RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Saadet Partisi’nin 5 Maddede Referandum Kararı

Kamuoyuna açık televizyon programlarında yaptığı konuşmalarla milletin gönlünü kazanan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, anayasa değişikliği için yapılacak referandumda partisinin aldığı kararda etkili olan 5 maddeyi ısrarla vurguluyor. “Prensipte başkanlık sistemine karşı değiliz” diyen Karamollaoğlu, 5 maddenin düzeltilmesi halinde referandumda evet diyeceklerini de söylüyor.

Saadet Partisi’nin 5 Maddede Referandum Kararı
04.02.2017 © RAST HABER

Anayasa referandumu için “evet” ve “hayır” tartışmaları toplumsal kamplaşmayı körüklerken, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ülkenin geleceği için tehlikeli olabileceklerini öngördükleri şartları, nazik ve hassas bir dille anlatması toplumun takdirini topluyor. Kamuoyunda büyük etki yapan açıklamalar, oyunun rengi belli olmayan seçmen için aydınlatıcı oluyor.

 SAADET PARTİSİ’NİN KARŞI ÇIKTIĞI 5 MADDE

Prensipte “Başkanlık Sistemi”ne karşı olmadığını açıklayan Saadet Partisi, halkın onayına sunulacak düzenlemenin bazı maddelerinden duyduğu endişeyi tek tek ifade ediyor. Bu şekliyle kabul edilecek anayasa değişikliğinin oluşturacağı sorunlara dikkat çekiliyor. İşte Saadet Partisi’nin karşı çıktığı 5 madde:

1- Meclis’in etkinliği azalıyor

2- Yargı bağımsızlığı zarar görüyor

3- Yetkiler tek elde toplanıyor

4- Cumhurbaşkanı’na Meclis’i fesih yetkisi veriliyor

5- Yüzde 10’luk seçim barajı kalkmıyor.

 milligazete

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  İşte Saadet Partisi’nin karşı çıktığı 5 madde:

  1- Meclis’in etkinliği azalıyor

  (MİLLETİN, VEKİLLERİ VE PARLAMENTER MECLİSİ SEÇEREK VE DE İYİ/KÖTÜ DENETLEYEREK OLUŞTURDUĞU BU DEMOKRATİK NİSPİ TEMSİL YÖNETİMİNDE VAR OLAN MİLLETİN TÜM YÖNETİM YETKİLERİNİN, BU MİLLETİN KENDİSİNDEN ALINARAK VE BU MİLLETİN DE YARISINDAN FAZLASININ DEMOKRAT VE HOŞGÖRÜLÜ BULMADIĞI İÇİN BENİMSEMEYİP, ŞİDDETLE REDDETTİĞİ BİR İNSANDA ÇOK ÇOK TEHLİKELİ BULUNAN BİR BİÇİMDE TOPLANMIŞ OLMASI NEDENİYLE, TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLARIN ORTAYA ÇIKIYOR OLMASI GİBİ GÜÇLÜ NEDENLERİN BULUNMASI – SONUÇTA ADI OLAN AMA TADI OLMAYAN KUKLA BİR MECLİSİN ORTAYA ÇIKIYOR OLMASI GİBİ…)

  2- Yargı bağımsızlığı zarar görüyor

  (YARGI BAĞIMSIZLIĞI ZARAR GÖRDÜĞÜ GİBİ, YARGININ, EŞİT VE ADİL YARGI İLKESİNİ ZORLAŞTIRARAK , ADALETİN HERKESE – CUMHURBAŞKANINA – EŞİT VE ADİL VATANDAŞLIK ŞARTLARI İÇERİSİNDE ULAŞMASINI ENGELLİYOR OLMAK, ZORLAŞTIRMAK VE BU YOLLA DA, YARGININ ETKİNLİK ALANLARINI KISITLAMIŞ OLMAK GİBİ !)

  3- Yetkiler tek elde toplanıyor

  (MECLİS VE VEKİLLERİN YETKİLERİ KISITLANIR VE TÜM ÖNEMLİ YETKİLER DE MİLLETİN VEKİLLERİNDEN ALINIP, BİR KİŞİYE VERİLİRSE OLACAĞI BUDUR, SONUÇ KAOSTUR, VE ALLAH MUHAFAZA DAHA KÖTÜ GELİŞMELERDİR TABİİ Kİ !)

  4- Cumhurbaşkanı’na Meclis’i fesih yetkisi veriliyor

  (ŞAYET MİLLET VERİYORSA MECLİSE BU YETKİYİ, CB. DEĞİL HERHALDE, YİNE MİLLET ALMALI MECLİSTEN BU YETKİYİ, ÖYLE DEĞİL Mİ ?! CUMHURBAŞKANINDAN DA, MECLİSDEN DE TÜM YETKİLERİ MİLLET ALACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMELİ HUKUK MADDELERİ VE EĞER SUÇLULUK DURUMLARI VAR İSE YARGININ KARŞISINA ÇIKARILMAKTAN DA ASLA KESİNLİKLE İMTİNA EDİLMEMELİDİR !!!… HER BİREY VE KURUM, YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN HUKUK DÜZENLEMELERİNDE, HER ZAMAN YARGIYA HESAP VEREBİLİR DURUMDA OLMALIDIRLAR !…)

  5- Yüzde 10’luk seçim barajı kalkmıyor.

  (ÜLKEYE GERÇEK SİYASAL BARIŞ, ADALET VE DEMOKRASİ GETİRİLMESİ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELLERDEN BİRİDİR VE KESİNLİKLE GERÇEK DEMOKRASİLERDE BU BARAJ SIFIR DÜZEYİNDEDİR ! SEN , HER ZAMAN MİLLİ İRADE, MİLLİ İRADE DEYİP DURACAKSIN, SONRA DA MİLLİ İRADENİN % 10’UNA SÜREKLİ KÜFREDİP DURACAKSIN VE BUNA DA DEMOKRASİ DİYECEKSİN ÖYLE Mİ ? VALLAHİ KUL HAKKI VAR , GÜNAH VE BÜYÜK AYIPTIR DOĞRUSU !…)

  AFERİN SAADET PARTİSİ GÜZEL TESPİTLER YAPMIŞ DOĞRUSU !!!…

  AMA BİZ SÖZE DEĞİL, ONURLU DURUŞA VE TAVIRA, AMELE BAKARIZ TABİİ Kİ !!!…

  ONURLU DURUŞ DA, SÖZDE KALMAYAN DURUŞTUR ELBETTE Kİ !!!…

  04.02.2017 3:08 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER