RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Ordusu El Bab Karayolunun Kontrolünü Ele Geçirdi

Suriyeli kaynaklar, Suriye Ordu kuvvetlerinin Rakka eyaletindeki El Bab şehrinde bulunan karayolunda kontrolü tamamen ele geçirmeyi başardığını ve El-Bab’a doğru önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti.

Suriye Ordusu El Bab Karayolunun Kontrolünü Ele Geçirdi
12.02.2017 © RAST HABER

 RASTHABER-Suriye Ordu kuvvetleri ülkenin kuzeyinde bulunan Rakka eyaletinde El-Bab şehrindeki karayolunda kontrolü tamamen ele geçirdi. IŞİD terör örgütü bu kara yolundan teçhizat ve kuvvet aktarımı yapıyordu. Ordu aynı zamanda IŞİD’in Tadif kasabasındaki mevzilerini kapsamlı olarak bombalıyor ve bu kasabanın ordu tarafından kurtarılmasının çok yakın olduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre, Suriye Ordu kuvvetleri El-Bab şehrinin güneyindeki Ebu Taltal kasabasını IŞİD teröristlerinden kurtardı ve bu başarı ile birlikte ordunun El-Bab’a ulaşmasına iki kilometreden daha az bir mesafe kaldı. Böylece IŞİD’e yardım sağlanan tüm yollar ordunun hedefi altına girdi.

Ebu Taltal kasabası El-Bab şehrine ulaşmadan önce IŞİD terör örgütünün son kalesi olan Tadif bölgesine giriş geçididir. Öte yandan El-Gabasin, Bezae ve El-Bab’ın büyük bir bölümü hala IŞİD’in işgali altındadır.

Suriyeli kaynaklar ayrıca IŞİD teröristlerinin Suriyeli 40 sivili El-Bab şehrinde tutukladıktan sonra korkunç bir şekilde öldürdüğünü belirtti.

Humus’ta da askeri bir kaynak Suriye ordu kuvvetlerinin Palmira yolunda üç yeni bölgeyi IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtardığını açıkladı. IŞİD teröristleri ise Humus’un doğu kırsalındaki Hayan tesisleri etrafındaki birçok petrol boru hattını imha etti.

IŞİD’liler aynı zamanda Humus rafinerisini de topçu saldırılarla hedef aldı ve bu saldırı sonucu tesis büyük zarar gördü.

Suriye’nin güneyinde İbrahim Nizal El-Mısri lakaplı bir terör örgütü lideri Suriye Ordusu ile yaşanan çatışmalarda Dera şehrinin El-Menşiye bölgesinde öldürüldü.

Suriye’nin doğusundan ulaşan bilgilere göre ise, ordu kuvvetleri IŞİD teröristlerine ait iki bomba yüklü aracı imha etti. Suriye ve Rusya savaş uçakları IŞİD’in Deyrizor’un güneyinde bulunan El-Mukebat bölgesindeki mevzilerini bombaladı.

Terörist grupları destekleyen medya da Ehrar-ı Şam’a bağlı Liva-i Cund’ül Sünnet isimli terörist grubun liderlerinden Abdullah Hasan Ed-Dağim’in, Rusya’nın teröristlerin İdlin’in güneyinde bulunan Termela kasabasındaki toplanma merkezine düzenlediği saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

Ehrar-ı Şam da bu saldırıda Ebu Ömer El-Hamisi, Abdullah Taftanaz ve Abdullah Ed-Dağim’in öldürüldüğünü itiraf etti.

Öte yandan Hama’nın kuzeybatı kırsalında Ehrar-ı Şam terör örgütü ve Kefr-i Nebude kasabasında yaşayan siviller arasında, sivillerin teröristlerin saldırılarını bu kasabadan başlatma kararına itirazları sebebiyle çatışmalar yaşandı. Cunud’ül Aksa olarak adlandırılan terör örgütü ise İdlib kırsalındaki ilerleyişine devam ederek, Ceyş’ül Hür ile girdikleri çatışmanın ardından El-Temanie kasabasında kontrolü ele geçirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER