RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Hükümetinin Kapsamlı Ateşkes İçin Şartları

Suriye Hükümetinin Kapsamlı Ateşkes İçin Şartları
29.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye parlamento üyesi Muhammed Hayr El-Okkam, “Suriye hükümeti bütün ateşkesleri desteklemektedir. Çünkü nihayetinde Suriye halkının menfaatinedir. Ama bu konu en azından IŞİD ve Nusra Cephesi’ni kapsamamalıdır. Çünkü Birleşmiş

Milletler kararına dayalı olarak bu gruplar teröristtir” dedi

Suriye parlamento üyesi Muhammed Hayr El-Okkam, Suriye hükümetinin şimdiye kadar Astana’da düzenlenecek olan konferans için hiçbir resmi davet almadığını belirtti.

Astana’da düzenlenecek olan konferans hükümet temsilcileri ve Suriyeli muhaliflerin katılımıyla, Suriye krizinin çözüm yollarını değerlendirmek için Rusya ve Türkiye’nin gözetimi altında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek.

Tesnim Haber Ajansı’na konuşan Muhammed Hayr El-Okkam, Rusya ve Türkiye arasındaki ateşkes ve Suriye hükümetinin bu konudaki tutumu hakkında çıkan haberler ve aynı zamanda anlaşma sağlanması halinde Suriye’nin Astana’daki konferansa katılıp katılmayacağı hakkında şunları söyledi:

“Suriyeli heyetlerin Astana’daki konferansa katılacağı konusunda cevap vermek için henüz çok erken. Çünkü şimdiye kadar Suriye hükümetine bu konuda resmi hiçbir davet gönderilmedi. Suriyeli resmi hiçbir taraf ta böyle bir davet aldığını açıklamadı.

Suriye hükümetinin Suriye’de ateşkes sağlanması hakkındaki tutumu konusunda ilk olarak şunu söylemeliyiz ki, prensip olarak bu Suriye halkı için faydalı bir konudur. İkinci olarak, bu konu Türkiye’nin Suriye’de birçok terörist grubu yönettiğini ve onlar üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu konu Suriyeli yetkililerin Türkiye’nin bu terörist grupları desteklediğine dair açıklamalarını vurgulamaktadır.

Suriye hükümetinin her türlü ateşkesi destekleyeceğine inanıyorum. Çünkü nihayetinde Suriye halkının lehine bir gelişmedir. Ama bu anlaşma ve ateşkesler en azından IŞİD ve Nusra Cephesi gibi grupları kapsamamalıdır. Çünkü bu iki grup Birleşmiş Milletler kararına dayalı olarak teröristtir.

Yaşanan son gelişmeler Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaşın alevlendirilmesindeki rolünü ve Rusya’nın bu gerçekle ilgili olarak yani Türkiye’nin Suriye’deki savaşı alevlendirdiği gibi bu ateşi söndürmekle de sorumlu olduğu konusundaki ciddiyetini vurgulamaktadır. Rusya şu an bu konuda çaba göstermektedir.”

El- Okkam Türkiye’nin Suriye’de ateşkes sağlamaya çalışmasının gerçek nedeni ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu konu Rusya’nın etkisi altında gerçekleşmiştir. Türkiye bugün ateşkesi kendi lehine görmektedir. Çünkü bütün yaptıklarına rağmen, hedefine ulaşamadığını anlamıştır. Bunun en önemli nedeni Türkiye’nin iç kısmı ile ilgilidir. Çünkü bu konu Türkiye’nin ulusal güvenlik hattını kapsamaktadır. Bu yüzden ateşkes konusunda yardımcı olmak Türkiye’nin lehinedir ve bir anlaşma sağlamak için ciddi bir şekilde çaba göstermektedir.”

Muhammed Hayr El- Okkam, Türkiye ve Rusya arasında bir anlaşma sağlanması ihtimali bulunan Astana’daki konferansa katılacak olan muhalif tarafların durumu hakkında şunları söyledi:

“Bu anlaşmaya katılacak olan taraflar hakkında şu söylenmelidir ki, ilk olarak, Türkler Kürtlerin katılımına karşı çıkmaktadır. Ama ben konferansa katılacak olan tarafların bizim 2016 yılında Cenevre müzakerelerinde görüştüğümüz tarafların aynısı olacağını düşünmüyorum. Yani Riyadlı muhalifleri kastediyorum. Ben Astana’ya gidecek olan muhaliflerin 2015 yılında Moskova’da görüşme gerçekleştirilen taraflara yakın kişiler olacağına inanıyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER