RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Saldırının Hedefi, Rus-Türk İlişkilerinin Normalleşme Sürecini Baltalamak

Saldırının Hedefi, Rus-Türk İlişkilerinin Normalleşme Sürecini Baltalamak
20.12.2016 © RAST HABER

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus Büyükelçi Karlov’un ölümüyle sonuçlanan saldırının iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine engel olmayı hedeflediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ana hedef, Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme sürecini baltalamak” dedi. Rus basınına konuşan Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“Biz şundan eminiz: Bu barbar eylemi tasarlayanların ana hedefi Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme sürecini baltalamak ve büyük oranda da Suriye’de terörle etkili bir şekilde mücadele edilmesine engel olmaktır. Fakat bu hedeflerine ulaşamayacaklar.”

Zaharova: Karlov, Suriyeli muhaliflerle temas halindeydi

Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Zaharova, “O (Karlov), Suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. Bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor” dedi.

‘KARLOV, KENDİNİ BARIŞA ADAMIŞTI’ Zaharova, “Karlov, teröristlerin nasıl bu hâle geldiğini, bölgede fikirlerini nasıl yaydıklarını ve siyasal süreci başlatmanın ne kadar zor olduğunu bilen biri olarak kendini barışa adamıştı” diye de ekledi.

Medvedev: Bu terör eylemi, uluslararası ilişkilerdeki olağanüstü hal

Dmitriy Medvedev, “Bu terör eylemi, uluslararası ilişkilerdeki olağanüstü hal” dedi.

Medvedev, Türk mevkidaşı Binali Yıldırım ile Karlov cinayetinin ardından telefonda görüştü. Görüşmede, “Bu terör eylemi, uluslararası ilişkilerdeki olağanüstü hal” ifadelerini kullanan Medvedev, cinayetin organizatör ve sponsorlarının tespit edilmesi ve cezalandırılması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

‘SADECE RUS BÜYÜKELÇİSİ’NE ATEŞ ETMEDİLER’

Karlov suikastıyla ilgili sosyal medya hesabından da açıklama yapan Medvedev, “Andrey Karlov’un silahı konuşmasıydı. Fakat katil başka dilde konuştu ve bu dil Andrey Karlov’un hayatı boyunca değerlerini koruduğu normal insanlar için kabul edilebilir bir dil değildi. Ve Kahraman gibi hayatını kaybetti” dedi.

Uluslararası kurallara göre büyükelçiyi öldürmenin uluslararası uygar ilişkiler dışında olan, çok ciddi suç olduğunu vurgulayan Medvedev, “Rusya bunu cezasız bırakmayacaktır. Bu organizasyona kim katıldıysa herkes bunun hesabını verecektir. Sadece Rus Büyükelçisine ateş etmediler. Yüksek değerler içeren barış ve insan hayatından yana olanlara ateş ettiler.” ifadesini kullandı.

AB Bakanı Çelik: Türk ve Rus halkları ortak bir değerini kaybetti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Bu acı, Rus halkının olduğu kadar bizim de acımızdır. Türk ve Rus halkları ortak bir değerini kaybetti” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Karlov’un uğradığı terörist saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyulduğunu belirterek, “Rus halkına ve devletine taziyelerimizi sunarız. Bu üzücü hadise bütün boyutlarıyla açığa çıkarılacaktır” dedi.

Saldırının Türkiye ve Rusya ilişkilerini hedef aldığını vurgulayan Çelik, mesajında “İlişkilerin iyi olması için gayret eden çok değerli bir diplomatı kaybettik. Bu acı, Rus halkının olduğu kadar bizim de acımızdır.

Türk ve Rus halkları ortak bir değerini kaybetti.” değerlendirmesinde bulundu. Çelik, mesajında şunları kaydetti: “Türkiye ve Rusya, bu eylemle hedeflenen kaosa karşı, sağduyuda birleşmiştir. Sağduyu en net cevaptır. Terörün her türlüsüne karşı ortak dayanışmayı daha da artırmalıyız. Bu konuda kararlı olmalıyız… Türkiye, terör eylemleriyle iç ve dış politikanın yönlendirilmesi karşısında çok tecrübelidir. Bu zaman diliminde bu eylemin amacı belli. Bu amacın gerçekleşmemesi için Türkiye ve Rusya arasındaki sağduyulu diyalog en önemli zemindir. Bu zemin güçlüdür. Eylemin amacını engelleyecek şekilde bu diyalog zeminini daha da güçlendireceğiz. Teröre, politika inşa etme fırsatı vermeceğiz… En önemlisi, terörle mücadelede kararlılığın uluslarası düzeyde artırılmasıdır.”

Peskov: Karlov’un öldürülmesinin amacı Rusya ve Türkiye’nin arasını açmaktı

RUSYA 13:22 20.12.2016URL’yi kısaltın 0 50510 Kremlin Sözcüsüdüzenlenmesinin amacının Rusya ve Türkiye’nin arasını açmak olduğunu söyledi. Düzenlediği basın toplantısında Karlov’un Ankara’daki bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan Peskov, “Bu, ülkelerimiz arasında ilişkileri bozmaya yönelik bir provokasyon” dedi.

Peskov, “Türkiye ve bizim ülkemizin yapabileceği mantıklı olan tek şey, bu provokasyonun arkasında olan kişilere karşı işbirliğinde daha yakın daha etkili olmaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER