RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’deki Ateşkese İlişkin Son Durum

Batı Asya konuları uzmanı Sadullah Zarei, “Her ne kadar kırılgan bir ateşkes de olsa, Suriye’de bir ateşkes sağlanmış olması, hükümetin silahlı gruplar karşısındaki üstünlüğünü ve otoritesini göstermiştir” dedi.

Suriye’deki Ateşkese İlişkin Son Durum
31.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER-Batı Asya konuları uzmanı ve Allame Tabatabai Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sadullah Zarei Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Şam ve silahlı muhalifler arasındaki ateşkese ilişkin olarak şunları söyledi:

“Bu ateşkes Moskova müzakereleri çerçevesinde sağlanmıştır ve Moskova’nın şartlarını kabul eden ve şartlara bağlı kalacaklarının sözünü veren silahlı grupları kapsamaktadır. Ama bu grupların Suriye’nin çeşitli bölgelerini kontrolleri altında bulunduran silahlı güçlerin küçük bir kısmı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ateşkes sınırlı ve belirli bölgelerle kısıtlıdır. Mevcut ateşkes 24 aralık saat 24.00’dan itibaren sağlanmıştır. Aynı zamanda Moskova Anlaşması’na göre, silahlı gruplar bu anlaşmanın bir parçası olmayan silahlı gruplara engel olmakla sorumludur. Bu durum ateşkesi kırılgan kılmaktadır. Sonuç olarak, ateşkesin daha ilk saatlerde Suriye’nin çeşitli bölgelerinde ihlal edilmesi öngörülebilir. Bunula birlikte bu ateşkes, IŞİD, Nusra Cephesi, Ehrar-ı Şam ve Ceyş’ul İslam gibi grupların itirazlarına rağmen Suriye’de bu ateşkesin uygulanıp uygulanamayacağının da testidir.

Ateşkesin fazla uzun sürmesi beklenmiyor ama yine de Şam hükümeti iyi niyetini göstermek için ilk silahlı grupların kontrolleri altındaki bölgelerde ateşkesi uygulamaya koydu.”

Sadullah Zarei müzakerelerin devamına değinerek şu değerlendirmelerde bulundu: “Öyle görünüyor ki gelecek hafta Astana’da bu durumu takiben Suriye- Suriye müzakereleri düzenlenecek. Bahsedilen gruplar ve hükümet karşılıklı olarak masaya oturacak ve Moskova Anlaşması’nın detayları hakkında konuşacaklar ve burada bir anlaşma sağlanması da muhtemeldir. Suriye’nin çeşitli bölgelerinde çok sağlam olmasa da yine de bir anlaşmanın sağlanması, hükümetin silahlı gruplar karşısındaki otoritesini ve üstünlüğünü göstermektedir.”

Zarei, “IŞİD ve Nusra Cephesi gibi gruplar mevcut ateşkese karşılar, onlar bu ateşkesi ihlal etmek için nasıl bir eylemde bulunabilirler?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Nusra Cephesi ve IŞİD gibi gruplar kesinlikle iki düzeyde çatışmayı sürdürüyorlar. Bunlardan ilki, şu an da devam eden hükümet ile çatışmaktır ve buna karşılık olarak hükümet te sahip olduğu yetkilere dayanarak ve bu konun Moskova Anlaşması’na aykırı olmamasıyla birlikte, Suriye’nin diğer bölgelerini temizlemek için bu gruplarla çatışmaya devam edecektir.

IŞİD ve Nusra Cephesi gibi terörist grupların ikinci olarak çatışacağı grup da, bölgede huzuru sağlayacaklarının ve IŞİD ve Nusra Cephesi gibi grupların ilerlemesine engel olacaklarının sözünü veren ve Moskova Anlaşması’nı kabul eden gruplarladır. Bu yüzden önümüzdeki günlerde özellikle Suriye’nin doğusu ve kuzeyi olmak üzere teröristlerin işgali altındaki bölgelerde iki düzeyde çatışmalar yaşanacaktır.”

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER