RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’deki Ateşkes İçin Görüşmeler Başladı

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve muhalifler arasındaki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulacak ortak mekanizmaya ilişkin teknik görüşmeler, Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı.

Suriye’deki Ateşkes İçin Görüşmeler Başladı
06.02.2017 © RAST HABER

Kazakistan’ın başkenti Astana’da, Suriye’deki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan 3’lü mekanizmanın ilk teknik toplantısı gerçekleşiyor.

Sputnik’e konuşan bir kaynak, Rusya, Türkiye ve İran’ın yanı sıra BM ve Ürdün’den uzmanların da katıldığını toplantının TSİ 07.00’de başladığını belirtti.

Kaynağın verdiği bilgiye göre, toplantıya katılan taraflar Suriye’deki ateşkes rejiminin korunmasının ve ihlallerin kontrol altına alınmasının yollarını konuşacak.

Toplantıda, insani konularda işbirliği dahil olmak üzere Suriyeli taraflar arasındaki güvenin nasıl artırılabileceği de tartışılacak.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın basın servisinden yapılan açıklamaya göre, toplantının sonuçları TSİ 14.30’da düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

Suriye’de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan 3’lü bir mekanizma, Astana’da 23-24 Ocak’ta düzenlenen görüşmelerin sonucunda kurulmuştu.

Astana’da Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde gerçekleşen bu görüşmelerde Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin temsilcileri ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER