RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Hükümetinden ve Halkından İmam Hamanei’ye Teşekkür

İran İslam Cumhuriyeti Nizamın Maslahatını Teşhis Konseyine Bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, “Halep’in kurtarılması stratejik bir başarıdır ve dost ve düşmanın itiraf ettiği büyük bir zaferdir” dedi.

Suriye Hükümetinden ve Halkından İmam Hamanei’ye Teşekkür
01.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- İran İslam Cumhuriyeti Nizamın Maslahatını Teşhis Konseyi’ne Bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti bu sabah Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile gerçekleştirdiği görüşmede, Suriye Ordusu ve Direniş kuvvetlerinin stratejik Halep şehrindeki zaferini tebrik ederek, Halep’in kurtarılmasını büyük bir zafer olarak nitelendirdi.

Velayeti görüşmede şunları söyledi: “Bu zaferin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir ve bu sadece Suriye’nin dostlarının ifadesi değildir. Suriye’nin düşmanları da bu gerçeği itiraf etmektedir.

İran ve Suriye arasındaki ilişkiler uzun vadeli stratejik ilişkilerdir. Suriye’nin eski Cumhurbaşkanı Hafız Esad döneminden şimdiye kadar devam etmektedir.”

Velid Muallim: Suriyeli silahlı gruplar kendilerini teröristlerden ayırmalıdır

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de bu görüşmede şu açıklamalarda bulundu: “Halep zaferi, İran, Rusya ve Suriye’nin ortak zaferidir. Çünkü Direniş Cephesi el ele vererek bu zaferi kazanmak için çaba göstermiştir.

Halep zaferinden sonra Suriye krizinin uygun bir şekilde çözümü yolunda ilerliyoruz. Bu yüzden İran, Rusya ve Suriye koordinasyon sağlayarak Suriye-Suriye müzakerelerinin yolunun açılması için savaş operasyonlarını durdurdu.

Halep zaferi ve savaş operasyonlarının durdurulması Suriye’nin geleceğini inşa etmede katkıda bulunmak isteyenler için gerçek anlamda tarihi bir fırsattır.

Astana müzakerelerinde Suriye’nin menfaatleriyle örtüşmeyen konuları gündeme getirerek bu müzakereden faydalanacaklarını düşünen bazı kişiler kendilerini izole edecek ve bu değerli fırsatı kaybedeceklerdir.

Müzakere görüşmelerinin kabul edilmesi için silahlı gruplar kendilerini terörist gruplardan ayırmalı ve bölge halkının kendini güvende hissetmesi için Halep şehri etrafından geri çekilmelidir. Yani her şekilde Halep’te zaferin hükümetin ve Suriye halkının olduğunu bilmelidirler.

Suriye hükümeti ve halkı İran İslam Cumhuriyeti halkından ve İmam Hamanei’den bölgedeki teröristlerin temizlenmesi konusunda kendilerine verdikleri siyasi ekonomik destekten dolayı minnettarlık duymakta ve şükranlarını sunmaktadır.

Biz İran, Suriye ve Rusya arasında sağlanan koordinasyondan memnun ve mutluyuz ve bu birlik terörle mücadele ve Suriye krizinin siyasi çözümü noktasında etkisini kanıtlamış ve kanıtlayacaktır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER