RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye’nin Güneyinde Neler Oluyor?

Muhalif gruplara bağlı bazı kaynaklar, Suriye Ordusunun Suriye’nin kuzeyinden Ürdün sınırına doğru operasyonlara başlayacağını iddia etti ve Suriyeli hiçbir resmi yetkili bu habere bir tepki göstermedi

Suriye’nin Güneyinde Neler Oluyor?
10.02.2017 © RAST HABER

Özgür Suriye Ordusu olarak adlandırılan terör örgütünün Suriye ve Ürdün sınırı arasında bulunan Nasip geçidindeki mevzileri Suriye Hava Kuvvetleri tarafından bombalandı.

Muhaliflere bağlı haber kaynakları, Suriye Hava Kuvvetlerinin çok yakın zamanda bu geçide doğru operasyonlara başlayacağını iddia etti.

Muhaliflere bağlı Aneb Haber Sitesi Suriyeli gazetecilerden Musa El-Amir’den naklen, Suriye Ordusunun Rusya ve bölge ülkeleriyle koordine halinde stratejik Nasip geçidinde ve Ürdün ile sınır şeridinde kontrolü sağlamak için operasyonlara başlayacağını açıkladı.

Bu haber muhalifeler arasında ağızdan ağıza dolaşırken, şimdiye kadar Suriyeli hiçbir resmi kaynak bu haberi doğrulamadı.

Aneb Haber Sitesi aynı zamanda yetkili bir kaynaktan naklen, Suriye Hükümetinin bu geçide doğru hareket etmesinin çok zor olduğunu ve bu geçide ulaşması halinde uluslararası karayolunun güvende olmayacağını belirtti.

Bu sitenin haberine göre, El-Süveyda bölgesinde savaşın başlaması için çok uygun bir yer bulunuyor ve Suriye Ordusu Nasib’e ulaşmak için bu bölgeyi kullanabilir ama Özgür Suriye Ordusu bu bölgenin 30 kilometresini kontrolünde bulunduruyor. Bu yüzden de şu an bu yolun kapalı olduğu söylenebilir.

El-Naime, Seyda, Ümmü’l Meyazin, Nasip ve Zindan Gharez kasabalarını ve tahıl silolarını teröristlerden geri almak ta Suriye Ordusunun Nasib’e doğru hareket edebilmesinin başka bir yoludur.

Bu haberlere göre, bu eksenin oluşturulması kapsamlı bir savaş demektir. Bazı muhalifler ise ordunun askeri operasyonlara başlamasının çok uzak bir ihtimal olduğunu ve ordunun El-Süveyda’dan savaşa başlaması halinde Süveyda’dan Ürdün’e yeni bir geçit açmasının çok kolay olacağını düşünüyor.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Muhammed Ferihat da bu ülkenin Suriye ile olan askeri ilişkilerine değinerek, iki ülke arasında sınır geçitlerinin açılmasının Suriye Ordusunun Dera’yı kurtarması ve Şam yolunda güvenliği sağlaması halinde mümkün olabileceğini söyledi.

8 terör örgütü Güney Kuvveti (Guvva El-Junub) Koalisyonuna katıldı

Suriye’nin güneyinde bulunan Dera ve Kuneytra eyaletlerinde Özgür Suriye Ordusuna bağlı 8 terörist grup bir bildiri yayınlayarak, Guvva El-Junub Koalisyonuna katıldıklarını açıkladılar.

Bu sekiz grup şu örgütlerden oluşmaktadır: ‘Fırka’yı El-Hisam, Fırka’yı 18 Azar, Liva’ül Kerame, Fırka’t’ül Ehrar-ı Nuri, Elviye El-Ömeri, Fırka’yı Selahaddin, Fırka’yı Hak ve Fırka’yı 46 Mişat.’

Bu bildiriyi imzalayan gruplar, bu eylemin tek bir grup yapısı içinde birleşmenin ilk aşaması olduğunu söylediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER