RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Görüşmeleri Cenevre’de Devam Etmeli

Suriye Görüşmeleri Cenevre’de Devam Etmeli
31.12.2016 © RAST HABER

Suriye’deki taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasını değerlendiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Rusya ve Türkiye’nin garantörlüğündeki anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve Astana’da başlayan görüşmelerin Cenevre’de sürmesi gerektiğini söyledi.

Suriye hükümeti ve silahlı gruplar arasında yapılan ve dün gece yarısı yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Mogherini, AB’nin, sonuncusu eylül ayında bozulduğundan beri Suriye’de yeni bir çatışmalara son verilmesi anlaşması yapılması çağrısında bulunanlar arasında yer aldığını belirtti. AB Temsilcisi, “Bu bağlamda, yeni yıl arifesinde çatışmalara son verilmesine ilişkin bir anlaşmanın duyurulması memnuniyet vericidir” dedi.

 Anlaşmanın tamamen ve bütün taraflarca uygulanmasının önemine işaret eden Mogherini, ateşkesin engellenmemesinin insani yardımlara erişimin önünü açacağını ifade etti.

‘CENEVRE’NİN YENİDEN BAŞLATILMASI HEDEFLENMELİ’

Anlaşmanın başarılı olması halinde BM himayesinde Cenevre görüşmelerinin devam edebileceğini kaydeden Mogherini, bu bağlamda, Astana’daki toplantıyı memnuniyetle karşıladıklarını ancak bunların tam kapsayıcı ve BM himayesinde Cenevre’deki Suriye müzakerelerinin verimli ve anlamlı bir şekilde yeniden başlatılmasını hedeflemesi gerektiğini belirtti.

AB, SURİYE KONULU 2 TOPLANTI DÜZENLEYECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve BM Özel Elçisi Staffan de Mistura ile gün içinde telefonda görüştüğü kaydeden Mogherini, AB’nin ilk olarak ocak ayı ortasında daha sonra da bahar aylarında Suriye konusunda iki toplantı düzenleyeceğini de açıkladı.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER