RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’den İşgal Rejimi İsrail’in Saldırısı ile İlgili Açıklama

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; İsrail’in Suriye topraklarına ve egemenliğine tekrarlanan saldırıları konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Suriye’den İşgal Rejimi İsrail’in Saldırısı ile İlgili Açıklama
14.01.2017 © RAST HABER

İRNA’nın (SANA’ya dayanarak) bildirdiğine göre, Suriye dışişleri bakanlığı; İsrail savaş uçaklarının son olarak önceki gün gece yarısından sonra Şam’ın batısında Mezze Havalimanı yakınlarını füzelerle hedef aldığına dikkat çekti.

Düşman İsrail’in, 2011 yılında Suriye’de dış güçlerce desteklenen teröristlere destek amaçlı olarak Suriye topraklarına bulunduğu saldırılar zincirine dikkat çeken Suriye dışişleri bakanılığı; bu saldırıların ABD’de görevi sonra ermekte olan idarenin yanı sıra İngiltere ve Fransa’nın destekleri ile gerçekleştiğine vurgu yaptı. Bakanlık ABD, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra bölgedeki işbirlikçileri Türkiye rejimi, Suudi Arabistan, Katar ve daha başka devletlerin destekleyip yönlendirdikleri evrensel teröre destek bağlamında geldiğinin altını çizdi. Bu umutsuz desteğin hiçbir işe yaramayacağını belirten bakanlık; Suriye’nin topraklarının istisnasız her karış toprağının terörden temizlenip halkının güvenliği sağlanıncaya dek teröre desteğini sürdüreceğini, bu terörü destekleyen kolları da keseceğinin altını çizdi.

İşgal rejimi İsrail’in Suriye topraklarına saldırılarının tümünün, Suriye’nin muhtelif bölgelerinde terör örgütlerin ağır hezimetlere uğratılmalarına eş zamanlı olduğuna dikkat çeken bakanlık; bu saldırının da Halep’in doğusu, Şam ve kırsalı, Dera, Kunaytra ve daha başka bölgelerde Nusra Cephesi ve çatısı altındaki teröristlerin ağır kayıpları ardından geldiğine işaret etti. Bakanlık söz konusu bölgelerde teröristlerin uğradıkları ağır hezimetler ve sağlanan ulusal uzlaşmaların İsrail ve daha başka devletleri ciddi şekilde rahatsız ettiğine vurgu yaptı.

İsrail’in Golan topraklarında ateşkes anlaşması ve orada uluslar arası barış güçlerinin bulunması anlaşmasına ihlallerine dikkat çeken bakanlık; İsrail’in ateşkes anlaşmasına rağmen Suriye’ye saldırılarını sürdürdüğünü, uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve daha başka terör örgütlere direk destekte bulunduğunun da apaçık ortada olduğunu vurguladı. Bakanlık bölgede bulunan BM güçlerinin raporları ve daha başka raporların İsrail’in bu ihlalleri ve teröre desteğini net bir şekilde ortaya koyduklarına dikkat çekti.

Bakanlık BM ve Güvenlik Konseyini bu bağlamda sorumluluk ve görevlerini üstlenmelerine bir kez daha davet ederken, ırkçı İsrail’i de bu saldırıların tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER