RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’de Son Durum

Suriyeli kaynaklar Suriye Ordusu’nun Deyrizor’un güney eksenin %50’sini IŞİD teröristlerinden kurtarmayı başardığını ve Halep ile Humus kırsallarında tekfircilere karşı askeri operasyonların devam ettiğini açıkladı.

Suriye’de Son Durum
04.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Suriye ordu kuvvetleri Deyrizor’u IŞİD teröristlerinden temizleme operasyonlarının devamında güney eksenindeki El-Meamil bölgesinde ilerleyerek yaşanan şiddetli çatışmaların ardından bu bölgenin yüzde 50’sini IŞİD’den kurtarmayı başardı. Çatışmalarda birçok tekfirci öldürüldü ve bu terörist gruba ait çok sayda silah da imha edildi.

Edinilen bilgilere göre; Rusya ve Suriye savaş uçakları Deyrizor’un güneyinde bulunan El-Malehe bölgesinde IŞİD teröristlerinin toplanma merkezlerini bombalamaya devam ediyor.

 Suriye Ordusu’nun Halep’in doğusunda elde ettiği yeni başarılar

 Suriye Ordu kuvvetleri Halep’te doğu kırsalındaki operasyonlarına devam ediyor ve ordu kuvvetleri bu operasyonda Teyyare köyünden El-Medyune çiftliğine kadar olan Halep-İdlip karayolunun 16 kilometresinde kadar kontrolü ele geçirdi.

Öte yandan Suriye Ordusu savaş uçakları kapsamlı olarak El-Bab şehrine sadece üç köy mesafesinde bulunan Aran kasabasındaki IŞİD mevzilerini bombalıyorlar.

Suriye Ordusu Halep etrafındaki güvenlik kordonunu kapsamlı olarak gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla genişletti. Ordunun amacı IŞİD’e karşı askeri operasyonları daha kapsamlı hale getirmek ve kontrolü altındaki bölgeleri genişletmektir.

Suriye Ordu kuvvetleri Halep’in doğu kırsalındaki operasyonlarının başından itibaren 30 kasabayı, köyü ve stratejik bölgeyi IŞİD teröristleriyle girdiği şiddetli çatışmaların ardından temizledi. Bu bölgedeki operasyonlarının üzerinden 20 gün geçen ordu, 250 kilometrekareden fazla alanı kurtardı. IŞİD tarafından döşenmiş dört binden fazla mayın ve bombayı imha etti.

Bölgeden ulaşan diğer bir habere göre, terörist gruplar arasında yaşanan çatışmaların devamında Nusra Cephesi, Ketbiye Es-Safuh olarak adlandırılan grubun karargahına saldırdı ve iki grup arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

El-Sin askeri havaalanı etrafında IŞİD ile Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor

 Şam kırsalında en az 9 IŞİD teröristi, El-Sin askeri havaalanı bölgesi etrafında Suriye Ordu kuvvetleri ile girdiği çatışmalarda öldürüldü ve teröristlerin ocak ayının sonundan şimdiye kadar verdiği kayıpların sayısı 31 kişiye ulaştı.

 Ordu Humus’un doğu kırsalında ilerlemeye devam ediyor

Suriye Ordu kuvvetleri müttefiklerinin yardımıyla Humus’un doğu kırsalında ilerlemeye devam ediyor. Ordu Hecar durağını kurtarmalarının ardından, IŞİD teröristlerinin hızlı bir şekilde geri çekilmesiyle birlikte Hayan gaz tesisine doğru ilerliyor.

İdlib’de terörist gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor

 İdlib’de terörist gruplar arasındaki çatışmalar aynı şekilde devam ediyor. Bu konuda elde edilen yeni bilgilere göre, teröristleri destekleyen medya, Heyet-i Tehrir-i Şam olarak adlandırılan grubun, silahlı mensuplarını kuzey kırsalındaki Bab El-Havi meydanında toplayarak, Bab-ı Saga kasabasındaki Ehrar-ı Şam’ın kuzey kolu olan Ceyş’ül İslam’a saldırmayı planladığını açıkladı.

Nusra Cephesi ve Ehrar-ı Şam arasında yaşanan çatışmaların şiddetlendiğini gösteren olaylardan biri, Ehrar-ı Şam Sözcüsü Ahmet Garra’nın, kendini Nusra Cephesi’nin müftüsü olarak adlandıran Suudi terörist Abdullah El-Muhsini’den bölücülük çıkarmak ve kendi gruplarına mensup çekmek için bu grubun karargahlarıyla yaptığı görüşmelere bir son vermesini istmesidir. Garra El-Muhsini’den ayrıca Ehrar-ı Şam’ın birçok mensubunun Nusra Cephesi’ne katıldığı yönündeki yalan haberleri de sonlandırmasını istedi.

Tanınmış Suudi teröristler bir video kaseti yayımlayarak, Ehrar-ı Şam’ın çok sayıda mensubunun Nusra Cephesi’ne katıldığını açıklamış ve kalan kişilerin de aynı onlar gibi Nusra Cephesi’ne dahil olmalarını istemişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER