RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’deki Ateşkesi İhlal Eden Gruplar ve Suriye’de Son Durum

Suriye’deki Ateşkesi İhlal Eden Gruplar ve Suriye’de Son Durum
11.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye ordusu terörist grupların ateşkesi ihlal etmesi üzerine Suriye ordusunun yeni bir askeri operasyon başlatmak için Vadi Berdi bölgesine girmiş bulunuyor.

Diğer yandan Suriye ordusu ve terörist grupların çatışmaları Besimet ve Ayn El-Fecit kasabasında devam ediyor. Hava saldırılarının devam etmesi ile birlikte teröristleri destekleyen medyaların haberine göre, aralarında Ceyş Tehrir El-Şam terör grubunun önemli isimlerinden olan Ebu Nemr El-Tefiti’nin de bulunduğu onlarca terörist öldürüldü.

Vadi Berdi bölgesindeki kaynakların bildirdiğine göre, bu bölgenin 4 köyünde bulunan silahlı gruplar bağımsız bir şekilde ateşkesi kabul etmiş bulunuyorlar ancak Besimet ve Ayn El-Fecit kasabasındaki teröristler, savaşı başlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Öte yandan Suriyeli haber kaynakların verdikleri bilgilere göre, teröristlerin önde gelen isimlerinden olan El-Asli’nin öldürüldüğünü bildirdiler. El-Asli Suriye ordusuna karşı silah çeken ilk kişilerden sayılıyor. O savaşların başlamasından kısa bir süre sonra Fil El-Rahman teröristlerinin liderlerinden birine dönüştü.

Teröristler El-Selmiyeh caddesini alarak, Halep’i tamamen kuşatmaya çalışıyorlar ancak Suriye ordu güçleri bu saldırıları etkisiz hale getirerek durumun kontrolünü ele almış vaziyette.

Suriye’deki terör grupları her sefer ateşkes ilan edildiğinde, bu konuyu bir daha savaş ateşini alevlendirmek üzere mevziilerini güçlendirmek için değerlendiriyorlar. Ateşkesin ilan edilmesinden bir kaç saat geçtikten hemen sonra, bazı silahlı gruplar yayınladıkları bildirilerde ateşkese karşı olduklarını belirtmişlerdi. Bunu farklı cephelerde Ateşkesi ihlal edebilmek için yapmışlardı.

El-Nusra cephesine bağlı olan Ehrar-ul Şam ve Nureddin Zengi terör grupları ateşkesi ihlal eden ilk gruplar arasında yer alıyorlar. Bu gruplar ateşkesten yararlanarak Suriye ordusunun hava üssünü ve Halep’in güneyinde yer alan Bazu Dağındaki ordu mevziilerini hedef aldı, Suriye ordusu söz konusu saldırıyı yanıtsız bırakmadı.

Uluslararası Halep Havaalanı da, Halep’in batısında bulunan teröristler tarafından hedef alında ve hasar gördü.

Görünüşe göre, Suriye’deki ateşkes bu sefer de uzun sürmeyecek, bundan önceki ateşkesleri kabul etmeyen veya ihlal edenler, bu sefer de aynısı yapıyor. Terör grupları farklı cephelerde yaptıkları saldırılar ile ateşkesi ihlal ediyor. Ateşkes yine terör gruplarının kendilerini savaş için hazırlama fırsatı haline dönüştü. Muhtemelen savaş cepheleri önümüzdeki günlerde yine alevlenecektir. Özellikle Halep’in Batı yönünden teröristler tarafından saldırıya uğraması riski, Suriye ordusunun askeri operasyon düzenleyerek Halep kuşatmasını genişletmesi gerektiğini gösteriyor.

Ateşkesi değerlendirmek için, Suriye’deki silahlı güçleri destekleyen ülkeler yani ABD, Türkiye ve Suud rejiminin söz konusu güçlere baskı kurup ateşkesi ihlal etmemelerini sağlayıp sağlamayacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER