RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Ordusu El Bab’a Girdi

Suriye ordusu, El Bab kentine girdi. Kente giren askerler ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Rus hava kuvvetleri bölgeyi havadan bombalıyor.

Suriye Ordusu El Bab’a Girdi
11.02.2017 © RAST HABER

Ordu kaynaklarından edinilen bilgilere göre askerler kente güneyden girdi. Türk ordusu ve ÖSO güçleri doğu ile batıdan girmişti.

Günlerdir Halep’ten getirdiği asker ve ağır silahlarla El Bab’a ilerleyen Suriye ordusu, dün akşam saatlerinde El Bab’ın güneyindeki son köy olan Ebu Taltal ve Dery Kak köyünü ele geçirmişti.

OPERASYONDA KAPLAN KUVVETLERİ DE YER ALDI

El Bab operasyonunu Suriyeli Albay Suheyl Hassan, ‘Kaplan Kuvvetleri’ özel birliklerinin katılımıyla komuta ediyor. Rus hava desteğiyle El Bab’a giren Suriye ordusu, Tadif beldesiyle silolar bölgesinde ilerlemeyi sürdürüyor.

Askeri birlikler, IŞİD’in bomba yüklü 3 aracını imha ederken, örgütün sivillericanlı kalkan olarak kullandığı da kaydedildi.

EL BAB STRATEJİK BİR NOKTADA YER ALIYOR

El Bab, Akdeniz kıyısındaki Lazkiye’den başlayarak İdlib, Halep ve Menbiç’ten geçerek, Irak’a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor.

El Bab, Cerablus ile birlikte, IŞİD’in ‘başkenti’ konumundaki Rakka ve Deyrizor’a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.

Türkiye sınırına 40, Halep kentine ise 35 kilometre yakınlıkta bulunan 60 bin nüfusluk El Bab kenti, 2012 yılında ÖSO tarafından ele geçirilmişti. IŞİD kenti 2014 yılında işgal etmişti.

Sputnik

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER