RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’de Son Durum

Suriyeli kaynaklar, Suriye Ordusu özel birimlerinin Şam’ın kuzeydoğusunda operasyon gerçekleştirerek terörist gruplara ağır bir darbe vurduğunu belirtti.

Suriye’de Son Durum
11.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Askeri bir kaynak, Suriye Ordusu özel birliklerinin Şam’ın kuzeybatısında Cuber bölgesinin Tayyibe bölümünde Nusra Cephesi’ne ait bir karargâhı imha ettiğini ve binanın tamamen teröristlerin üzerine yıkıldığını ve binada bulunan bütün teröristlerin öldüğünü açıkladı.

Tesnim Haber Ajansı’na röportaj veren kaynak, söz konusu operasyonlarda, ölülerini intikal etmeye ve bölgede yeniden toparlanmaya çalışan terörist gruplar ve ordu arasında çatışmaların yaşandığı belirtti.

Nusra Cephesi’nin ordunun Lazkiye kırsalındaki mevzilerine düzenlediği saldırı geri püskürtüldü

Suriye’nin batısında ordu, ulusal savunma kuvvetlerinin desteği ile Nusra Cephesi’ne bağlı Hizb-i Türkmenistani terör örgütünün ordunun Lazkiye’nin kuzey kırsalında bulunan Kensiba ve Hasan El-Rai ve Gal’e dağlarındaki mevzilerine düzenlediği saldırıları geri püskürttü ve yaşanan çatışmalarda saldırıda bulunanlardan birçok kişi öldürüldü ve yaralandı.

El-Fırka El-Evla El-Sahiliyye olarak adlandırılan terörist grup, şehitlere vefa iddiasıyla Suriye Ordusu’nun Lazkiye kırsalındaki çeşitli eksenlerine saldırılara başladı.

Rusya ve Suriye savaş uçaklarının IŞİD’in Deyrizor’daki mevzilerine düzenlediği saldırı

Deyrizor’da da Rusya ve Suriye savaş uçakları bu sabah itibariyle IŞİD teröristlerinin Deyrizor’un güneyindeki Serde dağı etrafındaki mevzilerini bombalamaya başladı. Bu bombardıman sonucu çok sayıda terörist öldürüldü. Teröristlere ait makinalı tüfeklere donatılmış iki zırhlı araç imha edildi ve bu örgüte ait beş karargâh hedef alındı. Bu saldırılarının ardından IŞİD, ölülerinin cesetlerini Lazkiye kırsalında bulunan El-Mu Hasan köyüne götürdü. Aynı zamanda Suriye Ordusu’nun topçu saldırılarında da El-Meamil bölgesinde IŞİD’e ait bir mühimmat deposu imha edildi.

Terörist gruplar arasındaki kanlı çatışmalar devam ediyor

Bölgeden ulaşan diğer bir habere göre, Cunul’ül Aksa terör örgütü Ecnad-ı Şam, El-Meghavir ve Süreyya El-Gurba gibi diğer terörist gruplarla girdiği çatışmaların ardından Hama’nın kuzey kırsalında bulunan Kefr-i Zeyta bölgesinde ve civar köylerde kontrolü ele geçirdi ve bu terörist grupların mühimmat depolarına ve silahlarına el koydu. Terörist gruplar arasındaki bu çatışmalarda Cunud’ül Aksa, rakip terörist gruptan yaklaşık 100 kişiyi esir aldı.

Cunud’ül Aksa, Kefrita ve Han Şeyhun kasabalarında mevzilerini güçlendirmeye başladı ve rakibi olan terörist grupların en önemli merkezleri olan Hama kırsalındaki Helfaya ve El-Tamene bölgelerini kuşattı. Terörist gruplara bağlı kaynakların ifadesine göre, Nusra Cephesi’ne bağlı Heyet-i Tehrir-i Şam, Cunud’ül Aksa tarafından saldırıya uğrayan gruplara Nusra Cephesi’ne biat etmeleri halinde onları destekleme önerisinde bulundu.

Bu kaynakların ifadesine göre, Nusra Cephesi son günlerde Cunud’ül Aksa’yı ortadan kaldırma kararı aldı ve bu konu Cunud’ül Aksa’yı bölgedeki mevzilerini kuvvetlendirmeye ve caydırıcı önlemler almaya mecbur bıraktı.

Nusra Cephesi ocak ayının sonlarında İdlib kırsalında Ehrar-ı Şam ile girdiği çatışmaların ardından Cunud’ül Aksa ile ilişkilerinin sonlandığını açıklamıştı.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER