambulans gidiyor. İçerde de çok sayıda kişi bulunuyor. Özel harekat polisleri içeriye operasyon düzenliyor. Saldırgan içeriye sahte bir kimlikle girdi. İçeriye girdikten birkaç dakika sonra olay gerçekleşti. Saldırganın 4-5 el ateş etmesinin ardından tüm mermiler büyükelçiye isabet etti ve kanlar içinde kaldı.

İÇERİDEN 10-15 EL SİLAH SESİ GELDİ

Özel Harekat ve polis ekipleri binanın çevresini çevirdi. 15-20 el silah sesi duyuldu. Çatışma yaşandığı belirtiliyor.

GÖRGÜ TANIKLARI: KENDİMİZİ DIŞARI ZOR ATTIK

“Gözümüzün önünde silahlı saldırıya uğradı. Kendimizi dışarıya zor attık” dedi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Rus Büyükelçi’ye yönelik saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi

İçişleri Bakanı Soylu olay yerinde

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

 

Ayrıntılar geliyor…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER