RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Belçikalı Heyet: “Esad Desteklenmeli Suriye Savaşı Bizim de Savaşımızdır”

Belçikalı Heyet: “Esad Desteklenmeli Suriye Savaşı Bizim de Savaşımızdır”
08.02.2017 © RAST HABER

Belçika Parlamentosu Üyesi Filip Dewinter başkanlığında Suriye’ye iş gezisinde bulunan Belçikalı parlamenter heyet bugün Şam kırsalının kuzeydoğususundaki Kara beldesinde bulunan Mar Yakup El Makta Manastırı’nı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından SANA’ya açıklama yapan heyet başkanı Dewinter; Suriye’de muhtelif dinler ve ırklar arasında hoşgörü ve ortak yaşamın korunması ve sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, halkı ve ordusu ile birlikte radikal teröre karşı verdiği savaşın kendilerinin de savaşı olduğunu ifade eden Dewinter; radikal terörün ortak bir düşman olması sebebiyle Suriye ve Esad’a destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Heyetin Esad ile görüşmesi konusunda ise Dewinter; görüşmenin iyi ve etkileyici olduğunu ifade ederken, Esad’ı çok partili gelişmiş ve demokrat bir Suriye için savaşan cesur bir şahıs olarak nitelendirdi.

Belçikalı parlamenter heyetin Suriye’de dolaştığı kutsal mekanların ülkenin laiklik ve hoşgörü ülkesi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Dewinter; Suriye’nin bu özelliklerinin korunması için Esad ve Suriye’yi teröre karşı desteklemenin gerektiğini vurguladı.

Konuk heyet başkanı Dewinter; Halep kentinin radikal terörden kurtarılmasının birçok açıdan büyük bir önem taşıdığını ifade ederken, Halep ziyareti esnasında heyetin daha önce duyduğu medya yalanlarından tamamen farklı bir durum gördüklerini söyledi.

Suriye halkının Batılı devletlerin uyguladıkları ekonomik yaptırımların kurbanı olduğuna dikkat çeken Dewinter; özellikle terör mağdurları, mülteciler, yaralılar ve hastaların bu yaptırımların olumsuz etkilerinden dolayı yaşadıkları sorunlara vurgu yaptı. Dewinter; söz konusu insanların bu yaptırımlardan en çok zarar gören kesim olduğunu belirtti. Teröre karşı savaşta zafer kazanılması için bu yaptırımların kaldırılmasının gerektiğini kaydeden Dewinter; bunun için çabaların yoğunlaştırılması ve birleştirilmesi önemine işaret etti.

Dewinter, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile gerçekleşen görüşmeler sırasında, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarını, Astana’daki görüşmeyi, Cenevre’deki görüşmelerin geleceğini, Halep zaferinden sonra cephelerdeki durumu ve Suriye’de savaşan yabancı teröristler sorununu ele aldıklarını anlattı.

Dewinter, “Suriye’de, IŞİD saflarında 650 Belçikalı militan savaşıyor. Belçika hükümetinin yardımıyla bu sorunu nasıl çözebileceğimizi konuştuk” dedi.

Avrupa medyasının Suriye Esad’ın sağlık sorunu yaşadığı yönünde haberler yaptığını hatırlatan Belçikalı siyasetçi, bunun gerçek olmadığını gördüklerini anlattı: “Medyamızdan, Esad’ın kalp krizi geçirdiğini, kalp hastası olduğunu biliyorduk. Bir saat önce görüşmemiz bitti. Görüşme 1.5 saat sürdü. Çok iyi görünüyordu, zindeydi ve tamamen sağlıklı görünüyordu. Bu neden şunu net bir şekilde söylüyorum, tüm bu haberler yalandı” diye konuştu.

Dewinter ayrıca Suriye halkına insani yardım ulaştıran Rusya’nın eylemlerini takdir etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER