RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’den “Güvenli Bölge” Açıklaması

Suriye’den “Güvenli Bölge” Açıklaması
31.01.2017 © RAST HABER

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim dün Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi başkanlığındaki heyeti kabul etti.

İkili ilişkilerin yanı sıra Suriye hükümeti ve Mülteciler Yüksek Komiserliği arasındaki işbirliğinin de masaya yatırıldığı görüşmede Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Suriye’deki çalışmaları gözden geçirildi.

Muallim, terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşlar başta olmak üzere genel olarak tüm vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve temel gereksinimlerinin temin edilmesi amacıyla hükümetin bulunduğu çabalar ve gösterdiği özene ışık tuttu.

Hükümetin muhtelif bölgelerde icra edilmekte olan ulusal uzlaşma çabalarına büyük bir önem verdiğini belirten Muallim; terör saldırıları sonucunda hasar gören yerleşim binaları ve hizmet altyapısının onarılmasına da özen gösterildiğini ifade etti. 

Muallim; insani yardımların politikleştirilmeden tarafsız olarak istisnasız tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Muallim, özellikle komşu ülkelerde bulunan Suriyelilere yurtlarına geri dönmeleri yönünde çağrıda bulunarak hükümetin Suriyeli vatandaşları karşılama ve onlara onurlu bir yaşam temin etmeye hazır olduğunu vurguladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi de; komiserliğin Suriye hükümeti ile koordinasyon içinde Suriyeli mülteciler ve terör mağdurlarına yardım sunma çabalarına temasla, bu konuda Suriye hükümetinin tutumunu takdir etti. 

Suriye’de ‘güvenli bölgenin’ kurulması yönünde çıkan haberlere ilişkin görüş birliğinin kaydedildiği görüşmede Muallim ve Grandi; Suriye hükümeti ile koordinasyon olmaksızın bu yönde atılacak herhangi bir adımın güvenli olmayıp Suriye’nin egemenliğini ihlal edeceğini belirttiler.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER