RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Sarraf’ın Ortağı Zencani Hakkında Yeni Gelişme

Sarraf’ın Ortağı Zencani Hakkında Yeni Gelişme
02.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani yüksek yargı yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmede yargının özellikle ekonomik yolsuzluk olmak üzere yolsuzlukla mücadelesine değindi ve Hasan Ruhani hükümetinin konun takibi konusunda yargı ile işbirliği yapmamasını şiddetle eleştirdi.

Ayetullah Amuli Laricani şunları söyledi: “Zencani’nin bankası Cumhurbaşkanlığı seçimlerine milyarlarca dolar yardımda bulunduğunu söyledi. Biz onun sözlerinin gerçek olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü o birçok şey söylüyor ve birçok iddiada bulunuyor. Eğer onun sözleriyle ilgilenseydik, konuyla ilgisi olan herkesi mahkemeye çağırırdık.

Ama malvarlıkların geri döndürülmesi konusunda sanki yargı kendi başına bir yol izliyor ve İstihbarat Bakanlığı ile işbirliği yapmıyor gibi gösteriliyor ama bu doğru değildir.

Zencani’nin Bankasının ilgili davada, davacı ve davalı yer değiştirmiş durumdadır. Bu konuda hükümet ve dışişleri bakanlığı cevap vermelidir.

Daha önemli olan konu ise Zencani’ye verilen paraların İran Merkez Bankası’ndan ve yabancı bankalardan verilmiş olmasıdır. Biz defalarca ve başından beri bunu söyledik ve toplantılar düzenledik. Yargı temsilcilerinin, İçişleri, Dış İşleri ve İstihbarat Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla bu konuyu incelemek üzere Malezya, Tacikistan ve Türkiye’ye üç ziyaret gerçekleştirdik.

Paraların aklanması konusu çok kolay bir şekilde Merkez Bankası’nın ve Dışişleri Bakanlığı’nın elindedir ve bunun yargıyla bir ilgisi yoktur.

Mesela Malezya’da, Çin’de, Tacikistan’da ya da Türkiye’de falan kişiye para verildiyse hükümetlerden paraların aklanması konusunu ortaya çıkarmaları istenmelidir ve biz başından itibaren Dışişleri Bakanlığının olaya el atmasını ve bu konunun yargıyı ilgilendirmediğini söyledik.

Hükümet ve Dışişleri Bakanlığı Malezya, Tacikistan ve Türkiye’nin neden bu konuya cevap vermediği konusunu takip etmelidir.

Siz sürekli olarak görüşüyor, aynı sofraya oturup yemek yiyorsunuz. Bu konuyu halletmelisiniz ve Merkez Bankası’na ve onların bankalarına aktarılan paralara ne yaptıklarını sormalısınız. Bu paralar ülke içinde olsaydı, bu paraların nerede olduğunun birkaç saat içerisinde ortaya çıkartılması çok kolay bir iş olurdu ve bunun aynısını yabancı ülkelerden de istemelisiniz.

Günlük ve haftalık olarak toplantılar düzenlemeliydi ve konuyu detaylı ve kapsamlı bir şekilde incelemek için yurt dışındaki kişilerle bir araya gelinmeliydi. Ama gelinmedi. İnşallah konunun ne olduğu belli olur ve olay aydınlığa kavuşur.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER