RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Siyasal Gerilim ve Paranoya

Siyasal Gerilim ve Paranoya
06.02.2017 © RAST HABER
Siyasal gerilimlerin tırmandığı zamanlarda tarafların sınırları kalmıyor. Gerilim tırmandıkça ortam bulanıklaşıyor, çatışma süreci başlıyor ve tehlike çanları çalıyor. Türkiye, çok dalgalı süreçlerden geçiyor. Her dalga yeni sorunlar getiriyor.
Darbeler ve iktidar değişimleri yeni bir süreç başlatıyor. Gücü ele geçirenler, rakip ve tehlikeli gördükleri kimselere aşırı bir baskı uyguluyorlar. Bu, psikolojik bir dejenerasyona neden oluyor. İnsanları kazanmak, birlikte yaşamak yerine cephelerini sağlama alma yolunu tercih ediyorlar. Bu da hem bir kamplaşmaya hem de buna bağlı öfke ve nefrete neden oluyor.
Tarafların doğruları katidir ve sadece kendilerine aittir. Ya da kendi yanlışlarını ve hatalarını bile doğru gösterme çabasıdır. Uzlaşma ve orta yolu bulma diye bir üsluptan uzak kalınıyor.
Uluslararası siyasal durumlarda bir ülkenin çıkarları ya da zorunlu halleri göz önünde bulundurulmadan dinî bir yaklaşımla ele alınıyor. Bunun en somut örneğini Suriye bataklığı sırasında gördük ve yaşadık. Müslümanlar birbiriyle çatışmasın, savaşmasın, Türkiye Suriye olayına dahil olmasın denildiğinde, iktidar yanlısı kesimler, uluslararası bir dalga ile durduk yerde bir Şia-Sünni gerilimini tırmandırdı. Yakın zamanda CIA yetkilisi birinin söyledikleri çok çarpıcı. “Müslümanlar arasında mezhep gerilimi artırılmalı”, diyor. Müslümanlar ise bu dalgaya kendilerini kaptırdılar. İktidar yanlıları, hükümetin kararlarını desteklemek amacıyla söz konusu gerilimi alabildiğine tırmandırdılar. Yanlışa yanlış dedikleri, Müslümanların birlikteliklerini savundukları için “Eset”çi, “Şia” yanlısı olarak nitelendirdiler. Hatta çok iyi bildiğimiz, kendini fetva konumunda görenler bu yanlışı dile getirdiklerinde “Şia yanlıları ile birlikte haşrolursunuz!” gibi aşırılıklara kendilerini kaptırdılar. Şia’yı Siyonizm’den daha tehlikeli olarak gösterdiler. Biliyoruz ki, benzer durum karşı taraf için geçerlidir. Onlar da böylesi uçlara kadar vardırdılar düşüncelerini. Bu, tek taraflı değildir. Geçmişte karşıtlarını Esetçilikle ve Şia yanlısı olarak suçlayanlar yeni siyasal durumlar karşısında sessiz sedasız geri adım attılar. Türkiye, bu bataklıktan çıkmanın çaba ve çırpınışında.
Şimdi yeni bir dönemdeyiz. Özellikle anayasa değişimi ve başkanlık süreci ile ilgili yeniden bir gerilim başladı. Aşırılıkların sınırı yok. Siyasal bir sorun var. Bir anayasa değişecek. Bu, kimilerine göre laik, Kemalist düzende bir onarım yasası. Daha ferahlatıcı ve rahatlatıcı. Kimilerine göre ise mevcut sistemin değişimi Kemalizm’e bir darbe olarak görüyorlar. Bu gerilim ve çatışma taraflar arasında siyasal bir çekişme ve hesaplaşma olması gerekirken birden dinî bir konuma indirgeniyor.
Düzenlenen anayasa paketinin yetersizliklerini, aşırılıkları ve gerilime gerekçe göstererek “hayır” diyenler tekfir ediliyor. Şu “tekfir” sözcüğünü kullanmak istemezdim. Geçen bir yazımda ele almıştım acaba, aşırı mı gittim diye kendi kendime hayıflanmıştım. Meğer haklı imişim. Bu sabah (31.01.2017) tarihinde sosyal medyada, benim de bildiğim tanıdığım, 28 Şubat sürecinde Türkiye’yi terk etmiş, şiir yazan bir gazetede yazı yayımlayan biri “Millî Görüş”çüleri CHP ve HDP’lilerle birlikte cehennemin fokurdayan ateşinde yanacaklarını yazıyor. Dehşete kapıldım. Bu kadar uç bir bakış, yaklaşım ne kadar da tehlikeli. İnsanların cehennemini belirleyecek kadar hüküm verici. Bu toplu yaklaşımı da laik düzenin anayasasındaki bir tadili gerekçe göstererek yapıyor. Dini bir konuma getiriyor. Sanki bu anayasal düzenleme Müslümanlar açısından şer’i bir dönemin başlangıcıymış gibi sunuluyor. Bu yasaları düzenleyenleri ve getirenleri de cihat yapıyor gibi sunuluyor, doğrudan ya da dolaylı olarak. Her CHP’linin ya da HDP’linin cehennemlik olduğu düşüncesi ve vehmi siyasal körlükten başka bir şey değildir. Bu siyasal bir fanatizm ve körlüktür. İnsanları ötelemek ya da kapıları kapatmak nasıl bir anlayış, anlaşılamıyor.
Dehşet bir durum. Söylenecek söz kalmıyor bu durumda.
 milligazete
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER