RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

‘Suriye’deki Ateşkesi Denetleyecek Üçlü Mekanizma ‘Yüzde 90 Oranında Hazır’

Rusya, Türkiye ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’daki teknik görüşmelerinin ilk oturumunda, Suriye’deki ateşkesin izlenmesini sağlayacak mekanizma üzerinde anlaşmaya yakın olunduğu belirtildi.

‘Suriye’deki Ateşkesi Denetleyecek Üçlü Mekanizma  ‘Yüzde 90 Oranında Hazır’
06.02.2017 © RAST HABER

Sputnik’e konuşan bir kaynağın verdiği bilgiye göre, Astana’da basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmelerin 6 saat süren ilk oturumu sona erdi.

Toplantının, Rusya, Türkiye, İran ve BM yetkililerinin katıldığı ilk 4 saatinin ardından toplantıya Ürdünlü yetkililer de dahil oldu.

‘ATEŞKESİ İZLEYECEK MEKANİZMA YÜZDE 90 ORANINDA HAZIR’

Bir diğer kaynaksa, Suriye’deki ateşkesin izlenmesine olanak verecek mekanizmanın ‘yüzde 90 oranında hazır’ olduğunu söyledi.

Sadece kullanılacak bazı tanımlar konusunda anlaşmazlıklar olduğunu belirten kaynak “Toplantı iyi ilerliyor. İran ve Türkiye’nin diplomatik kanallar üzerinden başkentleri ile görüşmek için biraz daha zamana gereksinimi var” dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Astana’daki teknik toplantının sona ermesi ardından sonuçların bir basın toplantısı ile duyurulacağını açıklamıştı.

Suriye’de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan üçlü mekanizma, Astana’da 23-24 Ocak’ta düzenlenen görüşmelerin sonucunda kurulmuştu.

Astana’da Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde gerçekleşen bu görüşmelerde Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin temsilcileri ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER