RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriyelilere Efendimize Vahyolunan Dini Öğreteceğiz!

Laik bir cumhuriyet bakanı olmakla dinci emirlik müşaviri olmayı karıştıran Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Suriyeli mültecilere ilişkin, “Bir, bu insanlara Türkçe öğreteceğiz. İki, Arapça öğreteceğiz. Üç, efendimize vahyolunan dini öğreteceğiz.” dedi.

Suriyelilere Efendimize Vahyolunan Dini Öğreteceğiz!
30.12.2016 © RAST HABER

Türkiye’de bulunan Suriyeli öğrencilere ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle Kahramanmaraş’ta düzenlenen bir toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için ‘diktatör’ ifadesini kullanarak, “2011’den bu yana Suriye’de bir diktatör kendi halkına ve çocuklarına bomba yağdırıyor” diye klişe iddialarda bulundu. Suriye Türk askerlerini diri diri yakan, insanların boğazlarını tekbir getirerek kesen dinci teröristler için hiçbir suçlama yapmayan Kaynak lcik bir cumhuriyetin bakanı olmaktan çok dinci bir körfez emirliği müşaviri gibi konuştu.

“SURİYELİLERE EFENDİMİZE VAHYOLUNAN DİNİ ÖĞRETECEĞİZ”

Türkiye’de bulunan Suriyelilere ilişkin 5 başlıkta çalışma yaptıklarını belirten Kaynak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız bize 5 başlıkta görev verdi. Bu görevleri yerine getirecek olan siz değerli eğitim camiamız. Bir, bu insanların tamamına Türkçe öğreteceğiz. İki, Arapça öğreteceğiz. Üç, efendimize vahyolunan ve efendimizin fiilen yaşayarak öğrettiği dini öğreteceğiz. Bunu neden söylüyorum? Bakın efendimizin bize öğrettiği, yaşadığı din, o son din, rahmet ve şefkat dini İslam nesillere tam öğretilebilseydi bugün 100-200 kilometre sınırımızın öbür tarafından Şii-Sünni savaşı mı olurdu?”

“MUHACİR KARDEŞLERİMİZ OLMASA İNANIN Kİ İNŞAAT YAPAN YOK”

“Dördüncüsü, bunlara meslek öğreteceğiz. Hem siyasetçiler, hem eğitimciler eğitim planlamacıları konuşur, hem iş dünyası konuşur, ‘Bizim ara elemana ihtiyacımız var’ denir. Kahramanmaraş’ta, Şanlıurfa’da, Adana’da, Osmaniye’de, Ankara’da, İstanbul’da, muhacir kardeşlerimizin yoğun olduğu yerlerde bu insanlar olmazsa inanın ki inşaat işleri, onun gibi daha az nitelik gerektiren işleri yapan kimse kalmadı. Bunları meslek sahibi yapalım hem bizim için, hem kendileri için. Biz bugünden sorumluyuz, yarını Allah bilir. Bu insanlar Suriye’ye meslek sahibi olarak dönseler, orada üretseler, ara malı Türkiye’deki iş dünyamız mamul hale getirse kötü mü olur? Onun için meslek öğreteceğiz. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüşmüştüm onlar da bu alanda çalışmak istiyorlar. Ortak program yapalım reel sektörün hangi alanına, hangi sektörüne hangi branşlar ihtiyacı varsa o ihtiyaç çerçevesinde yetiştirelim. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığımızın Allah’a şükür bir altyapı problemi yok.”

“GÖZÜMÜZÜ OYDURACAK NESİLLER YETİŞTİRMEYELİM”

“Kendimizi bir basiretli tüccar gibi görelim. Okutalım sabahtan akşama kadar kendi çocuklarımızı o meslek okullarımızda, akşamdan sonra o makineyi atıl kapasitede bırakmayıp muhacir kardeşlerimizin eğitimi için kullanalım. Açık çek veriyorum milli eğitime. Usta öğretici, ek ders ücreti, transfer ücreti ne istiyorsanız onu karşılamaya hazırım. Ve beşincisi, en önemlisi, bizim milli değerlerimize, insani değerlerimize, dünyanın muhtaç olduğu bu değerlere uygun nesil. Bir nesil inşa etmekten falan bahsetmiyorum aslında. Bunlar bizim görevimiz. İnsanımızın alınteriyle, fedakarlığıyla oluşturduğu katma değerle içimizde eğittiğimiz, barındırdığımız insanlardan yarın gözümüzü oyduracak nesiller yetiştirmeyelim. Yani milli benliğimize, ortak değerlerimize, insani değerlere uygun bir politika”.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER