RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye ve İran’dan Ekonomik İşbirliği Kararı

Suriye’nin Tahran Büyükelçisi İran’ın Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası eski başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Suriye’nin çeşitli alanlarda müttefikleriyle ilişkisi artacaktır ve bu çerçevede Suriye’nin yeniden yapılandırması konusunda İran’ın özel sektörüyle ekonomik ilişkileri geliştirmek, Şam’ın önceliğidir” dedi.

Suriye ve İran’dan Ekonomik İşbirliği Kararı
26.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmut, İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası eski başkanı Golam Muhsin Şafii ile gerçekleştirdiği görüşmede ekonomik konular ve Suriye’nin yeniden yapılandırılması hakkında konuştu.

Mahmut, görüşmede iki ülke arasındaki siyasi iyi ilişkilere değinerek, ekonomik işbirliklerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.
Muhsin Şafii ise görüşmenin amacının ekonomik ilişkileri arttırmak ve iki ülke arsında ticari ilişkiler kurmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sanayi, madencilik, tarım ve ortak üretim alanlarında işbirliği için birçok fırsat bulunmaktadır.”

Suriye’nin İran Büyükelçisi planlama ve ticaretin gelişmesi için olanaklar sağlayan İran’dan ürün alım satımı konusuna değinerek şunları söyledi:

“Suriye hükümeti serbest ticaret anlaşmasına göre, İran ürünlerini vergisiz ve gümrük vergileri olmadan ithal etmektedir. Aynı zamanda zeytinyağı, narenciye ve pamuk gibi Suriye’nin yerli ürünlerinden İran’da da yararlanmak için olanaklar oluşturmayı hedeflemektedir.
Şu an Suriye’nin ihtiyacı olan şey, enerji nakil hatları gibi ekonomik alt yapısını onarmaktır ve bu proje için İran’ın bütün üst düzey şirketleri davet edilecektir.”

Mahmud, görüşmede Suriye hükümeti ve halkının zaferini tebrik ederek, ülkenin yeniden yapılandırılması için plan ve programın gerekli olduğunu vurguladı.

Golam Muhsin Şafii ise şunları söyledi: “Özel bölümler için ayrıntılı bir program şekillendirilmelidir. Ortak işbirliği noktasında iyi tecrübelerin bulunduğu otomotiv, gıda işleme ve mühendislik gibi alanlarda ortak işbirliğinden yararlanılmalıdır.”

Görüşmede Uluslararası İlişkiler İran Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Rıza Kerbasi de, iki ülke arasındaki ekonomik iş birlikleri için kısa ve uzun vadeli planlar oluşturulması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“İran odası ekonomik konferanslar hakkında komiteler ve kısa vadeli uzmanlık fuarları oluşturarak Suriye’nin alt yapısını onarmak ve iki ülkede arasında uzun vadeli yatırım olanakları için projeler sunarak iki ülke odaları arasında iş birliğini başlatmalıdır.”

İran Ticareti Geliştirme Kuruluşu 2016 yılının ilk yedi ayında İran’ın Suriye’ye ihracat değerinin 105 milyon 455 bin dolar olduğunu ve bu süre zarfında 5 milyon 165 bin dolar da İran’a ithalatta bulunulduğunu açıkladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER