RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’de Su Kaynaklarının Kirletilmesi Sonucu Hastalıklarda Artış

Teröristler, Suriye’nin başkenti Şam’ın su kaynaklarını kirleterek bu şehirde muhtelif hastalıkların yayılmasına sebep oldular.

Suriye’de Su Kaynaklarının Kirletilmesi Sonucu Hastalıklarda Artış
07.01.2017 © RAST HABER

Dpress internet sitesinde yer alan habere göre Şam İbni Nefis hastanesi sindirim hastalıkları uzmanı Akiyd Ali, kirli su kullanımının son bir kaç gün içinde sindirim hastalıklarından rahatsız olanların sayısını 5 kat arttığını bildirdi.

Akiyd Ali, suyun kirlenmesinin asıl sebebinin ise teröristlerce suya zehirli maddeler katılması olduğunu bildirdi.

Öte yandan Suriye hükümeti, Vadi Barada’daki ana su şebekesini havaya uçurarak Şam’ın büyük bölümünün suyunu kesen silahlı grupları BM’ye şikayet etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliğine ve BM Güvenlik Konseyine iki ayrı yazı göndererek kimi ülkeler tararından ılımlı diye nitelenen silahlı grupların Vadi Barada ve Neba el-Fica’daki ana su şebekesini havaya uçurarak başkent Şam’ın suyunu kestiğini bildirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, terörist grupların bu eylemi sebebiyle Şam’ın yüzde 80’ninin içme suyundan mahrum kaldığını belirterek uluslar arası toplumun 7 milyon kişi için vahim sonuçlar doğuran bu eylem karşısındaki sessizliğini kınadı.

Sivillerin suyunun kesilmesinin bir savaş suçu olduğunu belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, Batılı ülkelerle bazı bölge ülkeleri tarafından desteklenen silahlı grupların da Halep’ten çıkarılmadan önce kentin büyük bölümünün suyunu kestiğini hatırlattı.

Uluslar arası toplumun bu saldırılar karşısındaki sessizliğinin terörist grupları Suriye’nin altyapısını tahrip etme konusunda cesaretlendirdiğini belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM’den ve BM’ye üye devletlerden saldırıyı kınamasını ve Şam’ın yeniden suya kavuşturulması için gereken tedbirleri almasını istedi.

Suriye ordusunun Vadi Varada’da bölgesindeki ilerleyişini durdurmak için buradaki içme suyu tesislerini koz olarak kullanan silahlı gruplar, ordunun operasyonlarının artması üzerine Şam’a içme suyu sağlayan ana şebekeyi bombayla havaya uçurmuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER