RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye ve Irak’ta Yaşanan Acı Olaylarda ABD’nin Parmağı Var

İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve beraberindeki heyeti kabul eden İmam Hamanei, ABD ve bazı Avrupalı güçlerin Suriye ve Irak’taki acı olaylarda parmağı olduğunu ifade etti.

Suriye ve Irak’ta Yaşanan Acı Olaylarda ABD’nin Parmağı Var
11.02.2017 © RAST HABER

Resmi bir ziyaret kapsamında Tahran’a giden İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve beraberindeki heyet bugün akşam saatlerinde İmam Hamanei’yle görüştü.

Görüşmede İran ve İsveç’in sahip olduğu büyük potensiyellere işaret eden İmam Hamanei, “İki ülke arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesini olumlu karşılarız. Bu bağlamda imzalanan bütün anlaşmaların da hayata geçirilmesini temenni ederiz” dedi.

İran-İsveç işbirliğinin mevcut potensiyellere rağmen çok yüksek bir seviyede olmadığını ve bunun arttırılması gerektiğini vurgulayan İmam Hamanei “İsveç’in İran’la ilişkileri eskilere dayandığı için İsveç halkımız arasında iyi bir isimle anılır olmuştur. Tabi ki ülkelerin birbirine yönelik hoşgörülü tavrı ilişkilerin geliştirilmesi için iyi bir zemin hazırlar” dedi.

İmam Hamanei, bazı Avrupalı devlet yetkililerinin Tahran’a düzenledikleri ziyaretlere değinerek, “Şahsınızı sözlerini gerçekleştirebilecek biri olarak tanıyoruz. Dolayısıyla da anlaşmaların sadece kağıt üzerinde kalmaması için bir yaklaşım sergilemenize dair beklentimiz vardır” ifadesinde bulundu.

İsveç’in BM Güvenlik Konseyi’ne üyeliğini İran’ın olumlu karşıladığını belirten İmam Hamanei, “BM Güvenlik Konseyi, bazı güçlerin mahpusu olan önemli bir kapasitedir. Lakin yapıcı bir rol oynamakla çifte standartlara karşı çıkılabilir” dedi.

Bölgedeki sorunların bazı güçlerin müdahalesinden kaynaklandığını ifade eden İmam Hamanei, “Amerika ve bazı Avrupalı güçlerin Suriye ve Irak’ta yaşanan acı olaylarda parmağı vardır. Bu nedenle de bölge halkının söz konusu güçlere yönelik olumlu bir bakış açısı yoktur” şeklinde konuştu.

İslam İnkılabı Rehberi, bölge sorunlarının ancak bölgenin kendi içinde çözülebileceğini belirterek, Irak’ta durumun iyiye gittiğine işaretle, ”Suriye’nin de bu doğrultuda iyiye gittiğini ama teröristlere ve savaş ateşinin körüklenmesine yönelik desteğin kesilmesinin zaruri olduğunu söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hemenei, batılı ülkelerin bazı büyükelçilerinin Suriye yönetimi muhalifleriyle beraber olmaları ve onlara açık bir şekilde silah vermelerini bu ülkelerin Suriye’ye yönelik açık müdahalelerini gösterdiğini belirterek, ‘sorunları ortadan kaldırmak için sorunun kökünü bilmek lazım ve ona göre tedavi etmek lazım’ dedi.

İslam İnkılabı Rehberi, İran halkının İslam inkılabı zafer yıldönümü merasimlerine milyonluk kitleler halinde katılmasının eşsiz olduğunu belirterek, İran’da İslam inkılabının gerçek bir şenlik, coşku içinde kutlandığını ve bu kutlamalara halkın bütün kesimlerinin katıldığını ve bunun dünyada örneğinin olmadığını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • haci bayazit ;

  İmam Hamanei: ABD, Şii-Sünni’ye değil gerçek müslümanlara karşıdır!

  Allah’ın selamı rahmeti dünyanın emniyeti islamın beli ve omurgası maneviyatın merhamet ve marifet kaynağı Hüseyni duruş/direniş cephesi ile masum ve mazlumların üzerine olsun.
  Ehli vicdan sahipleri,
  Bazı bölge Siyasetcilerinin varlığından ümüde kapılan
  Şeytan,
  abd’nin emperyal hevesleri uğruna yıllardır yapmış olduğu sınır ötesi işgal ve zülüm’den dolayı ‘peşlerini asla bırakmayan’ milyonlarca insanın kanı ve vebalinden,
  İlahi Kural Gereği
  ‘bölgeden kovulup bölünüp yıkılıp tarih sahnesinden berteraf olacağı yaklaşmış’
  abd’ye
  can suyu verip tekrar heveslendir’di; bundan dolayı abd beslemesi tekfirci teröristler üzerinden tekrar sahada top çevirmeyi kurguladı
  ama
  Beklenen bölgedeki gelişmeler
  siyasi ve maddi
  beklentilerini emperyalizmin hevesleri ile eşleştiren
  besleme
  bölge siyasetcileri ile abd’nin emperyal dünyasının çok üzerinde’dir.
  ‘Allah’ın verdiği mühlet sonucu Adaleti gereği’,
  abd’nin emperyal hevesleri uğruna yapmış olduğu zülüm ve kan işbirlikcileri ile kendilerini kıskıvrak yakalayıp tarih
  sahnesinden bertaraf edecek. hacı bayazıt

  12.02.2017 4:46 pm
 • asç ;

  En büyük suç yerleri Cehennemin en alt tabakası fitneci münafıklara ait ama hepimiz hatalıyız hepimiz günehkarız Rabbimiz tövbe etmelıyız ki bizi bu belalardan ve musibetlerden kurtarsın
  Rabbimiz senden başka ilah yok ve dayanığımız yok biz zaimlardan olduk bizi kurtar

  13.02.2017 12:50 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER