RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Barış Görüşmeleri Ertelendi

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad Cenevre’de düzenlecek olan Suriye Barış Görüşmeleri’nin 20 Şubat tarihine ertelendiğini açıkladı.

Suriye Barış Görüşmeleri Ertelendi
01.02.2017 © RAST HABER

Halep’in Aralık 2016’da tekfirci teröristlerden temizlenmesi sonucu, Suriye krizi yeni bir aşamaya girdi. 29 Aralık günü ateşkes ilan edildi. Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23-24 Ocak günlerinde hükümet ve muhalifler bir araya geldi. Astana toplantısından önce 8 Şubat günü Cenevre’de Suriye kriziyle ilgili bir toplantı düzenlenecekti. Ancak bu toplantı ertelendi. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın bu erteleme kararı aldığı belirtildi. Staffan de Mistura bu erteleme kararı nedenini, dünya toplumunun henüz hazırlıklı olmadığına bağladı.

Staffan de Mistura’nın bu açıklamalarından önce de Cenevre toplantısının ertelenmesi öngörülüyordu. Çünkü batının bütün karalama kampanyalarına rağmen Halep’in Suriye ordusu tarafından kurtarılması ve tekfirci teröristlerin kaçıp İdlip’te toplanma zorunda kalması, Suriye krizine karışan bölgesel ve küresel güçlerin konumunu değiştirdi. Amerika, AB, Suudi Arabistan ve Katar ile diğer Suriye karşıtı bazı Arap ülkeleri, Suriye krizini çözme konusundaki çalışmalardan ve özellikle Astana toplantısında devre dışı kaldılar.

İran İslam Cumhuriyeti, Rusya ve bir ölçüde Türkiye, Cenevre toplantısına planlı bir şekilde katılmaya hazırdırlar. Fakat Suriye hükümetine muhalif gurup ve şahsiyetler ise, bu barış görüşmelere başlayıp sürdürmesi ile ilgili hiçbir planları yoktur. Suriye’de çatışan silahlı guruplar güç kaybetmiş durumdalar. Halep’i kaybetmeleri, onlar için ağır bir hezimete sebep oldu.

Amerika Başkanı Trump Pentagon’u Suriye gelişmeleri ve güvenli bölge oluşturma konusunda araştırmalar yapmakla görevlendirdi. Henüz Donald Trump’ın Suriye konusunda nasıl bir politika izleyeceği belirsizdir. Amerika’nın bölgesel politikalarına uyan Avrupa ülkeleri de Trump’un ne yapacağını bilmedikleri için şaşkın bir şekilde Suriye krizi konusunda  zaman kazanma politikasını izlemektedir. Avrupalı ülkeler Nisan 2016’daki Cenevre toplantısında olduğu gibi Beşar Esad’sız bir Suriye krizi çözümünü gündeme getiremezler. Çünkü Beşar Esad ve Suriye Ordusu güçlü konumdadır ve teröristlere karşı üstünlük sağlamış durumdadır.

Cenevre barış görüşmeleri toplantısının ertelenmesinin diğer bir nedeni silahlı muhalefeti oluşturan guruplar arasında çekişme ve ihtilaflardır. Nitekim Suriye muhalifleri heyetinin başkanı Muhammed Alluş 29 ocak günü Şarküloset gazetesine verdiği demecinde, Cenevre toplantısına katılma kararı almadıklarını söyledi. Suriye’de silahlı guruplar ateşkesi kabul etmek zorunda kaldılar. Çünkü çatışma alanını kaybettiler. Zaafa uğradıkları için, Cenevre toplantısına katılmaya hazırlıklı değillerdir.    

   Bilindiği gibi, 2014 Kasım ayında Viyana’daki görüşmelerde, Birleşmiş Milletler denetiminde muhalefet bileşenlerinin belirlenmesi, ateşkes sağlanması, 6 ay içinde geçiş sürecin belirlenmesi, yeni bir anayasa hazırlanması ve 18 ay içinde seçim yapılması konularında uzlaşmaya varılmıştı. Sürecin Suriye hükümeti ve muhaliflerin de katılımıyla 25 Ocak’ta Cenevre’de yeni bir aşamada devam etmesi planlanıyordu. Ancak bu planla ilgili görüşmeler ertelendi.

Parstoday

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER