RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’de Son Durum

Suriyeli kaynaklar Suriye Ordusunun Şam ve Halep kırsalını tekfirci teröristlerden temizlemek için kapsamlı bir operasyona hazırlandıklarını açıkladı.

Suriye’de Son Durum
04.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Suriye Ordu kuvvetleri Şam’ın batı kırsalındaki ve Vadi Berdi bölgesindeki operasyonlarına, bölgeyi Nusra Cephesi teröristlerinden ve bu terörist grubun müttefiklerinden temizlemek için on iki gündür aralıksız olarak devam ediyor.

Suriye Ordusu savaş uçakları da bu sabah teröristlerin Vadi Berdi’de bulunan Besime ve Ayn’ul Hazra kasabalarını hedef aldı.

Yerel kaynaklar ordu kuvvetlerinin Nusra Cephesi liderliğindeki terörist grupların bölgeyi çatışmalardan ve savaştan uzak tutmak için askeri müdahale dışındaki bütün çözüm yolların karşı çıkmasıyla birlikte, Vadi Berdi’nin köylerinde daha keskin askeri operasyonlar gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ama bu terörist gruplar aynı şekilde sivilleri insani kalkan olarak kullanarak onların bölgeden çıkışına engel oluyorlar.

Terörist gruplar ayrıca Ayn El-Felihe’deki su kaynaklarını ordunun operasyonlarını durdurması için baskı aracı olarak kullanıyorlar ama ordu bu baskılara teslim olmuyor.

Suriye askeri komutanları Şam kırsalında bulunan Vadi Berdi’deki 10 köyü tekfirci teröristlerden temizleme ve bütün bölgede güvenlik ve huzur sağlama kararı aldı. Bu kararla birlikte terörist grupları sunulan planları kabul etmeye ve çatışmasız bir şekilde İdlib’e gitmeye zorlamak için Suriye Ordusu Vadi Berdi’deki eksenlere çok sayıda kuvvetini konuşlandırdı.

Şam’ın batısında bulunan El-Gabun bölgesindeki aktif silahlı grupların ateşkesi ihlal ettikleri ve ordunun mevzilerini hedef aldıkları ve bu saldırı sonucu Suriye Ordusu’ndan bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Doğu cephesinde bulunan yerel kaynaklar Tesnim Haber Ajansı’na, Suriye Ordusu’nun bugün Hazrema bölgesine doğru ilerlediğini ve El-Midani’den Hoş Şalk’a ve El-Buhariye’yen Hazrema’ya kadar uzanan alanları temizlediklerini ve Hazrema’nın bütün eksenlerinin tamamen Suriye Ordusu tarafından kuşatıldığını ve ordunun bu kasabayı kurtarmak için hazırlandığını söyledi.

Suriye Ordu kuvvetleri geçtiğimiz günlerde de Direniş askerlerinin desteğiyle doğu hava savunma taburundaki depoları kurtardılar ve Hazrema’ya girmenin arifesindeler ve bu bölgede yaşanan çatışmalarda birçok Ceyş’ul İslam ve Felig-i Er-Rahman terör örgütü mensubu öldürüldü.

Suriye’nin merkezinde bulunan Humus’ta, ordu savaş uçakları, IŞİD teröristlerinin Palmira şehrindeki ve El-Sokhne kasabasındaki mevzilerini bombaladılar. Ordu aynı zamanda El-Tayfur askeri hava alanındaki savunma hattını da güçlendirdi.

Edinilen bilgilere göre; ordu ve müttefik kuvvetlerden çok sayıda kişi Halep’in güney kırsalına girdi ve ordu kuvvetleri Halep’in güney ve batı kırsallarını Ceyş’ul Feth ve Nusra Cephesi teröristlerinden kurtarmak için askeri operasyonlara hazırlanıyorlar.

Yerel kaynaklar ayrıca teröristlerin Kefriya ve El-Fua kasabalarını yeniden kuşatma altına aldıklarını ve bu kasabalara ateş açtıklarını belirttiler.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER