RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Ateşkesi Sonrası Kritik Görüşme

Suriye Ateşkesi Sonrası Kritik Görüşme
01.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye ve Rusya öncülüğünde Suriye’de ateşkesin yürürlüğe konulmasının ardından temaslarda bulunmak için İran’a gitti. Muallim’e Tahran ziyaretinde, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memluk da eşlik ediyor.

İran ve Suriye yetkilileri arasında süregelen istişareler çerçevesinde Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü.

Taraflar arasında yapılan görüşmede; Suriye’de insani yardımlar, terörist guruplarla mücadele, o ülkede barış ve istikrarın sağlanması için gündemde olan siyasi çözüm yolları ele alındı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim daha sonra İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Velid Muallim’i Tahran’da kabul eden Ruhani, Suriye devleti, ordusu ve halkının terörizmle mücadeledeki başarısı özellikle Suriye’deki başarısını tebrik ederek, “Halep zaferi teröristlere seçtikleri yanlış yolda hiçbir zaman başarılı olmayacaklarını mesajını verdi.’’ dedi.

İran’ın siyasi ve diğer alanlarda her zaman Suriye milletinin yanında olduğunu ve gelecekte de bu desteğine devam edeceğini ifade eden Ruhani, Suriye milletinin nihai galip olacağını söyledi.

Ruhani, Astana’da yapılacak barış müzakerelerinin başarılı olması temennisinde bulundu.

Muallim de Cumhurbaşkanı Esat’ın İran devleti ve milletine selamlarını ileterek, “Şüphesiz İran’ın desteklerinin Suriye milletinin direnişinde büyük etkisi olmuştur ve olacaktır” dedi.

İran’ın bölgede önemli role sahip olduğunun altını çizen Muallim, İran ile Suriye ilişkilerinin gelişmesi ve Tahran’ın Şam’a desteklerinin artmasını istedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER