RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’deki Ateşkesi İhlal Eden Gruplar Neyin Peşinde?

Suriye’deki Ateşkesi İhlal Eden Gruplar Neyin Peşinde?
11.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Suriye Ordusu’ndan Tuğgeneral Hasan El-Hasan Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda şunları söyledi: “Suudilerle ilişkisi bulunan silahlı gruplar Suriye’deki krizi ve gerginliği arttırmaya çalışmaktadır.”

Hasan El-Hasan, Suriye Ordusu’nun Halep’teki zaferinden sonra ateşkesin Amerika için bir başarıya dönüşmesi konusunda şüphe duyduğunu belirterek, çatışmaların durması üzerine yapılan anlaşama ve silahlı grupların bu anlaşmaya ne kadar bağlı kalacakları konusunda şunları söyledi:

“Ateşkes açıklandığından beri silahlı gruplar onlarca kez ateşkesi ihlal etmişlerdir. Sonuç olarak doğrudan Türkiye ile bağlantısı olan silahlı gruplardan bazıları bu ateşkese bazen bağlı kalıyor bazen bağlı kalmıyorlar. Ama özellikle Suudi hükümeti ile bağlantılı olan diğer silahlı gruplar gerginliği ve çatışmayı arttırmaya çalışıyorlar, bu konuda, Şam’ın batısındaki El-Fihe’de 10 gün önce şahit olduğumuz gelişmelere değinilebilir.

Bu konuda söylenebilecek en asgari şey, bu olayın insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet olduğudur. Silahlı gruplar bu bölgede 6 milyon Suriyeliyi içme suyundan mahrum bırakmış ve onlarla savaşmıştır.

Uluslararası toplumdan ateşkese tam anlamıyla bağlı kalınıp kalınmadığı hakkında bir soru sormadan önce, bazı silahlı grupları çatışmaları durdurmaya nasıl bağlı kıldıklarını sormak gerekir. Bu konunun bir anlamı vardır ve o da şudur:

Bu gruplara sınırlıda olsa ateşkese bağlı kalmaları konusunda kim emir verdiyse, çatışmalara girmeleri ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde terör eylemleri gerçekleştirmeleri konusunda da emir veren aynı o kişidir. Uluslararası toplumun sorumluluğu tam da burada devreye girmektedir. Bu sorumluluğunu yerine getirmelidir.”

Hasan El-Hasan Suriye hükümetini operasyonlara devam etmek yerine ateşkese zorlayan şeyin ne olduğu ile ilgili olarak Tesnim Haber’e şunları söyledi: “Suriye hükümeti hiçbir zaman intikam peşinde olmamıştır. İntikam, Suriye hükümetinin asla önceliği ve gündemi değildir. Hükümet, halk ve ordu ile hedefli ve teşkilatlanmış terörizme karşı zafer kazanmaktadır halka karşı değil.

Savaş meydanında teröristlerin hızlı ve maliyetsiz bir şekilde işini bitirmek mümkündür. Ama konu sadece savaş meydanı değildir. Biz insanlığın şahit olduğu en kirli bir savaştan bahsediyoruz. Doğal olarak biz savaş içerisinde olduğumuz sürece hükümet taktiği stratejiye tercih etmeyecektir. Örneğin biz ateşkes sürecinin olumlu sonuçlar doğurduğuna şahit olduk. Bir damla kan dökülmesine engel olmak bile Suriye hükümeti için bir başarıdır.

Suriye hükümeti asla intikam esasınca hareket etmemekte ve terörizme karşı zafer kazanmaya çalışmaktadır. Suriye’de terörizme karşı kazanılan zaferler sadece Suriye’nin zaferi değil, bütün Direniş Ekseni’nin zaferidir.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER