RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Şam Halkı Su Kaynaklarını Kurtaran Suriye Ordusunu Alkışlarla Karşıladı/FOTO

RASTHABER-5 Şubat cumartesi günü Suriye Ordusu dakik ve karmaşık bir operasyonun ardından, Fijeh su kaynaklarını tekfirci teröristlerden kurtarmayı başardı. 

Bu büyük başarı Suriye’nin başkentinde bulunan halkın sevinç gösterilerine sebep oldu.  Tekfirci teröristler bir ay önce tekfirci teröristlerin içme suyunu kesmişti. Bu durum Şam halkını görülmemiş bir krizle karşı karşıya bırakmıştı.

Suriye’nin başkenti Şam’ın çevresinde bulunan Berda Vadisi, 144 köy ve Cedidetu’l Vadisi, Eşreftu’l Vadisi, Besime, Eynu’l Hazra, Eynu’l Feyce, Dirmegran, Kefiru’l Zeyt, Dir Kanun, Huseyniye, Keferu’l Evamid, Berahliya, Herire ve  İfretu Vesig ilçelerinden oluşmakta olup Lübnan sınırına yakın bir bölgede bulunmaktadır. Fijeh su kaynakları ise Eynu’l Fijeh ilçesinde bulunmaktadır. 

Berda Vadisi operasyonu komutanı Tuğgeneral Kemal Tasnim Haber Ajansı’na şu açıklamalarda bulundu: “Berda Vadisi’nde 33 gün süren askeri operasyonda teröristler ağır kayıplar verdi. İçme suyu kaynaklarının 45 gündür tekfirci teröristlerin kontrolünde olması ve Şam’da bulunan 7 milyon vatandaşın içme suyunu kesmeleri nedeniyle çok zor şartlarda yapılan bu operasyon Besime, Eynu’l Fijeh ve Eynu’l Hazra köylerinin kurtarılması başarısıyla sonuçlandı.” 

Dağlar arasındaki mesafe ve nehirlerden kaynaklanan zor koşullar Suriye ordusu özel birliklerinin dakik askeri operasyonu uygulamalarına engel olamadı. Bölgenin kurtarılmasıyla su kaynaklarının kurtarıldığının ilan edilmesinin ardından operasyon başarıyla tamamlandı.

Suriye Ordusu özel birlikleri Fijeh su kaynaklarının tekfirci teröristlerden kurtarılma operasyonun önemi ile ilgili şunları söylediler:”Birliklerimiz su kaynaklarının olduğu bölgede hakimiyet kurarak ve kazılan tünelleri kullanarak su kaynaklarını kurtarmayı başardı.”

Suriye Ordusu komutanlarından biri su kaynaklarının kurtarılmasına ilişkin şunları söyledi: “Suriye Ordusu su kaynaklarının kontrolünü ele alarak silahlı kişileri geri çekilmeye ve teslim almaya zorladı. Biz bölgeyi arama operasyonu sonrasında birkaç adet füze ve havantopu savar ve el yapımı bomba bulduk ve su kaynakları çevresinde tuzaklanmış bombaların hepsini imha ettik. Biz bu başarıyı cesur ve istikrarlı Şam halkına hediye ediyoruz.

Suriye Ordusu özel birliklerinden başka bir komutanı ise şunları söyledi: “Biz silahlı kişilerle yüzyüze çatıştık ve su kaynaklarını akıllıca hazırlanmış bir plan doğrultusunda kısa bir sürede kurtardık ve tuzaklanmış tüm bombaları imha ettik.

Söz konusu komutanın açıklamalarına göre, silahlı kişiler tüm su kanallarına bomba tuzaklamışlardı. Su kaynaklarının tamamen kurtarılması sadece 4 saat sürdü ve silahlı kişiler bölgeden tamamen çıkarıldı.

Bölgenin tekfirci teröristlerden tamamen temizlenmesi ve Fijeh su kaynaklarının kurtarıldığının ilan edilmesinin ardından bölgede teröristler tarafından tahrip edilen alanların tadilatına başlandı.

Feyce  su kaynaklarının teröristlerden kurtarılması operasyona katılmış olan bir asker Tesnim Haber Ajansı’na şunları söyledi:  “Kazandığımız bu büyük başarıyı; şehitlerimize, gazilerimize, liderimiz Beşar Esad’a , değerli vatanımıza ve tüm Arap Suriye Ordusu’na hediye ediyoruz.”

Suriye Ordusu Fijeh su kaynaklarından teröristleri kovdu ve otobüslerle son durakları olan İdlib’e doğru hareket ettiler. Suriyeli askerler bu operasyonu yaklaşık bir aydır içme suyu sıkıntısı yaşayan Şam halkının evlerine su ulaşması için yaptıklarını ifade ettiler.

El Nusra teröristleri Berda Vadisi’ndeki operasyonun durdurulması için Suriye Ordusu’na baskı yapmak amacıyla, su kaynaklarına bomba düzeneği yerleştirdiler hatta 6 milyon vatandaşın ölümüyle sonuçlanabilecek içme suyuna zehir kattılar. Böylece tarihte görülmemiş bir su krizine neden oldular.

Feyce su kaynaklarındaki düzenleme çalışmaları sırasında teröristler tarafından gizlenmiş yaklaşık bir ton patlayıcı madde bulunarak imha edildi.

Silahlı grupların ve yakınlarının Berda Vadisi’den İdlib’e nakledilmesi operasyonu medyadan uzak bir şekilde pazartesi günü tamamlandı. Bu operasyonda 1142 silahlı kişi ve 760 yakını bu bölgeden hükümet temsilcileri ile silahlı kişiler arasında yapılan anlaşma sonucunda İdlib’e nakledildi.

Berda Vadisi Şam’ın batısında bulunan en önemli bölgelerdendir. Terörist gruplar tarafından Şubat 2012’de işgal edilmişti.

 görüntüleniyor

Suriye’de zamanla Ceyşu’l Hur’a bağlı olan silahlı grupların sayısı arttı ve bu durum karmaşaya sebep oldu. Teröristler Suriye Ordusu’na ait noktaları ve yerleşim alanlarını hedef almaya başladılar.

Yabancı teröristlerin bu grupları desteklemek bahanesiyle Lübnan sınırından girmesi de o dönem başladı. “Muvahhit Askeri Toplantısı” olarak bilinen şeye dönüştü. Bunu oluşturan grupların en önemlileri, Ahraruş Şam, El-Nusra, Suguraş-Şam ve Ebdal-Şam’dır.

Bu terörist gruplar Fijej su kaynağını Suriye’nin başkentinde yaşayan halkın en önemli su kaynağı olması nedeniyle seçmiş ve su kesintisi yaparak sivillere büyük baskı yapmıştır. Onlar su borularını patlatma ve suları kirletme girişiminde dahi bulunmuşlardır.

 görüntüleniyor

06 Şubat 2017 - 18:13 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.
Muhalifler Ellerinde Kalan Son Mahallelerden Tahliye Ediliyor Muhalifler Ellerinde Kalan Son Mahallelerden Tahliye Ediliyor
Haşd-i Şaabi Irak’ı Parçalama Planını Yenilgiye Uğrattı Haşd-i Şaabi Irak’ı Parçalama Planını Yenilgiye Uğrattı
Suudi Arabistan, Yemen’de İki Yılın Ardından Savaşı Kaybediyor Suudi Arabistan, Yemen’de İki Yılın Ardından Savaşı Kaybediyor
Suudi Rejim ve Destekçileri Yemen’de Yenilgiye Uğradı Suudi Rejim ve Destekçileri Yemen’de Yenilgiye Uğradı
İran Dışişleri: Erdoğan’ın Sözleri Kabul Edilemez İran Dışişleri: Erdoğan’ın Sözleri Kabul Edilemez
ABD, ‘Musul Bombardımanı’ ile İlgili Soruşturma Başlattı ABD, ‘Musul Bombardımanı’ ile İlgili Soruşturma Başlattı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ