RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’deki Terörist Gruplar Arasındaki Anlaşmazlığın Temel Sebebi

Suriye’deki Terörist Gruplar Arasındaki Anlaşmazlığın Temel Sebebi
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-İslami gruplar konusunda uzman olan Hisam Şuayip, Suudilerin Suriye krizinin siyasi olarak çözülmesi konusunda İran ya da Rusya tarafından yapılan bütün çabalara bahaneler ürettiğini ve bunu sabote etmeye çalıştığını ifade etti.

 Hisam Şuayip Tesnim Haber Ajansı’na şunları söyledi: “İdlib ve kırsalında terörist gruplar arasında yaşanan çatışma yeni bir konu değildir. Yeni olan durum, bu çatışmaların Astana Zirvesi’nden sonra şiddetlenmesidir ve Ceyş’ül Mücahidin ve Ehrar-ı Şam gibi bazı gruplar bu zirveye katılmıştır. Diğer bir nokta da, Türkiye tarafıyla ateşkes konusunda anlaşmaya varılmasına dayanmaktadır.

Biz terörist gruplar arasında şiddetli kanlı çatışmalara şahit olduk ve bu gruplardan bazılarının Vahhabi Selefi düşünceye, bazılarının İhvan düşüncesine ve bazılarının da hilafet yani dini liderlik düşüncesine sahip olduğu dikkate alındığında, başta bu çatışmalarının nedeninin dini ideoloji olduğu düşünülüyordu.

Ama ben bu çatışmaların nedeninin, küçük terörist grupları yutan ve onlara Suriye genelinde terörizmin en büyük kolu olarak kendilerini kabul ettirmeye zorlayan Nusra Cephesi’nde saklı olduğuna inanıyorum.

Heyet-i Tehrir-i Şam olarak adlandırılan grubun oluşturulmasından sonra, Nusra Cephesi bu grubun önemli bir kolu olarak, Suriye Hükümeti ve rakip gruplar için şartlar sunmak istiyor. Nusra Cephesi’nin bu rakipleri bir zamanlar bu grubun ana destekçisi ve müttefikiydi.”

Hisam Şuayip, “Acaba terörist gruplar arasında yaşanan çatışma, Türkiye ve Arabistan gibi bu grupları destekleyen ülkeler arasında yaşanan gerginliklerin bir sonucu olabilir mi?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Biz Amerika, İngiltere, Fransa, Türkiye ve Arabistan arasında istihbarat konusunda yaşanan çatışmaların destekledikleri grupların savaş meydanındaki durumları üzerinde etkili olduğunu biliyoruz.

Bazı terörist gruplara baskı yapanın Türkiye İstihbarat Teşkilatları olduğunu herkes biliyor ve Türkiye İstihbarat Teşkilatı Başkanı bazı terörist grupların ateşkese bağlı kalmaları ve Astana Zirvesine katılmaları konusunda büyük rol oynadı. Bu durum Suudi Rejiminin desteklediği Nusra Cephesini endişelendirdi. Bu grup hiçbir şekilde Suriye’de siyasi bir çözüm istememektedir.  Bu yüzden de Suudiler, özellikle Halep zaferinden sonra denklemlerin Suriye hükümeti ve ordusu lehine değişmesiyle birlikte, Rusya ve İran’ın Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşma konusundaki bütün çabalarını sabote etmeye çalışmaktadır.”

 

 
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER